Złamanie w obrębie kończyn górnych jest jedną z częstszych kontuzji. Najczęściej dochodzi do złamania ręki (kości ramiennej i kości przedramienia). Równie częste są złamania nadgarstka, śródręcza oraz złamania palców ręki. Zwykle tego typu urazy są skutkiem upadków, wypadków komunikacyjnych, ale też zderzeń podczas uprawiania sportów kontaktowych.
Rodzaje złamań
Mówiąc o złamaniach, musimy pamiętać, że różnią się one samym mechanizmem urazu, ale też rozległością. Przede wszystkim należy wyróżnić złamanie otwarte, w których przebiegu dochodzi również do przerwania skóry przez struktury kostne oraz złamanie zamknięte, z którymi mamy do czynienia zdecydowanie częściej. Poza tą klasyfikacją wyróżniamy też:
- złamanie z przemieszczeniem, które wymagają bardziej skomplikowanego leczenia, ponieważ uszkodzone kości przesuwają się względem siebie,
- złamanie bez przemieszczenia, które jest prostsze w leczeniu i wymaga jedynie usztywnienia. Tego typu złamania często nie wymagają zakładania gipsu, a odpowiedniej ortezy,
- złamanie zmęczeniowe, które powstaje na skutek przeciążenia bądź rozwijającej się choroby, osłabiającej strukturę kości.
Objawy złamanej ręki
Złamana ręka daje szereg charakterystycznych objawów. Przede wszystkim poszkodowana osoba nie jest w stanie ruszać kończyną bez dotkliwego bólu, który nasila się szczególnie przy próbie dotyku lub samego napięcia mięśni. W przebiegu złamania dochodzi do zniekształcenia i deformacje kończyny. Szybko pojawia się obrzęk i zaciera się obrys stawów. Ponieważ dochodzi do przerwania ciągłości tkanek miękkich, widoczny jest duży krwiak. W zależności od rodzaju złamania, deformacje mogą przybierać różne formy. Co więcej, jeśli mamy do czynienia ze złamaniem otwartym, na zewnątrz przerwanej skóry wystają kawałki kości.
O ile objawy są bardzo charakterystyczne, to w każdym przypadku podstawą diagnostyki jest wykonanie badania obrazowego. Zdjęcie RTG pozwala ocenić rozległość urazu oraz to, czy kości uległy przemieszczeniu. Od tego zależy rodzaj leczenia i czas rehabilitacji.
Leczenie złamanej ręki
W przypadku złamania zamkniętego, bez przemieszczenia odłamów kostnych nie ma wskazania do założenia gipsu. Lepszy efekt, jeśli chodzi o terapię, daje usztywnienie z pomocą specjalnej szyny lub ortezy. Dzięki temu nie ma potrzeby unieruchomienia całej kończyny, co może prowadzić do szybkiego osłabienia mięśni, a poszkodowana osoba może znacznie szybciej zacząć rehabilitację. Poważniejsze urazy, jak złamanie ręki z przemieszczeniem, wymagają często leczenia operacyjnego, aby zespolić przemieszczone fragmenty kości. Zwykle stosuje się w tym celu specjalne druty chirurgiczne lub śruby. Dopiero po operacji ręka może zostać unieruchomiona, a rehabilitacja trwa w tym przypadku dłużej niż przy złamaniu bez przemieszczenia.
W trakcie rekonwalescencji nie należy forsować kończyny, aby nie doszło do przemieszczeń wtórnych. Zazwyczaj unieruchomienie trwa kilka tygodni w przypadku złamania bez przemieszczenia, ale czas ten może się wydłużyć do kilkunastu tygodni w przypadku skomplikowanych złamań, które wymagały interwencji chirurga.
fot. materiały prasowe (Pexels)
Artykuł zewnętrzny