Rajstopy wymyślono w latach 60 tych poprzedniego wieku. Pierwowzorem rajstop były jedwabne pończochy, które ocieplały i upiększały nogi mężczyzn od średniowiecza. Kobiety przez wieki zakrywały nogi długimi spódnicami. Dopiero pod koniec XIX wieku mogły pokazać kostki nóg.
Do początku XX wieku pończochy produkowano wyłącznie z naturalnego jedwabiu. Sztuczny jedwab zapoczątkował „rajstopową rewolucję” dopiero w latach 40-tych ubiegłego wieku. Produkty te były zdecydowanie tańsze od pończoch z prawdziwego jedwabiu i przez to łatwiej dostępne. Jednak ich wadą była mniejsza trwałość i połyskliwość, stąd przed wyjściem z domu, ich amatorki pudrowały sobie nogi. Produkcję rajstop przyspieszyła moda na spódniczki mini, zapoczątkowana w latach 60-tych.
Rajstopy szybko zyskały popularność. Przełomowym momentem ich rozwoju było zastosowanie włókna Lycra®. Dzięki niemu rajstopy idealnie przylegają do nóg, nie wypychają się i nie marszczą. Według prowadzonego w marcu 2015 przez TNS zlecenie marki Gatta w ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 22% kobiet nie kupiło żadnych rajstop. Są niemal w każdej garderobie. Stanowią nieodłączny element biznesowego dress code.
Jak wynika z badań Gatta, choć na rynku dostępne są setki kolorów, odcieni, tysiące wzorów, grubości, połysku – Polki najchętniej kupują rajstopy matowe, 20 DEN.
Żyjemy w czasach, kiedy nasza odzież musi być nie tylko ładna, ale także praktyczna i funkcjonalna. Dotyczy to także rajstop, które już dawno przestały być tylko jednym z wielu dodatków w naszej szafie. Od kilku lat na popularności zyskują rajstopy funkcjonalne, na które stawia Gatta. Niegdyś rajstopy w głównej mierze ocieplały nasze nogi, teraz pełnią szeroko pojętą funkcję estetyczną – niwelują niedoskonałości naszej figury, walczą ze „skórką pomarańczową”, chłodzą stopy czy też łagodzą różnorodne dolegliwości czy dzięki specjalnemu splotowi i przędzy sprawiają, że nie widać na nogach przebarwień i pajączków. Współczesne rajstopy posiadają także wiele innych właściwości – idealnych dla lepszego samopoczucia i poprawy urody.
Współczesne włókna stosowane do produkcji rajstop i pończoch poddawane są ciągłym testom i analizom. Zawierają aktywne substancje mineralne, które w kontakcie ze skórą oddziałują korzystnie na tkanki organizmu. Takim przykładem jest włókno wykorzystywane do produkcji rajstop antycellulitowych Gatta. Specjalne przędze absorbują ciepło z naszego ciała, a następnie zmieniają je w głębokie promienie podczerwone. Promienie te wnikają w skórę i delikatnie, nieodczuwalnie dla nas ogrzewają komórki w jej głębokich partiach. Dzięki temu stymulują komórkową przemianę materii, poprawiają ukrwienie skóry, a w rezultacie wspomagają usuwanie efektu skórki pomarańczowej. Szczególne właściwości mają także rajstopy opracowane zgodnie z rekomendacją medyczną, oparte na kompresjoterapii. Jest to sposób leczenia uciskiem, stosowany w profilaktyce i leczeniu objawów niewydolności żylnej. Pozwala hamować rozwój choroby oraz zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości. Testowany klinicznie mechanizm elastycznego ucisku zapobiega pękaniu drobnych naczyń krwionośnych, a także zapewnia prawidłowy przepływ krwi w kierunku serca, dzięki czemu przeciwdziała obrzękowi nóg.Rajstopy funkcjonalne, które upiększają i dają dodatkowe użyteczności to niewątpliwie przyszłość. Tymczasem jak wynika z badań Gatta, choć na rynku dostępne są setki kolorów, odcieni, tysiące wzorów, grubości, połysku i coraz więcej funkcji – Polki najchętniej kupują rajstopy matowe, 20 DEN.