PL / EN
GATTA - RAJSTOPY... I CO DALEJ?

GATTA - RAJSTOPY... I CO DALEJ?

Historię rajstop opracowała dla nas ekspertka marki Gatta - Anna Gołębicka. Poznajcie szczegóły!

Rajstopy wymyślono w latach 60 tych poprzedniego wieku. Pierwowzorem rajstop były jedwabne pończochy, które ocieplały i upiększały nogi mężczyzn od średniowiecza. Kobiety przez wieki zakrywały nogi długimi spódnicami. Dopiero pod koniec XIX wieku mogły pokazać kostki nóg. 

 

Do początku XX wieku pończochy produkowano wyłącznie z naturalnego jedwabiu. Sztuczny jedwab zapoczątkował „rajstopową rewolucję” dopiero w latach 40-tych ubiegłego wieku. Produkty te były zdecydowanie tańsze od pończoch z prawdziwego jedwabiu i przez to łatwiej dostępne. Jednak ich wadą była mniejsza trwałość i połyskliwość, stąd przed wyjściem z domu, ich amatorki pudrowały sobie nogi. Produkcję rajstop przyspieszyła moda na spódniczki mini, zapoczątkowana w latach 60-tych.

 

Rajstopy szybko zyskały popularność.  Przełomowym momentem ich rozwoju było zastosowanie włókna Lycra®. Dzięki niemu rajstopy idealnie przylegają do nóg, nie wypychają się i nie marszczą. Według prowadzonego w marcu 2015 przez TNS zlecenie marki Gatta w ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 22% kobiet  nie kupiło żadnych rajstop.  Są niemal w każdej garderobie. Stanowią  nieodłączny element biznesowego dress code.

Jak wynika z badań Gatta, choć na  rynku dostępne są setki kolorów, odcieni, tysiące wzorów, grubości, połysku - Polki najchętniej kupują rajstopy matowe,  20 DEN.

 

Żyjemy w czasach, kiedy nasza odzież musi być nie tylko ładna, ale także praktyczna i funkcjonalna. Dotyczy to także rajstop, które już dawno przestały być tylko jednym z wielu dodatków w naszej szafie. Od kilku lat na popularności zyskują rajstopy funkcjonalne, na które stawia Gatta. Niegdyś rajstopy w głównej mierze ocieplały nasze nogi, teraz pełnią szeroko pojętą funkcję estetyczną – niwelują niedoskonałości naszej figury, walczą ze „skórką pomarańczową”, chłodzą stopy czy też łagodzą różnorodne dolegliwości czy dzięki specjalnemu splotowi i przędzy sprawiają, że nie widać na nogach przebarwień i pajączków. Współczesne rajstopy posiadają także wiele innych właściwości – idealnych dla lepszego samopoczucia i poprawy urody. 

 

Współczesne włókna stosowane do produkcji rajstop i pończoch poddawane są ciągłym testom i analizom. Zawierają aktywne substancje mineralne, które w kontakcie ze skórą oddziałują korzystnie na tkanki organizmu. Takim przykładem jest włókno wykorzystywane do produkcji rajstop antycellulitowych Gatta. Specjalne przędze absorbują ciepło z naszego ciała, a następnie zmieniają je w głębokie promienie podczerwone. Promienie te wnikają w skórę i delikatnie, nieodczuwalnie dla nas ogrzewają komórki w jej głębokich partiach. Dzięki temu stymulują komórkową przemianę materii, poprawiają ukrwienie skóry, a w rezultacie wspomagają usuwanie efektu skórki pomarańczowej. Szczególne właściwości mają także rajstopy opracowane zgodnie z rekomendacją medyczną, oparte na kompresjoterapii. Jest to sposób leczenia uciskiem, stosowany w profilaktyce i leczeniu objawów niewydolności żylnej. Pozwala hamować rozwój choroby oraz zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości.  Testowany klinicznie mechanizm elastycznego ucisku zapobiega pękaniu drobnych naczyń krwionośnych, a także zapewnia prawidłowy przepływ krwi w kierunku serca, dzięki czemu przeciwdziała obrzękowi nóg.Rajstopy funkcjonalne, które upiększają i  dają dodatkowe użyteczności to niewątpliwie przyszłość. Tymczasem jak wynika z badań Gatta, choć na  rynku dostępne są setki kolorów, odcieni, tysiące wzorów, grubości, połysku i coraz więcej funkcji - Polki najchętniej kupują rajstopy matowe,  20 DEN.

 

video

SAINT LAURENT JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: gatta | rajstopy | pończochy | Anna Gołębicka |

podobne artykuły