BRYTYJSKI DRESS CODE
W brytyjskim protokole dyplomatycznym nie ma żadnego klucza, według którego kobiety w rodzinie królewskiej powinny wybierać sukienki na uroczyste okazje. Przyjęła się powszechna zasada, by unikać czerni, którą już dawno temu złamała księżna Diana. Królowa Elżbieta II kultywuje narodowe tradycje: na uroczystości najwyższej rangi najczęściej wybiera białe kreacje, a na oficjalne bankiety zakłada suknie w kolorze np. różowym. Podobnych zasad w kwestii ubioru przestrzega Kamila. Symbolem charakterystycznym dla brytyjskiego protokołu dyplomatycznego są szarfy. Wszyscy członkowie rodziny królewskiej, oprócz Kate noszą je jako element stroju galowego. Są to najwyższe odznaczenia państwowe, które przyjmują postać Orderu Podwiązki.
DRESS CODE W WYDANIU MEGHAN MARKLE
Meghan Markle unowocześnia brytyjski dress code o nowe trendy prosto z wybiegów. Sprawia, że moda w jej wydaniu staje się elegancka, ale też wygodna. Nie ma nic wspólnego z konserwatywnym stylem ubierania się, idzie z duchem czasu i stara się chociaż w minimalny sposób sprostać wymogom protokołu dyplomatycznego, łącząc pierwiastek amerykański z brytyjskim. Meghan Markle w przeciwieństwie do członków rodziny królewskiej nosi czerń w total looku oraz stawia na proste fasony płaszczy wpisujące się w trend na „androgeniczną sylwetkę”, dawno temu spopularyzowaną przez samego Yves’a Saint Laurenta. Meghan uzupełnia eleganckie stylizacje o nutę „power dressing”, lansując modę na damskie garnitury. W jej lookach nie brakuje dobra narodowego Ameryki – dżinsowych spodni, które aktorka nosi nawet przy okazji oficjalnych wizyt w Walii. Znakiem rozpoznawczym Markle jest torebka przewieszona przez ramię, budująca wizerunek tzw. „cool girl”. W szafie aktorki znajdują się kraciaste okrycia wierzchnie uwielbiane przez Brytyjczyków.
POLECAMY: JAKI JEST STYL MEGHAN MARKLE
MEGHAN MARKLE: ŁAMIE PROTOKÓŁ DYPLOMATYCZNY CZY NIE?
Wybory modowe Meghan są szeroko komentowane w mediach. Przykład? Aktorka wystąpiła w czarnym damskim smokingu marki Alexander McQueen na gali Endeavour Fund Awards. Na ceremonię goście powinni założyć kostium wieczorowy spełniający wymogi „black tie”. Oznacza to, że w przypadku kobiet obowiązującym strojem była długa elegancka suknia lub model o długości midi. Zdaniem wielu komentatorów, Meghan złamała zasady protokołu dyplomatycznego. Co na ten temat mówią, nasze ekspertki – dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter (fragmenty książki „Dress Code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, Wyd. Świat Książki)? „Jedynie w stroju formalnym nie ma miejsca na spodnie. Jeśli na zaproszeniu widnieje informacja white tie/biała mucha/frak, wtedy kobieta nie ma wyboru, powinna przyjść na przyjęcie w długiej balowej sukni. Każdy inny typ stroju: wizytowy, casual smart, city i inny nie wyklucza spodni. Nawet black tie/czarna mucha, czyli strój półformalny już pozwala na kostium wieczorowy ze spodniami. Musi on jednak faktycznie mieć charakter wieczorowy. Warto zastanowić się nad przyczyną, dla której kobieta woli spodnie”.
Jak Wam podobają się eleganckie stylizacje Meghan Markle i czy dress code w jej wydaniu do Was przemawia?
Więcej porad dotyczących dress code’u znajdziecie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter. Do kupienia TUTAJ!