Logotyp serwisu lamode.info
DRESS CODE ODKODOWANY – RELACJA Z PANELU DYSKUSYJNEGO

DRESS CODE ODKODOWANY – RELACJA Z PANELU DYSKUSYJNEGO

Jak wyglądać stosownie do okazji, a zarazem modnie? Odpowiedzi na to pytanie udzielili eksperci LAMODE.INFO, podczas panelu dyskusyjnego „Jak odkodować dress code?”, który odbył się w czwartkowy wieczór w warszawskim Centrum Cybernetyki.

W pierwszej części spotkania Dr Irena Kamińska-Radomska  - ekspert ds. etykiety biznesu i dress code’u , zwróciła uwagę, że dress code to nie tylko ubiór stosowny do okazji, ale także do pory dnia i środowiska, w którym przebywamy. Przybliżyła uczestnikom podstawowe zasady ubioru biznesowego i wieczorowego oraz opowiedziała o roli wizerunku w budowaniu relacji. W tej części spotkania zostały omówione standardy ubioru służbowego i wieczorowego oraz dowiedzieliśmy się, jakie faux pass w tej kwestii popełniamy najczęściej. Dr Kamińska-Radomska wskazała, także, w jaki sposób zestawiać główne elementy garderoby z dodatkami. Wyjaśniła, co robić, gdy na zaproszeniu widnieje napis: black tie, black tie optional, creative black tie, smart casual, business casual czy white tie. W tej kwestii szczególną uwagę należy zwracać na porę spotkania, by uniknąć kłopotliwych sytuacji, kierując się złotą zasadą – mniej znaczy więcej.

 

tl_files/COMMUNITY/LAMODE POLECA/JAK ODKODOWAC DRESS CODE/W TEKST.jpgfot. Weronika Płocha (LAMODE.INFO), na zdj. Karolina Kucharska (LAMODE.INFO), dr Irena Kamińska-Radomska

 

Chociaż protokół zdecydowanie ściślej określa reguły męskiego ubioru, nie oznacza to bynajmniej, że kobiety mają łatwiejsze zadanie. Mimo, że posiadają większe pole do „kolorystycznego popisu” niż mężczyźni, podobnie jak oni muszą stosować się do określonych zasad. Zarówno panie jak i panowie nie powinni rozpraszać uwagi ani prowokować strojem, a wzbudzać szacunek i powszechne zaufanie.

 

Jednak szereg restrykcyjnych reguł i biznesowych zasad to nie wszystko. W drugiej części spotkania Karolina Kucharska – Redaktor Prowadząca LAMODE.INFO, uświadomiła zainteresowanym, że przestrzegając surowych zasad protokołu biznesowego można również wyglądać modnie.

 

Na początku omówiła znaczenie bazy naszej garderoby, podkreślając, że warto w nią inwestować. Przy doborze podstawowych elementów postawmy na klasykę w dobrej jakości. Na podstawie przykładowych stylizacji – męskich i damskich, pokazała, jak umiejętnie i w zgodzie z zasadami dress code przemycić trendy do biura. Dowiedzieliśmy się, że „diabeł tkwi w szczegółach” i dodatki to najprostsza i najbezpieczniejsza metoda, by podkreślić nasz styl.

 

Po interesujących prezentacjach, nasz panel zamienił się w dyskusję ekspertów z uczestnikami spotkania. Eksperci rozwiali wątpliwości słuchaczy i odpowiedzieli na szereg pytań. Goście dowiedzieli się miedzy innymi, że kolory budujące autorytet to biel, granat, czerń i czerwień, a także, iż podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie warto być lepiej ubranym od potencjalnego szefa. Zbyt wysoki obcas, za krótka spódnica, czy też brak pończoch lub rajstop to błędy najczęściej popełniane przez kobiety w biurowym stroju. Panom natomiast, bez względu na temperaturę, nie wypada zdjąć marynarki. A przy komponowaniu stroju, poza zasadami protokołu, warto pamiętać o zwyczajach.

 

Nasi eksperci - Dr Irena Kamińska-Radomska oraz Karolina Kucharska są do dyspozycji czytelników portalu LAMODE.INFO na co dzień. Wszelkie pytania do nich można kierować za pośrednictwem formularzy dostępnych na WWW.LAMODE.INFO w zakładkach Ekspert Radzi oraz Stylista Radzi, gdzie serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych dodatkowymi informacjami zarówno z zakresu etykiety, dress code’u jak i stylizacji.

 

Patroni medialni: Radio Kampus, Edu Sat, Emma Pak, Soul Magazine, Dilemmas Magazine, fineLIFE.pl, backstageshow.pl, fashionreview.pl, warszawianki.pl, female.pl, we-dwoje.pl, students.pl, dlastudenta.pl, student.infor.pl, Wydawnictwo Promedia.

tagi: panel dyskusyjny | stylista radzi | ekspert radzi | Centrum Cybernetyki |

podobne artykuły