DRESS CODE: POŁĄCZENIA KOLORYSTYCZNE
Jakie są najkorzystniejsze połączenia kolorystyczne dla kobiet w biznesie, a jakich unikać? Odpowiadają nasze ekspertki – dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter (fragmenty książki „Dress Code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, Wyd. Świat Książki).
„Istotne jest to, jaki efekt chcemy uzyskać. W sytuacjach służbowych, które wymagają zdecydowanego autorytetu, najkorzystniejsze są: czerń, biel i granat; jeśli chcemy ułatwić sobie wzbudzenie zaufania, pomoże w tym błękit, natomiast warto unikać różowego przy tych okazjach, kiedy kobieta ma wystąpić w roli eksperta”.
STRÓJ TYPU BIZNES: KOLORY W PRACY
Strój typu biznes daje szeroki wachlarz możliwości pod względem doboru odpowiedniej kolorystyki. Do pracy nie poleca się jedyne jaskrawych, neonowych kolorów. Przede wszystkim obowiązuje wewnętrzny regulamin danej firmy. „Niektóre przedsiębiorstwa, korporacje i organizacje ustalają własne normy dotyczące ubioru, które będą różniły się od międzynarodowych zasad służbowego dress code’u; reguły przyjęte lokalnie przez firmę będą nadrzędne. Powinny być traktowane jak procedury, którym należy się podporządkować. Takie zobowiązanie przyjmuje się w momencie podpisania umowy z daną firmą/organizacją. Wynika z tego fakt, że pomimo większej wolności wyboru kolorów w ramach zasad dress code’u, jeśli pracodawca ten wybór ograniczy, należy to uszanować. Czasami jest tak w instytucjach finansowych, firmach adwokackich i doradczych”.
Komponując swoją garderobę do pracy, kierumy się nie tylko charakterem instytucji, rolą jaką przyjdzie nam danego dnia pełnić (przemówienie na forum, negocjacje), ale również kulturą kraju, w którym realizujemy projekty. „Istnieje pewna wymowa kolorów, one działają na skojarzenia, na podświadomość. I nie jest to wymowa uniwersalna na świecie, ponieważ wszystko zależy od kulturowych uwarunkowań. Ten sam kolor w różnych krajach może inaczej się kojarzyć. W Polsce i w większości państw kultury zachodniej pewne kolory mają podobną wymowę”.
Carlisle, jesień zima 2018/19, fot. East News
KOLORY W PRACY: SYMBOLIKA
W kręgu europejskim z reguły przyjmuje się, że kolory, takie jak granat, biel i czerń w ubiorze symbolizują autorytet. Biel oznacza niewinność, szlachetność i uczciwość, a czerwień wyzwala energię, jednak też agresję, dlatego można ją założyć tylko w niektórych sytuacjach zawodowych. Najczęściej jest mile widziana w firmach w czwartki, kiedy mamy już za sobą pierwsze dni najważniejszych spotkań, podczas których warto wybierać kolory autorytetu. Szlachetny błękit wzbudza zaufanie, a subtelny róż może świadczyć o braku kompetencji, chociaż świetnie adaptuje się w środowiskach prawniczych w postaci koszuli. Róż na ubraniu kojarzy się z kreatywnością, elastycznością, otwartością i umiejętnością adaptacji, dlatego stanowił bazę garderoby księżnej Diany podczas wizyt w domach dziecka. Wybierając pastelowe garsonki budziła ona zaufanie i stwarzała atmosferę zrozumienia i empatii wobec najmłodszych.
POLECAMY: MANICURE W PRACY
Więcej porad dotyczących dress code`u znajdziecie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter. Do kupienia TUTAJ!
W galerii znajdziecie kolorystyczne inspiracje prosto ze światowych wybiegów!