Powszechnie wiadomo, że brwi odgrywają ważną rolę w wyglądzie. Wpływają na wyraz twarzy i pozwalają na ekspresję emocji. Jednocześnie są też tym elementem, który podlega wielu trendom i kanon brwi zmienia się z dekady na dekadę, a niekiedy i częściej. Jednak stylizacja brwi, szczególnie mocna regulacja, może negatywnie odbić się na ich kondycji, a w efekcie – do powstawania ubytków, które pozostaną na zawsze. Tylko dlaczego brwi nie odrastają i nie wracają do poprzedniego kształtu? Zobacz, jak tego uniknąć i zadbaj o swoje łuki.
Ubytki w brwiach – jakie są ich przyczyny?
Wyjaśnienie, dlaczego brwi nie odrastają, nie jest takie proste, ponieważ przyczyn może być wiele. Najczęściej jest to efekt nadmiernej regulacji. Kto pamięta czasy wąskich brwi, gdy niemal całkowicie traciły swój kształt? Cienkie, wyskubane linie był supermodne w latach 90. i na początku la 2000. I jak widać, do dziś wiele kobiet mierzy się ze skutkami ówczesnych trendów.
Kolejną przyczyną są problemy zdrowotne. Choroby tarczycy, zaburzenia hormonalne, niedobory witamin i minerałów osłabiają organizm, a pierwszym objawem jest przerzedzenie włosów na głowie, rzęs i brwi. Nie można zapominać o łysieniu plackowatym, które objawia się również na brwiach.
Często pomijaną przyczyną jest stres, który przynosi wiele negatywnych skutków, z ubytkami w brwiach włącznie.
To, co może zmieniać kształt i gęstość brwi, to niewłaściwa pielęgnacja. Kosmetyki o silnym działaniu, nieprawidłowe oczyszczanie skóry, mechaniczne pocieranie okolic brwi to prosta droga do ich wypadania.
Ostatnie: wiek i procesy starzenia, które spowalniają odrastanie włosków.
Warto też przeczytać o tym: Dlaczego rzęsy się kruszą?
Jak rosną brwi i ile czasu trwa ich odrastanie?
Martwisz się, że brwi nie odrastają, ale może po prostu brakuje ci cierpliwości? Odrastanie brwi to proces, który podlega określonemu cyklowi życia włosa. Składa się z 3 faz: anagenu, katagenu i telogenu.
Faza anagenu jest czasem aktywnego wzrostu. Trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. To właśnie w tym czasie mieszki włosowe produkują nowe włosy. Po tym następuje faza katagenu – momentu przejściowego. Ostatnią jest faza telogenu – włos przestaje rosnąć, aż w końcu wypada. Dlatego, po wyrwaniu włosków z brwi, odrastanie może zająć nawet kilka miesięcy.
Czas odrastania brwi zależy od wielu czynników: wieku, genetyki oraz ogólnej kondycji zdrowotnej. Pełny cykl brwi trwa od 3 do 4 miesięcy, ale może potrwać dłużej, jeżeli doszło do uszkodzenia mieszków włosowych. Niekiedy nawet niemożliwy.
Czy brwi mogą nie odrosnąć?
W pewnych sytuacjach rzeczywiście brwi mogą już nigdy nie odrosnąć. Powodem jest uszkodzenie mieszków włosowych. Nieodwracalne zmiany w ich funkcjonowaniu oznaczają, że w ich miejscu nigdy nie urosną nowe włosy.
Jednak nawet gdy wydaje się, że brwi już nie rosną, często warto uzbroić się w cierpliwość i wprowadzić kilka zmian w codziennej rutynie. Jakich?
Co zrobić, żeby brwi odrosły?
Istnieją sposoby na to, by pobudzić wzrost brwi i odzyskać ich dawną świetność. Krok pierwszy? Uzbrojenie się w cierpliwość. Procesy zachodzące w organizmie wymagają czasu, ale warto je wspierać, ponieważ odpłacają się trwałymi efektami.
Regenerację brwi należy zacząć od środka, czyli zbilansowanej diety bogatej w witaminy i składniki mineralne. Ciało musi być zdrowe, by mogło pięknie wyglądać. Następnym działaniem jest pielęgnacja. Codzienne nawilżanie skóry wokół brwi olejkiem rycynowym, arganowym lub z pestek winogron będzie stymulować mieszki włosowe. Ich pracę wspomogą także masaże. Warto wypróbować także sera i odżywki do rzęs zawierające olejki, biotynę i witaminy.
Bezwzględnie należy zrezygnować z silnych mocnych kosmetyków stylizacyjnych, zabiegów kosmetycznych oraz regulacji brwi.
I co dalej? Sumiennie wykonywać wszystkie kroki i dać sobie czas. W końcu włoski zaczną rosnąć.
Jeśli naturalne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem.
Czytaj także: Dlaczego rzęsy krzywo rosną?
Zdjęcie główne: Launchmetrics, Giorgio Armani