Logotyp serwisu lamode.info
CZY WIESZ, ŻE...

CZY WIESZ, ŻE...

… „mała czarna” to jeden z nieśmiertelnych pomysłów Gabrielle Coco Chanel?

Niegdyś czerń była zarezerwowana dla żałoby. Dziś natomiast jest synonimem ponadczasowej elegancji. Zmiany tej dokonała Gabrielle Chanel, we wczesnych latach 20-tych projektując pierwszą małą czarną sukienkę. Jej inspiracja pozostaje jednak tajemnicą. Czy były nią skromne mundurki z jej dzieciństwa w sierocińcu? A może budzące erotyczne skojarzenia uniformy pokojówek?

 

Inspiracja nie jest jednak tak istotna, jak jej rezultat. Coco swoim pierwszym projektem „małej czarnej” na zawsze odmieniła modę. Jej pierwszej udało się ubranie zamienić w nieśmiertelny koncept. Wyzwoliła kobiety z ogromu falban i drapowań oraz krzykliwych kolorów, w zamian proponując im awangardowo minimalistyczną kreację z jedwabnej krepy.

 

Prostą sukienkę Coco Chanel z lat 20-tych, z długimi rękawami i okrągłym dekoltem zinterpretował w 1999 roku Karl Lagerfeld, pokazując ją w ramach jesienno-zimowej kolekcji Chanel haute couture.

 

W 1926 roku magazyn Vogue określił ten projekt mianem „The Ford dress”, porównując sukces kreacji do słynnego amerykańskiego samochodu. Od tamtej pory „mała czarna” stała się obowiązkowym strojem każdej nowoczesnej kobiety, ponieważ – jak mawiała legendarna projektantka – „Kobieta ubrana w „małą czarną” przyciąga uwagę do siebie samej, a nie do sukienki.”

 

tagi: must have | Karl Lagerfeld | Coco Chanel |

podobne artykuły