Logotyp serwisu lamode.info
CZY WIESZ, ŻE…

CZY WIESZ, ŻE…

… w tym roku mija 65 lat, odkąd zaprojektowano pierwsze na świecie bikini?

Legendarny element kobiecej garderoby i niekwestionowany must have w wakacyjnej walizce jest starszy od większości osób, które go noszą. Pierwszy oficjalny pokaz bikini miał miejsce 5 lipca 1946 w Paryżu, po dwóch miesiącach projektów i przygotowań. Stoją za nim dwaj Francuzi: inżynier Louis Réard oraz projektant odzieżowy Jacques Heim.

 

Strój będący „mniejszym niż najmniejszy kostium kąpielowy” zawdzięczamy zatem mężczyznom. Podobnie zresztą jak jego nazwę. Tworzenie projektu zbiegło się w czasie z amerykańskimi próbami broni jądrowej na atolu Bikini. Designerzy nawiązali do tych wydarzeń, spodziewając się słusznie społecznej reakcji wybuchowej na widok dwuczęściowego, skąpego odzienia.

 

Jeszcze większy szał - zarówno wśród kobiet, jak i oczywiście mężczyzn – wywołały filmy z udziałem pięknych aktorek ubranych jedynie w kuse stroje. Po kreacji Brigitte Bardot w „I Bóg stworzył kobietę” (1956) bikini stało się najbardziej pożądanym artykułem odzieżowym. Jego popularność nie ustawała, gdyż sześć lat później, w „Dr No”, Jamesowi Bondowi towarzyszyła bohaterka Ursuli Andress – również w bikini.

 

tl_files/COMMUNITY/AAAAA KOLAZE/text.jpg

fot. East News, Toni Frissell dla Harper's Bazaar (05/1947), pierwsze bikini pokazane poza Francją


 

Dziś, w swojej szafie ma go prawie każda kobieta. I nie ważne jest przy tym, że nie zawsze wygląda jak wspomniane gwiazdy, o ile nad morzem czy basenem czuje się w nim jak jedna z nich!

 

tagi: must have | bikini |

podobne artykuły