Ponieważ kawa jest jednym z najbardziej bogatych w aromaty produktem spożywczym na świecie, jej odpowiednie łączenie z jedzeniem, okazuje się prawdziwą maestrią, ekscytującym doświadczeniem, wręcz sztuką… Odkryjcie kompleksowy przewodnik „Coffee Pairing” autorstwa Anny Oleksak, Coffee Ambassador marki Nespresso i czerpcie przyjemność z doświadczania smaków jak nigdy dotąd.
Food pairing – sztuka łączenia smaków
Food pairing, to najprościej tłumacząc, idealne łączenie ze sobą smaków. Historia tej wyrafinowanej umiejętności sięga końca ubiegłego stulecia. Jak w wielu historiach, o jej powstaniu zadecydował przypadek. Heston Blumenthal, szef kultowej brytyjskiej restauracji The Fat Duck, zestawił słony kawior ze słodką białą czekoladą. Odkrył, że razem smakują lepiej niż osobno. Dlaczego? Choć trudno w to uwierzyć, okazuje się, że w kawiorze i czekoladzie znajdują się te same związki chemiczne. To dlatego smak i aromat obu składników są do siebie wyjątkowo dopasowane.
W 2010 roku pisarka książek kulinarnych – Niki Segnit wydała „Leksykon smaków”. W publikacji sklasyfikowała bagatela 99 smaków i opisała ich wzajemne interakcje.
Coffee pairing – sztuka łączenia kawy z jedzeniem
Ponieważ kawa jest jednym z najbardziej bogatych w aromaty produktem spożywczym na świecie, właściwe łączenie tego napoju z posiłkami, okazuje się prawdziwą maestrią, ekscytującym doświadczeniem, wręcz najwyższą sztuką.
W zależności od gatunku, odmiany, regionu i metody uprawy, w kawie znajdziemy takie nuty, jak: czekolada, orzechy, karmel, owoce, a nawet kwiaty, zioła i przyprawy. Kawy różnią się od siebie również balansem słodyczy, goryczy i kwaskowatości oraz konsystencją, oferując niezliczone doznania smakowe. Dlatego, podobnie jak w przypadku wina, można komponować ją z potrawami, podkreślając ich charakter lub uzyskując nowe, zaskakujące smaki.
Coffee pairing polega więc na takim dobraniu kawy i dania, aby zachowując osobowość każdego z produktów, podkreślić ich walory lub stworzyć zupełnie nowe doznania smakowe. Uwaga: nie jest to tożsame ze znanym od wieków zastosowaniem kawy jako jednego ze składników potraw.
Z czym łączyć kawę?
Kawa naturalnie komponuje się z deserami. Przykładowo, delikatne nuty biszkoptów i miodu oraz welwetowa konsystencja, które wyróżniają kawy z Brazylii, doskonale uzupełniają desery lekkie, owocowe. Z kolei kawy kwaskowate z Etiopii i Kolumbii ożywią desery słodkie i kremowe. Jednak to nie tylko słodkości stanowią doskonałe uzupełnienie tego napoju. Kawę z powodzeniem można komponować ze śniadaniem, obiadem czy nawet kolacją, kiedy to sprawdzą się zwłaszcza kawy bezkofeinowe. Dobiera się ją także do innych napojów, np. do likierów, czekolady, wina i wody, ale również owoców. Wszystko po to, aby zachowując charakter produktów, zwiększyć przyjemność i pełnię doświadczenia z posiłku.
Coffee pairing w kilku krokach
- Balans smaku
- Nuty aromatyczne
- Gęstość i tekstura
Balans smaku, czyli przewaga goryczki lub kwasowości oraz słodycz, które naturalnie oferuje nam kawa. Odmiany wyraziste, charakteryzujące się większą goryczką (np. Nespresso Ispirazione Palermo Kazaar, Nespresso Ispirazione Roma czy Nespresso Fortissio Lungo), doskonale uzupełnią smak cięższych potraw. Kawy słodkie i delikatne w smaku (np. Nespresso Volluto i Nespresso Linizio Lungo) nadadzą nowy wymiar daniom owocowym, ziołowym czy warzywnym. Największym wyzwaniem są kawy o kwaskowym charakterze (np. Nespresso Cosi i Nespresso Ispirazione Firenze Arpeggio). Mogą wspaniale ożywić smak delikatnego dania świeżą, owocową nutą. Zaś lekkie, kwaskowe, owocowe, cytrusowe, podobnie jak białe wino, będą pasować do serów, białej czekolady, a także do ryb. Natomiast w połączeniu z potrawą wyraźnie kwaśną, mogą wydać się cierpkie i szorstkie na języku.
Budując balans smaku, można bazować na podobieństwach, po to, aby podkreślić smak lub aromat danej potrawy, ale też na kontraście, gdzie sprawdzi się intensywna kawa z wysoką goryczką w połączeniu z gęstym, słodkim brownie czy bezą, ale również sparowana z dziczyzną i gęstym sosem oraz słodkimi akcentami.
Nuty aromatyczne kawy. Od kwiatowo-owocowych, poprzez maślane, orzechowe i zbożowe, aż do wytrawnego kakao, przypraw korzennych i ziół. Kawy o aromatach orzechowych czy słodkiego pieczywa dobrze komponują się z daniami owocowymi lub warzywnymi. Kawy z korzennym lub drzewnym aromatem (np. Nespresso Ispirazione Palermo Kazaar i Nespresso Ispirazione Roma) warto spróbować zestawić z daniami o nutach cytrusowych lub ziołowych. W najbardziej udanych harmonizacjach uzyskamy efekt synergii, czyli nieznanego wcześniej doświadczenia sensorycznego, a często wrażenie zupełnie nowego aromatu.
Gęstość oraz tekstura kawy. Lekkie na języku herbaciane lub mleczne w konsystencji kawy (Nespresso Volluto, Nespresso Cosi czy Nespresso Linizio Lungo) zwykle lepiej łączą się z daniami o podobnie lekkiej konsystencji. Kawy gęste, z syropową teksturą, goryczkowe można zaproponować do mięs i ciężkich sosów – dokładnie tak jak czerwone wino.
Kawa jest nie tylko bogactwem aromatów i smaków, ma także swoją gęstość i konsystencję, temperaturę i posmak. Potrafi zaskakiwać syropową, maślaną, soczystą, nawet lekko musującą postacią.
Na co zwrócić uwagę łącząc kawę z jedzeniem?
Komponowanie produktów to nie tylko łączenie aromatów i smaków, lecz także tekstur i temperatur, odczuć cierpkości, ostrości, tłustości etc. Na przykład, smak słony potęguje odczucie słodyczy, goryczy i kwaskowości. Zatem o ile połączenie słonej potrawy z kawą o posmaku karmelowym da przyjemny balans, o tyle nie sprawdzi się raczej przy kawach o nutach cytrusowych.
Niezwykle ważna jest również konsystencja potraw: lekka lub gęsta, soczysta, syropowa czy kremowa. Lekkiej cytrusowej kawy o soczystej teksturze nie łączmy z ciężką, pikantną potrawą lub kremowym, gęstym ciastem. Zwykle kierujemy się podobną intensywnością wszystkich atrybutów, szukając synergii. Natomiast nowych doświadczeń degustacyjnych dostarczą nam połączenia kontrastowe, wydobywające wcześniej nieznane aromaty i odczucia sensoryczne. Harmonizując dania, warto zwrócić uwagę na ograniczenie cukru czy śmietanki, które przykrywają naturalne walory smakowe kawy.
Jaka kawa do francuskiego śniadania?
Agata Tanter, redaktor naczelna Lamode.info, admiratorka francuskiego stylu życia, celebruje drobne przyjemności przy klasycznym śniadaniu w paryskim wydaniu. Idealny zestaw: maślany croissant z konfiturą i ulubioną kawą Nespresso Ispirazione Ristretto Italiano, o której więcej przeczytacie na Instagramie @agatatanter. Jesteście ciekawi, jakie mieszanki kaw doskonale sprawdzą się w połączeniu z francuskim śniadaniem? Pytamy o doskonały coffee pairing Annę Oleksak. Poza wyborem Agaty Tanter, ekspertka poleca:
– Ispirazione Firenze Arpeggio z wyczuwalną goryczką i aksamitną teksturą, która przełamie lekko tłuste maślane smaki croissanta czy np. omleta, a słodycz dodatków (dżemów, miodu) z kolei będzie balansować wyrazistą goryczkę tej kawy, wydobywając nuty czekoladowe.
Ispirazione Genova Livanto to lżejsza w smaku kawa, bardzo dobrze łączy się tostem czy innym pieczywem, jajkiem na miękko czy sadzonym, ujawnia wtedy przyjemną karmelową nutę, jednocześnie podkreślając smaki i aromaty francuskiego śniadania.
Fortissio Lungo z kolei to kawa, która świetnie łączy się z deserami, dzięki swoim słodowym nutom, będzie podkreślać aromaty dżemów owocowych, jej wyczuwalna goryczka również przełamuje maślane smaki, jest też kawą w większej pojemności, więc dla miłośników dłuższego celebrowania śniadania.
Anna Oleksak – mistrzyni coffee pairingu
Anna Oleksak, Coffee Ambassador firmy Nespresso. Pierwsza kobieta w Polsce certyfikowana jako Q Arabica Grader, a także sędzia międzynarodowych zawodów kawowych we wszystkich kategoriach: Barista, Latte Art, Brewers Cup, Coffee in Good Spirits i Roasting. Oficjalna reprezentantka World Coffee Events. Aktywnie wspiera rozwój kultury kawowej w Polsce i na świecie, pracując woluntarystycznie na rzecz Speciality Coffee Association nieprzerwanie od 20 lat.
Fot. materiały prasowe Neespresso