WEŁNA – CHARAKTERYSTYKA TKANINY
Wełna to włókno naturalne uzyskiwane z okrywy włosowej, czyli sierści owiec, lam, wielbłądów, kóz, czy królików. Doskonale nadaje się do wytwarzania wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. Wełna owcza uzyskana przez strzyżenie żywych owiec, zwana również runem lub strzyżą, stanowi surowiec do produkcji wysokiej jakości tkanin, dzianin i włóknin. Wysokiej jakości wełnę, bardzo miękką, puszystą, o cienkich włóknach, długości od 4 do 12 cm, otrzymuje się z owiec rasy merynos. Jednym z najlepszych gatunków wełny jest kaszmir. Miękkość zapewniają wyjątkowo cienkie włókna otrzymywane z kóz kaszmirskich. Grubszą wełnę uzyskuje się z ras owiec długowełnistych i nizinnych.
WEŁNA – HISTORIA
Pierwsze skrawki sukna wełnianego pochodzą z VII w. p.n.e. Natomiast zapiski na temat wełny widnieją na Kodeksie Hammurabiego z 1730 p.n.e., który wymienia jej rodzaje: owczą, jagnięcą, kozią, wielbłądzią. Wzornictwem nawiązywała do geometrii widocznej w architekturze starożytnej Mezopotamii. W czasach greckich i rzymskich najpiękniejsze wełny pochodziły z Miletu. Farbowano je na kolor purpurowy, który był drogi i symbolizował luksus oraz bogactwo. W pałacu na wyspie Knossos tkano grube sukno z wełny i zdobiono je haftami. Natomiast Coco Chanel na początku XX w. wypromowała tweed – tkaninę, którą wykorzystała do zaprojektowania garsonek oraz kultowych pudełkowych żakietów.
Wełniane okrycie wierzchnie, Theory/Net-a-Porter, 675 eur
RODZAJE WEŁNY
W zależności od sposobu pozyskania włókna rozróżnia się wełny: żywą, czyli pozyskiwaną przez okresowe strzyżenie żywych zwierząt, garbarską – powstałą podczas obróbki skór w garbarniach, skórną – uzyskiwaną ze skór zwierząt ubojowych, futrzarską – z resztek powstających przy szyciu futer oraz wtórną – otrzymywaną przez rozwłóknienie ścinków lub starych wyrobów wełnianych. Możemy też wyróżnić wełnę ze względu na sposób jej skrętu. Przykładem może być wełna wysokoskrętna, czyli rodzaj wełnianej tkaniny bardzo delikatnej w dotyku, którą charakteryzuje większa sprężystość od tradycyjnych rodzajów wełny. Jest też od nich cieńsza i mniej trwała.
WEŁNA – NAZEWNICTWO
Niektóre nazwy stosowane w odniesieniu do włókien wełnianych i wyrobów z tych włókien to: owcza – merynos, wielbłądzia – wikunia, lam – alpaka, kozia – moher, królicza – angora, czy kaszmir.
WŁÓKNO WEŁNIANE – ZALETY I WADY
Wśród zalet włókna wełnianego wymienia się jego doskonałe właściwości termoizolacyjne, dużą higroskopijność oraz pochłanianie promieniowania UV. Wadą jest filcowanie się wyrobów, co obniża ich walory estetyczne i użytkowe (sfilcowany wyrób wełniany ma znacznie mniejsze wymiary).
WEŁNA – ZASTOSOWANIE
Z przędz czesankowych wytwarza się wysokiej jakości tkaniny (tweedy) i dzianiny dla przemysłu odzieżowego. Stosuje się też mieszanki włókien wełnianych z innymi włóknami np. z bawełną, lnem lub jedwabiem. Wełna więc doskonale sprawdza się do projektowania płaszczy, spodni z wysokim stanem, czy w kant, marynarek i żakietów, swetrów, sukienek oraz dodatków: kapeluszy, rękawiczek i szalików.
POLECAMY: SZTRUKS – WSZECHSTRONNA TKANINA
LECAMY: WEŁNA – TRENDY 2018
Jesienią 2018 królują wełniane swetry z warkoczowym splotem oraz gładkie modele z golfem z dodatkiem jedwabiu. Na półkach sklepowych znajdziecie także warianty z dekoltem w kształcie litery V, które optycznie wyszczuplają buzię oraz swetry z bufami w barokowym stylu. Modne są także wełniane płaszcze – zarówno do kolan, jak i te krótsze o pudełkowym kształcie, czy nonszalancko wiązane w pasie. Ogrzeją wełniane spódnice, które nosimy z wysokimi kozakami, a kultowym elementem garderoby jest tweedowa przedłużana marynarka lub żakiet zainspirowany estetyką domu Chanel.
W naszej galerii prezentujemy najmodniejsze wełniane ubrania i dodatki na jesień 2018.