Celine to francuska marka luksusowych artykułów skórzanych założona w 1945 roku przez Céline Vipiana. Od 1996 stanowi własność grupy LVMH. Od listopada 2015 roku siedziba mieści się przy 16 rue Vivienne w 2. dzielnicy Paryża w hotelu Colbert de Torcy. Séverine Merle jest dyrektorem generalnym od kwietnia 2017 roku.
21 stycznia 2018 roku LVMH ogłosił, że Hedi Slimane obejmie kierownictwo w firmie na stanowisku dyrektora artystycznego oraz kreatywnego, przejmując tym samym schedę po Phoebe Philo.
CELINE – HISTORIA MARKI
W 1945 roku Céline Vipiana i jej mąż, Richard stworzyli jedną z pierwszych luksusowych marek w branży, którą nazwali Céline. Wspólnie otworzyli butik przy rue Matle 52. Brand miał charakterystyczne logo z wizerunkiem słonia projektu Reymonta Peyneta.
Marka zdecydowała się ukierunkować w stronę kobiet ceniących sportowy szyk. W kolekcjach znalazły się torby, mokasyny, rękawiczki i odzież. Od 1945 do 1997 roku za projekty odpowiedzialna była Céline Vipiana. W 1954 roku na rynku pojawił się nowy zapach Celine „Vent Fou” oraz linia akcesoriów „American Sulky”, które szybko zostały docenione przez klientelę. Flagowym produktem stał się płaszcz typu trencz. Dzięki produkowaniu rzeczy wysokiej jakości, firma otworzyła swoją fabrykę wyrobów skórzanych we Florencji.
W 1973 roku, zmianie uległo logo Céline. W projekcie uwzględniono ważny dla Paryżan symbol Arc-de-Triomphe. W tym okresie marka rozpoczęła swoją ekspansję, otwierając różne butiki w Monte Carlo, Genewie, Lozannie, Hong Kongu, Beverly Hills i Toronto. Założycielom zależało także na poszerzeniu działalności o akcje charytatywne, dlatego Richard Viapiana ustanowił nagrodę Céline-Pasteur, by wesprzeć finansowo amerykański szpital w Paryżu.
CELINE W RAMACH LVMH
W 1987 r. Bernard Arnault postanowił wcielić markę Céline do grupy LVMH za kwotę 2,7 miliarda francuskich franków, czego w rezultacie dokonano dopiero w 1997 roku. Dzięki temu krokowi, marka zyskała jeszcze większą sławę, a na mapie Paryża pojawił się nowy butik przy ulicy Avenue Montaigne 36.
CELINE – PROJEKTANCI I DYREKTORZY KREATYWNI
Michael Kors został pierwszym w historii projektantem odzieży damskiej i dyrektorem kreatywnym w firmie Céline w 1997 roku. Podczas swoje kadencji połączył luksusowy charakter marki z nowoczesną odsłoną kobiecości. W 2004 roku, opuścił dom mody, aby skupić się na zbudowaniu własnego brandu. W 2005 roku, włoski projektant Roberto Menichetti został nowym dyrektorem kreatywnym, a w 2006 roku zastąpiła go Ivana Omazic, która w swoim portfolio miała projekty dla prestiżowych marek, takich jak Romeo Gigli, Prada, Miu Miu, czy Jil Sander.
Celine x Phoebe Philo, jesień zima 2011/12 (fot. East News)
CELINE X PHOEBE PHILO – NOWY DYREKTOR MARKI
4 września 2008 roku, portal o modzie Women’s Wear Daily ogłosił, że Bernard Arnault, prezes LVMH mianował Phoebe Philo nowym dyrektorem Celine. Jej kadencja rozpoczęła się w październiku 2008 roku. Kreatorka zaprezentowała swoją debiutancką kolekcję w czerwcu 2009 roku – była to propozycja na sezon pre-spring 2010. Z kolei pierwszą regularną linię ready-to-wear na wiosnę i lato 2010 pokazała tego samego roku w październiku. Obie kolekcje spotkały się z dużym entuzjazmem ze strony branży. Pierre-Yves Roussel, dyrektor generalny działu mody LVMH, podkreślił, że praca Philo dla Celine dała jej możliwość wyrażenia swojej własnej wizji. Kreatorka przy tworzeniu ubrań nigdy nie szła na kompromis. W swoich pracach kierowała się priorytetami, takimi jak „wysoka jakość”, czy „kunszt krawiecki”. Już na starcie, magazyn Vogue określił jej projekty „minimalistycznymi i wyluzowanymi”.
Phoebe studiowała w prestiżowej szkole Central Saint Martins w Londynie na kierunku sztuki i projektowania. Przed rozpoczęciem pracy w Celine, zajmowała stanowisko dyrektora ds. projektów w Chloe. W 2010 roku, otrzymała nagrodę Designer of the Year, którą przyznała jej komisja British Fashion Council. W 2011 roku została wyróżniona w tej samej kategorii przez amerykańską radę Council of Fashion Designers of America. W grudniu 2017 roku, dyrektor kreatywna francuskiej marki ogłosiła odejście tuż po ukończeniu ostatniej kolekcji. Podsumowała dotychczasowe działania tymi słowami „Przez ostatnie dziesięć lat przygoda z Celine była dla mniej wyjątkowym doświadczeniem. Jestem wdzięczna za to, że pracowałam z tak utalentowanym i zaangażowanym zespołem i chciałabym podziękować wszystkim, którzy byli częścią tego projektu. To było niesamowite”.
CELINE X PHOEBE PHILO – KULTOWE PROJEKTY
Spod ołówka Phoebe Philo wyszło kilka bestsellerów Celine, które podbiły ulice metropolii. Jednym z jej ważniejszych projektów był zimowy płaszcz oversize. Model na stałe zadomowił się w kolekcjach z jedyną różnicą: co sezon występował w innym odcieniu lub z innym printem. Następnie Phoebe Philo dokonała transformacji w sferze torebek. Pokazała kobietom, że modny dodatek może być także praktyczny i pojemny – pomieści w sobie wszystko, czego potrzebują w ciągu dnia. Pierwszą rozchwytywaną torebką była Boogie Bag z 2002 roku, która stanowiła symbol paryskiego uwielbienia dla fuzji funkcjonalności i elegancji. W 2010 roku hitem sprzedażowym stał się model Boston, który trafił do butików i szybko został wykupiony przez gwiazdy, modelki i influencerki.
CELINE X HEDI SLIMANE
Po odejściu Phoebe Philo, dla marki Celine rozpoczął się nowy etap. Stery objął Hedi Slimane, który dołączył do zespołu 1 lutego 2018 roku. Kreator będzie odpowiadał także za męską kolekcję, linię haute couture, perfumy i działania artystyczne. Jego projekty dla Celine po raz pierwszy ukażą się podczas Paryskiego Tygodnia Mody we wrześniu 2018. Na efekty z niecierpliwością czeka Karl Lagerfeld, który zalicza się do zwolenników twórczości Slimane’a.
Celine x Hedi Slimane, zwiastun kampanii na jesień 2018
CELINE – NOWE LOGO I WIZERUNEK MARKI
Hedi Slimane już na starcie zlikwidował zdjęcia z mediów społecznościowych Celine i dokonał korekty nazwy, pozbywając się z niej akcentu é, co miało służyć uproszczeniu i udoskonaleniu proporcji. Projektant zmienił także słynne logo, sięgając do znaku marki z lat 60. Font reprezentuje typografię popularną w latach 30. Litery ustawiono bliżej siebie, a słowo „Paris” będzie widoczne tylko przy niektórych projektach i nie wystąpi przy okazji kampanii. Zmiana logo przed prezentacją pierwszej kolekcji to nowy trend w branży, który zastosował już Riccardo Tisci dla marki Burberry. Modyfikacje wywołały natychmiastowe reakcje odbiorców i klientów na Instagramie. „To się dzieje naprawdę?” – pytają. „Chcemy Phoebe z powrotem” i „nowe logo uczyniło markę masową i mniej wyjątkową” – dodają inni.
CELINE X HEDI SLIMANE – PIERWSZA TOREBKA PROJEKTANTA
Zaskoczeniem w branży mody było także podarowanie pierwszego modelu torebki Celine, zaprojektowanej przed Hedi Slimane’a – Lady Gadze. Do tej pory styl piosenkarki odbiegał od estetyki domu mody. Czarny, dużej wielkości i prosty model na uchwycie ozdobiono eleganckim złotym zapięciem, logotypem i przeszyciem na klapie. Lady Gaga torebkę luksusowej marki założyła do skórzanego retro płaszcza Alaïa.
CELINE – SKLEPY NA ŚWIECIE
Marka Celine jest dostępna w około 150 sklepach na całym świecie. Dystrybucja odbywa się za pośrednictwem sieci selektywnej obejmującej domy towarowe, takie jak Barneys New York (Nowy Jork), Bergdorf Goodman (Nowy Jork), Harrods (Londyn) i Galeries Lafayette (Paryż).