PL / EN
Bądź wypoczęta - 6 trików

Bądź wypoczęta - 6 trików

Sprawdzone sposoby na komfortowy sen.

Komfortowy sen to okazja do wypoczynku i regeneracji organizmu oraz oczyszczenia umysłu z negatywnych myśli. Aby proces ten odbył się prawidłowo, dorosła osoba powinna przespać około 8 godzin w ciągu doby. Również pozycja ciała w trakcie snu ma duży wpływ na samopoczucie i zrelaksowanie. Nie ma jednej i uniwersalnej pozycji dla wszystkich, ale często kłopoty ze snem wynikają właśnie z nieodpowiedniego ułożenia ciała. Najprostszym sposobem jest wspomaganie się lekami na sen, ale jest to rozwiązanie na krótko, długofalową zmianę można uzyskać jedynie poprzez przestrzeganie odpowiedniej higieny snu.

Sposoby na komfortowy wypoczynek i uniknięcie bezsenności

Każdy człowiek inaczej reaguje na czynniki zewnętrzne, które mogą zaburzać jakość snu, ale przestrzeganie pewnych zasad jest korzystne dla wszystkich. Na jakość wypoczynku zdecydowanie wpływa:

  • Wprowadzenie zasady, że łóżko służy tylko do snu, powinno się ono kojarzyć tylko z przyjemnością, niebagatelną rolę odgrywa rodzaj i rozmiar materaca, z reguły materace 120x200 są optymalną wersją dla pary.
  • Należy przestrzegać określonych stałych pór zasypiania i wstawania, jeśli nie uda nam się położyć o tej samej porze, to mimo wszystko trzeba wstać w tym samym czasie co dnia poprzedniego, sprzyja to wyregulowaniu snu.
  • Trzeba również unikać przebywania w ciemnych pomieszczeniach w ciągu dnia oraz silnego oświetlenia przed zaśnięciem, ponieważ wpływa to na wydzielanie melatoniny i przeszkadza w zasypianiu. Ekrany telefonów i komputerów emitują niebieskie światło, które wyjątkowo niekorzystnie działa na wydzielanie hormonu regulującego dobowy cykl spania i czuwania.
  • Ważne jest także picie odpowiednich napojów przed snem. Należy unikać alkoholu przed zaśnięciem, co prawda może on przyspieszać zasypianie, ale sen wówczas jest gorszej jakości, można się często wybudzać, co w efekcie daje efekt niewyspania następnego dnia.
  • Unikanie ciężkostrawnych posiłków przynajmniej na trzy godziny przed snem.
  • Sypialnia powinna być w miarę zacieniona i komfortowa, nie powinny znajdować się w niej żadne zegary, ponieważ spoglądanie na nie w nocy może działać stresująco podczas problemów z zasypianiem i dodatkowo utrudniać sen. Utrzymywanie niższej temperatury wpływa korzystnie na regenerację ciała podczas snu, dlatego wieczorem najlepiej jest przewietrzyć sypialnię.

W jakiej pozycji najlepiej wypoczywać podczas snu?

Nieodpowiednia pozycja w czasie snu może wywoływać bóle głowy, chroniczne zmęczenie, nadmierne napięcie mięśniowe, problemy z trawieniem i wzmacniać zmarszczki. Dobrej jakości materac wspiera prawidłową pozycję ciała podczas snu, duży wybór takich produktów oferuje sklep materacedabrowagornicza.pl.


Najzdrowszy odpoczynek zapewnia pozycja na plecach, ponieważ odciążamy wtedy kręgosłup, mięśnie oraz kark. Jeśli jednak z jakichś powodów pozycja ta nie może być zastosowana, należy wypoczywać na lewym boku, ponieważ w tej pozycji lepiej pracują narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, serce i trzustka. Pozycja na lewym boku sprzyja regulacji procesów przepływu limfy i prawidłowej przemiany materii. Zdecydowanie odradzana jest pozycja spania na brzuchu, prowadzić to może do cofania się zawartości żołądka i w konsekwencji powstania zgagi, uciskanie płuc i karku prowadzi do niedotlenienia.

 

fot. materiały prasowe

Materiał zewnętrzny

video

TRENDY JESIEŃ 2022

tagi: zdrowie |

podobne artykuły