Doskonale nawilża, goi, odbudowuje i napina skórę, a dzięki swoim właściwościm nazywany jest cudem natury. Zobaczcie, jak wykorzystać aloes na 10 domowych sposobów.
ALOES – JAKIE MA WŁAŚCIWOŚCI?
Często nazywany cudem natury, aloes jest niezwykle bogaty w substancje odżywcze, gojące, odbudowujące i nawilżające. Znajdziemy w nim pokłady wapnia, żelaza, lecytyny, magnezu, potasu, sodu, cynku, witaminy B1, B2, B6 i innych składników, pozytywnie wpływających na nasz system odpornościowy i zapobiegających niszczeniu zdrowych komórek. Jedną z największych zalet aloesu jest jednak siła gojenia – ran, uszkodzeń, oparzeń, czy trądziku. Czynne związki aloesu przenikają w głąb tkanki i redukują na tym poziomie niszczenie komórek, stanów zapalnych oraz zwiększają dopływ krwi, co katalizuje odnowę skóry. Badany jest również jego potencjał w stymulacji produkcji elastyny i kolagenu, który może okazać ważnym elementem w kuracjach przeciwzmarszczkowych.
Czytaj także: DZIAŁAJĄ LEPIEJ NIŻ RETINOL I PEPTYDY. CERAMIDY POWINNY BYĆ PODSTAWĄ TWOJEJ PIELĘGNACJI
ALOES: DOMOWE SPOSOBY NA WYKORZYSTANIE ROŚLINY
Zapewne wielu z Was posiada już roślinę aloesu w domu (jeśli nie, dostaniecie ją w każdym sklepie ogrodniczym lub większej kwiaciarni za ok. 20 zł), którą możecie wykorzystać jako drogocenny kosmetyk. Wystarczy, że z pojedynczych odnóg wyciśniecie znajdujący się w nich sok i żel, który nadaje się do bezpośredniego stosowania na skórę twarzy i ciała (najlepiej po wcześniejszym zblendowaniu). Możecie nakładać go również punktowo na blizny, przebarwienia, wypryski, oparzenia, czy miejsca objęte egzemą. Jeśli nie czujecie się pewnie w samodzielnym przygotowywaniu takich kosmetyków, w punktach aptecznych znajdziecie żel aloesowy, którego działanie będzie zbliżone do prawdziwego soku.
ZASTOSOWANIE ŻELU ALOESOWEGO W DOMU
1. Żel pozyskany z rośliny aloesu nałożony na całą twarz rano i wieczorem zamknie pory, rozświetli i napnie cerę. Wielu stosuje go również jako bazę pod makijaż.
2.Żel aloesowy jest niezwykle korzystny dla skóry trądzikowej, ponieważ ogranicza wydzielanie sebum i łagodzi miejscowe stany zapalne, a przede wszystkim działa gojąco na wszelkie rodzaju zmiany. Skutecznie walczy również ze śladami po problemach skórnych, wygładzając powstałe blizny.
3. Aloes można również wykorzystać do dokładnego oczyszczenia skóry twarzy. Należy połączyć go z oliwą z oliwek, wodą różaną i citroseptem – zmiksowana mikstura sprawdzi się jako doskonały żel do mycia twarzy, który przetrwa w lodówce ok. 1 tygodnia.
4. Miłośnicy naturalnego złuszczania do żelu mogą dodać brązowy cukier i sok z cytryny, dzięki czemu uzyskacie domowy peeling o właściwościach kojących, nawilżających i rozświetlający skórę twarzy i ciała.
5. Pozyskany domowym sposobem żel z aloesu świetnie sprawdzi się także w walce z rozstępami – wystarczy wetrzeć go 2 razy dziennie w dotknięte problemem miejsca, a efekt zobaczycie już po kilku tygodniach stosowania.
6. Jeśli borykacie się z nieco poważniejszymi dolegliwościami, takimi jak łuszczyca i egzema, stosujcie aloes jako możliwie najlepszy nawilżacz skóry. Roślinny wyciąg pomaga również pozbyć się łupieżu – pozostaw żel na głowie przez min. 15 min, po czym dokładnie spłucz i umyj włosy.
7. Dzięki doskonałym właściwościom gojącym, możecie nałożyć grubą warstwę żelu aloesowego również na pokaleczone żyletką miejsca po depilacji i pozostawić go do wyschnięcia.
8. Jeśli zmagacie się z nieprawidłową pigmentacją skóry, tu również sprawdzi się aloes, który wybieli miejsca objęte zmianami.
9. Aloes to również niezastąpiony towarzysz wakacji, który ukoi spaloną, zaczerwienioną skórę ciała. Wystarczy, że schłodzicie go w lodówce i tak przygotowany żel wmasujecie w potrzebujące miejsca.
10. Odrobinę żelu możecie również wykorzystać jako odżywkę do rzęs i brwi – nałóżcie jego niewielką ilość na noc, a włoski wokół oczu staną się grubsze i wydłużone.
ALOES: CZY MOŻNA GO SPOŻYWAĆ?
Sok aloesowy znany jest z dobroczynnego działania na organizm. Stosowany wewnętrznie, wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Ma wpływ na przyspieszenie przemiany materii, a zatem wspiera odchudzanie. Sok z aloesu wykazuje również właściwości przeczyszczające, a także wspierające układ immunologiczny, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z wirusami i bakteriami. Sok z aloesu zwiększa ilość składników odżywczych w komórkach, a do tego neutralizuje szkodliwe bakterie. Poza tym ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu stanowi barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi – zatrutym powietrzem czy stresem.
Inne działanie tego naturalnego napoju to wspomaganie funkcji oczyszczania nerek, wątroby oraz skóry. Ponadto sok z aloesu może pozytywnie oddziaływać na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Przed rozpoczęciem stosowania aloesu wewnętrze warto zapoznać się z przeciwskazaniami i ewentualnymi skutkami ubocznymi. Kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, dzieciom lub osobom zmagającym się ze schorzeniami nerek i jelit odradza się dawkowanie soku z aloesu.
ALOES JAKO PŁYN DO PŁUKANIA UST
Przeciwbakteryjne właściwości aloesu znalazły swoje zastosowanie w higienie jamy ustnej. Badania wykazały, że płukanka do ust z aloesem była równie skuteczna w zachowywaniu zdrowia zębów, co tradycyjny płyn. Aloes może okazać się dobrą alternatywą, niezawierającą alkoholu i fluoru w swoim składzie.
ALOES: JAK STOSOWAĆ NA WŁOSY?
Aloes wzmacnia włosy, pobudza cebulki do wzrostu oraz pomaga w walce z łupieżem. Sam aloes jest humektantem co oznacza, że pomimo swoich właściwości nawilżających, czyli zatrzymywania wody we włosach, nie ma właściwości standardowych silikonów. Nie pozostaje we włosach, jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie, a więc nie pozostawia żadnych niepożądanych składników. Pielęgnację aloesową na włosy zaleca się stosować przede w przypadku włosów wysokoporowatych, zniszczonych lub skłonnych do przesuszania. Aloes bardzo dobrze wpłynie także na włosy słabe i cienkie – nawilży i poprawi ich kondycję. Po zastosowaniu kuracji z aloesu włosy są zdecydowanie bardziej wygładzone i pełne blasku.
Najłatwiejszym sposobem jest nałożenie aloesu w postaci gotowego żelu na włosy na 30 minut przed myciem lub pozostawienie go nawet na całą noc i zmycie rano. Aby jednak zapewnić sobie spektakularne efekty, lepiej będzie zmieszać aloes w proporcjach 1:1 z olejem roślinnym i dopiero taką mieszankę pozostawić na włosach na dowolny czas.
Jednak! Wyciąg z aloesu nie nadaje się dla wszystkich. Jako humektant może powodować puszenie się włosów, zwłaszcza w parne lub deszczowe dni.
ALOES NA SKÓRĘ PO OPALANIU
Aloes kryje w sobie jeszcze jedną właściwość – doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry po opalaniu. Alos otula skórę delikatnie i cudownie ją łagodzi, świetnie sprawdzi się, jeśli kąpiele słoneczne skończą się oparzeniami słonecznymi. Alos nie tylko zlikwiduje zaczerwienienia, ale i w bezpieczny sposób przyspieszy złuszczanie i wymianę naskórka, co pomoże w pozbyciu się nieestetycznych zaczerwienień i bąbli.
Koniecznie spakuj go do swojej wakacyjnej kosmetyczki – stosuj po całym dniu spędzonym na słońcu dla złagodzenia zaczerwienień i wmasowuj dokładnie w partie oparzone i podrażnione. Możesz go takze nakładać na włosy, które odczuwają skutki promieniowania słonecznego i kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie – aloes natychmiast wygładzi i nawilży pasma.
Czytaj także: NIESKAZITELNIE W PODRÓŻY: STEWARDESSY ZDRADZAJĄ SWOJE SEKRETY
Zdjęcie główne: Instagram https://www.instagram.com/p/CwXcZ3Jpfqt/