NATURALNE ANTPERSPIRANTY I DEZODORANTY?
Wybierając kosmetyki do makijażu czy pielęgnacji coraz częściej sięgamy po te pochodzenia w 100% naturalnego. Składy kosmetyków bio nie zawierają mikroplastików i innych substancji chemicznych, które przenikają w głąb skóry. Są zatem całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.
Dezodoranty i antyperspiranty to kosmetyki, które cieszą się bardzo złą sławą. Doskonale znamy ich zgubny wpływ na środowisko naturalne. Mówi się, że to głównie różnego rodzaju aerozole powodują powiększanie się dziury ozonowej.
Moda na naturalne i dobre składy skłoniła nas do przeanalizowania i przemyślenia naszych codziennych nawyków. Eko kosmetyki jako pierwsze znalazły miejsce na naszych półkach, teraz przyszła pora na antyperspiranty i dezodoranty.
Wybór naturalnych dezodorantów jest obecnie naprawdę duży. W zależności od tego, czy wolimy dezodorant w sztyfcie, w sprayu, czy w kremie, z zapachem czy bez, możemy dobrać kosmetyk do swoich potrzeb. Warto pamiętać też różnicy między dezodorantem a antyperspirantem. Zanim zadecydujemy się na zakup danego produktu trzeba upewnić się, że spełni on nasze oczekiwania.
We Love The Planet, dezodorant w sztyfcie /tutaj/
ANTYPERSPIRANT A DEZODORANT
Dezodoranty maskują brzydki zapach, a antyperspiranty ograniczają wydzielanie potu.
Antyperspirant to kosmetyk, który hamuje wydzielanie potu przez blokowanie ujścia gruczołów potowych. Składniki, które w nim znajdziemy to przede wszystkim sole glinu (sole aluminium): chlorek glinu, hydroksochlorek glinu i związki glinowo-cyrkonowe. Reagują one z potem w taki sposób, że blokują gruczoły potowe i ograniczają ilość potu.
Dezodorant to kosmetyk polecany dla osób, które nie mają problemów z nadmierną potliwością. Kosmetyk ten nie wpływa na ilość wydzielanego potu, a na eliminację jego zapachu. Dzieję się tak ze względu na zawarte w dezodorancie substancje antybakteryjne i zapachowe.
POLECAMY: SZCZOTKA DO MASAŻU
SKŁADY
Tradycyjne składy dezodorantów i antyperspirantów zawierają wiele substancji chemicznych, które wpływają niekorzystnie na nasz organizm. Warto jest zatem wyeliminować je z kosmetyków, po które sięgamy.
Aluminium – jest aktywnym składnikiem większości antyperspirantów. Sole glinu (aluminium) są absorbowane przez komórki gruczołów potowych, czyli przenikają do naszego organizmu. Mimo swojej popularności, obecność aluminium w kosmetykach wywołuje wiele kontrowersji. Mówi się, że substancja ta może przyczyniać się do rozwoju raka piersi czy Alzheimera.
Alkohol – wysusza i podrażnia skórę. Ma to szczególne znaczenie jeśli używamy kosmetyku tuż po depilacji. Aby uniknąć podrażnień, zaczerwienień i wysuszenia lepiej unikać alkoholu w większości kosmetyków, nie tylko dezodorantach.
Parabeny – działają jako środek konserwujący w wielu produktach do higieny osobistej, także dezodorantach. Mogą wpływać na równowagę hormonalną organizmu i powodować wiele problemów zdrowotnych czy zwiększać ryzyko nowotworów.
Naturalne dezodoranty i antyperspiranty w większości przypadków mają podobne składy: olej kokosowy, soda oczyszczona i olejki eteryczne. Olej kokosowy i olejki eteryczne mają działanie przeciwbakteryjne, olejki zapewniają również naturalny zapach, a soda zmienia poziom pH pachami, aby utrudnić wzrost ilości bakterii.
Podczas używania naturalnych dezodorantów i antyperspirantów, nie musisz się martwić o żółte plamy na ubraniach. Za tworzenie się plam na ubraniach odpowiada aluminium, które reaguje z białkami w pocie. Naturalne kosmetyki nie mają ich w swoim składzie, dlatego nie musimy się martwić o nieestetycznie wyglądające plamy.
Schmidt’s, dezodorant w sztyfcie /tutaj/
POLECAMY: MASAŻERY DO TWARZY
FAZA PRZEJŚCIOWA/ DETOKSYKACJA
Jak wiemy, naturalne dezodoranty działają inaczej niż konwencjonalny dezodorant lub antyperspirant. Całkowicie normalne jest, że ciało musi przejść fazę dostosowania. Może ona być czasami niewygodna i trwać nawet przez kilka tygodni. Ale warto ten etap przetrzymać, bo potem ciało wraca do swojego naturalnego rytmu, a nadmierne pocenie i nieprzyjemny zapach ustają.
W tym czasie dobrze jest myć pachy dwa razy dziennie, raz w tygodniu złuszczać skórę, w celu przyspieszenia procesu detoksykacji i pozbyć się martwego naskórka. Dodatkowo, zaleca się wykonywanie masażu okolic pach – przez kilka minut suchą szczotką masować skórę okrężnymi ruchami. Warto pamiętać o picu dużej ilości wody, które pomoże w usunięciu toksyn z organizmu. W razie potrzeby, dezodorant czy antyperspirant można aplikować nawet kilka razy dziennie.
W galerii przedstawiamy nasze propozycje naturalnych antyperspirantów i dezodorantów. Zapraszamy!