Smart casual – co oznacza ten typ stroju zwany inaczej sportową elegancją i jakie są jego podstawowe cechy? Odpowiadają nasze ekspertki – dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter (fragmenty książki „Dress Code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, Wyd. Świat Książki).
SMART CASUAL: ZAPROSZENIE
Tekst na zaproszeniu: casual smart.
Typ stroju: strój nieformalny.
Strój męski: marynarka sportowa i spodnie bez kantów (typu chinos).
Strój damski: sportowy żakiet i dżinsy lub spódnica, sukienka o sportowym charakterze z rękawami; materiał: len, bawełna, mieszanki z jedwabiem, wełna.
Okazja: wyjście do parku, na spacer, na imprezę o niezobowiązującym charakterze.
SMART CASUAL: SPORTOWA ELEGANCJA
To przedostatni szczebel dress code’u i ulubiony rodzaj stroju osób, które przywiązują dużą wagę do wizerunku. Ten rodzaj – podobnie jak casual – na wiele pozwala i dzięki temu można w wyjątkowy sposób podkreślić i wyeksponować swój styl.
Chociaż mogłoby się wydawać, że im niższy szczebel dress code’u, tym mniej możliwości, żeby wyglądać dobrze. A faktycznie nie ma takiego poziomu dress code’u, na którym wygląd z zasady mógłby ucierpieć. To, jak kobieta wygląda, zależy wyłącznie od niej samej, od tego, czy w jej stroju zawsze jest miejsce na styl i elegancję – bez względu na to, czy to będzie strój wizytowy, czy casual, czy formalny.
Smart casual to rodzaj ubioru na bazie żakietu/marynarki, ale jako całość o zdecydowanie sportowym/casualowym charakterze. W męskim stroju casual smart – marynarka jest wymagana. W związku z tym, że dla kobiet nawet na wyższych szczeblach dress code’u żakiet nie jest konieczny (na przykład w stroju business zamiast garsonki może to być szmizjerka), w casual smart elegancka marynarka to kwestia wyboru.
fot. Asia Typek
SMART CASUAL: NA JAKĄ OKAZJĘ?
Smart casual pasuje na wiele okazji i doskonale odnajduje się w różnorodnych miejscach. Oto przykłady:
– gdy na zaproszeniu widnieje taka informacja na temat stroju,
– na co dzień do pracy, jeśli ubiór wynika z kultury korporacji/organizacji,
– w casual Friday, mimo że w tym dniu właściwy jest strój na najniższym szczeblu dress code’u,
– na co dzień na uczelnię (tylko dla studentek i studentów),
– kiedy wychodzisz coś załatwić, na przykład do urzędu,
– na spacer, na spotkanie, na lunch, czy na wycieczkę,
– pasuje też w restauracji, w muzeum, na ulicy, w parku, w szkole, na uczelni, w kościele,
– w biurze, jeśli pozwala na to kultura organizacji.
CO SKŁADA SIĘ NA DAMSKI STRÓJ SMART CASUAL?
Najbardziej standardowy zestaw to żakiet i spódnica lub żakiet i spodnie – wszystko o charakterze sportowym lub innym casualowym. Żakiet może mieć krój stylizowany na męską marynarkę sportową, safari albo klubową, może też być bardziej kobiecy i wzorzysty, nawet w kwiaty (z wyjątkiem sytuacji służbowych). Poleca się też wykorzystać żakiet od garsonki typu business i dżinsy albo chinosy. Ważne, żeby spodnie były bez kantów. Zwróć też uwagę na to, czy te dwa elementy garderoby z dwóch różnych kategorii dress code’u ze sobą współgrają. Cały wizerunek powinien być spójny bez względu na rangę stroju.
SMART CASUAL – WARIANTY
Casual smart daje też wiele innych możliwości ubioru. Może to być sukienka wraz z żakietem, przy czym powinna mieć casualowy styl w typie business. Alternatywą jest model do kolan z długimi rękawami lub o długości 3/4, przede wszystkim o charakterze sportowym, do którego można włożyć legginsy lub rajstopy. Casualową stylizację uzupełnią płaskie i dość masywne buty. Następny wariant stanowi sukienka koszulowa z rurkami 7/8 – to, czy będzie należała do casual smart czy casual, zależy od jej kroju i rodzaju tkaniny. Kolejne opcje to: tunika z rurkami albo dopasowanymi spodniami lub dłuższa tunika i legginsy. Jeśli chcesz założyć kaszmirowy, czy jakiś inny sweter, ulokuj go pod spód, czyli pod żakiet. Sam sweter, nawet ten najpiękniejszy, szlachetny, elegancki i najbardziej ulubiony jest typowym ubiorem casual. Legginsy są dla kobiet, które mają zgrabne kostki nóg. Jako zamiennik dla spodni – nie nadają się nigdy, a obecnie także wychodzą z mody.
SMART CASUAL: BIŻUTERIA
Bez względu na to, czy twój wizerunek utrzymany jest w wersji sportowej, czy nie, biżuteria powinna mieć charakter dzienny, czyli bez połyskujących kolorowych kamieni (ani szlachetnych, ani sztucznych). Możesz postawić na srebrny lub złoty naszyjnik z zawieszką, broszkę, która wyraża indywidualny styl i osobowość, czy opaskę na włosy. Pasuje założyć długi sznur pereł i zawiązać go w węzeł zainspirowany latami 20., co nada całości bardziej casualowego charakteru.
Jeśli to strój, którego nie nosisz do pracy, możesz założyć też bransoletki: czy to ze szlachetnych metali, czy ze sznureczków lub rzemyków – wszystko jedno. Czasami kilka bransoletek z różnych materiałów pasuje skomponować w całość i założyć na tę samą rękę, na której nosisz zegarek. Do stroju casual smart, a także casual świetnie nadaje się też biżuteria emaliowana.
SMART CASUAL: RAJSTOPY
Jeśli strój casual smart nie jest na bazie spodni, to rajstopy są konieczne – według tych samych zasad co w stroju city.
fot. Asia Typek
SMART CASUAL: TOREBKA
Do stroju casual smart odpowiednie są torebki o charakterze dziennym, matowe bez zdobień połyskującymi kamieniami, cekinami lub brokatem. Skóra najlepiej surowa lub irchowa może być w najróżniejszych kolorach, jeśli tylko pasuje do całości, niekoniecznie do butów – żeby nie tworzyć wrażenia kompletu. Krój torebki do stroju casual smart jest także dowolny. To doskonała przestrzeń na trendy – modele bez paska, trzymane w dłoni, na wzór kopertówek (ale nie o wieczorowym charakterze), czy wielkie z miękkiej skóry noszone na ramieniu. Jeśli tylko uznasz, że aktualna moda pasuje do Twojego stylu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją wykorzystać. Możesz także wyciągnąć z szafy torebki po swojej prababci.
CASUAL SMART: BUTY
Mimo, że w polskiej nomenklaturze casual smart równa się sportowa elegancja, to nie oznacza, że buty mogą być faktycznie sportowe, takie jakich używasz do joggingu, czy gry w tenisa.
Pasuje włożyć wszelkie modele, które będą również odpowiednie do stroju city: mokasyny, oksfordki, monki, czyli półbuty z klamrą, lotniki – wiązane półbuty w stylu męskim w całości wykonane z jednego kawałka skóry, z wyraźnym wszyciem do podeszwy, albo czółenka – na obcasie lub delikatnym koturnie.
CASUAL SMART: TRENDY 2021
W stylu casual smart dominują teraz damskie marynarki zapożyczone z męskiej szafy. Sprawdzą się pasiaste modele oraz warianty w prążki i w groszki. Zestawione swobodnie z koszulą z żabotem/wiązaniem na kokardę i spodniami typu chinosy urozmaicą letnią stylizację. Wśród modnych rozwiązań figurują także ołówkowe spódnice zapinane na duże, dekoracyjne i obszyte materiałem guziki. Wystarczy nosić je na wzór Brigitte Bardot, która w podobnym modelu spacerowała paryskimi uliczkami. Alternatywą są sukienki szmizjerki z dobrej jakości tkaniny – lniane lub bawełniane zastąpią tradycyjną koszulę. Z najgorętszych trendów w zakresie akcesoriów wystarczy zaopatrzyć się w skórzaną torebkę w kształcie półksiężyca – najlepiej w odcieniu brązu, czy granatu oraz apaszkę – można ją nosić na wiele sposobów, zarówno w miejsce damskiego krawatu, jak i elementu dekoracyjnego przy torebce. Z butów niezastąpione są mokasyny, oksfordki oraz półbuty z klamrą. Modnym dodatkiem będą także mule, które można nosić w ciepłe dni.
SMART CASUAL: FRYZURY
Właściwe uczesanie do stroju casual smart to fryzura na co dzień, którą uzyskujesz bez specjalnych wysiłków, jeśli tylko masz dobrze ścięte włosy. Wtedy modelowanie polega po prostu na ich wysuszeniu włosów.
CASUAL SMART: MAKIJAŻ
Makijaż w stylu dziennym jest odpowiedni do stroju casual smart, czyli lekki, delikatny – najlepiej make-up no make-up lub z wykorzystaniem kosmetyków w neutralnym odcieniu nude.
NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W STYLU SMART CASUAL
– nieodpowiednie buty, czyli szpilki albo buty sportowe, espadryle, sandały, klapki,
– fryzura o charakterze wieczorowym, na przykład misterne koki,
– wieczorowy makijaż, czyli za mocny albo błyszczący (brokatowy). Nie będzie jednak błędem tak zwany makijaż rozświetlony, który świetnie nadaje się na dzień i jest szczególnie atrakcyjny u kobiet o urodzie typu wiosna,
– przezroczyste, błyszczące lub koronkowe tkaniny,
– wieczorowa biżuteria,
– lakierowana lub biżuteryjna torebka,
– stylizacja wskazująca na przynależność do grup młodzieżowych.
Więcej porad dotyczących dress code`u znajdziecie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter. Do kupienia TUTAJ!
W galerii prezentujemy casualowe elementy stylizacji. Zobaczcie!