Strój na rozmowę kwalifikacyjną – jak się odpowiednio prezentować? Podpowiadamy wraz z ekspertkami – dr Ireną Kamińską-Radomską i Agatą Tanter (fragmenty książki „Dress Code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, Wyd. Świat Książki).
ROZMOWA KWALIFIKACYJNA – DRESS CODE
„Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja służbowa, wymaga więc stroju z zakresu biznesowego dress code’u. Jaki jednak to szczebel, będzie zależało od rodzaju pracy, o jaką się ubiegacie. Zwykle trzeba oscylować między strojem typu business (na stanowiskach menedżerskich lub innych – wymagających kontaktów z klientami/gośćmi) a strojem casual smart, jeśli wiadomo, że w firmie, w której chcecie pracować, przyjęty jest dress code z niższego szczebla. Jednak w wypadku casual smart nie wypada na rozmowę o pracę przychodzić w dżinsach. Ważna podczas tej rozmowy jest kolorystyka ubioru, która stanowi wypadkową własnej palety, żeby wyglądać dobrze, i kolorów, które wzbudzają zaufanie oraz autorytet” – mówią ekspertki, dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter.
Elementy garderoby odpowiednie na rozmowę kwalifikacyjną, fot. East News
DRESS CODE A ROZMOWA O PRACĘ: WSKAZÓWKI
Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być skromny, czyli niewyzywający. Oto kilka wskazówek:
– ramiona należy zakryć nawet w największy upał,
– spódnica powinna sięgać do kolan,
– dekolt – albo zakryty, albo niewielki,
– obcas – do siedmiu centymetrów i nie wysokie szpilki.
Skromność wyraża się również w nieeksponowaniu wysokiego statusu materialnego (loga drogich marek na okularach, torebce, biżuterii).
Lepiej włożyć spódnicę niż spodnie, ponieważ kobieta w spódnicy bardziej wzbudza zaufanie i autorytet. Wynika to z tradycyjnego postrzegania kobiety. Jednak modele w kant są mile widziane.
Jeśli włożycie spódnicę, to konieczne są rajstopy.
Warto zadbać o szczegóły, ponieważ rozmowa kwalifikacyjna to czas, kiedy kandydat jest poddany dokładnej ocenie:
– jeśli nosicie kolczyki, to je załóżcie; nie pozostawiajcie odkrytych dziurek,
– paznokcie powinny być krótkie (niekoniecznie aż tak krótkie jak u mężczyzn; dwa-trzy milimetry mogą odstawać od płytki) i pomalowane (koniecznie!) na delikatny kolor,
– jeśli włosy są długie, to należy je upiąć,
– biżuteria – o charakterze dziennym, ale bez podzwaniających charmsów, na które można sobie pozwolić jedynie w stroju casual, czyli nie na rozmowę kwalifikacyjną – bez względu na stanowisko, o jakie się ubiegacie.
Stylizacja odpowiednia na rozmowę kwalifikacyjną
DRESS CODE A ROZMOWA REKRUTACYJNA: KOLORY
Wskazane są wszelkie neutralne i bazowe odcienie, takie jak biel, écru, beż, granat czy czerń. Z innych wariantów postawcie na subtelne pastele, ale nie o czystej tonacji, a lekko wpadające w szarość. Wybierajcie także błękity, które budzą zaufanie oraz ultra kobiece brzoskwinie i morele. Z mocniejszych wersji warto postawić na bordo lub głęboką, zimową zieleń. Jeśli fiolet to w odcieniu śliwki i głównie na dodatkach, takich jak buty czy torebka. Niezawodne są także karmele i spokrewnione barwy, takie jak wielbłądzi oraz piaskowy. Ciemnego brązu unikajcie podczas rozmów o pracę w zawodzie dyplomaty. We wspomnianej branży kolor ten nie jest kojarzony z wysokim statusem społecznym.
Stylizacja Quiosque
DRESS CODE A ROZMOWA REKRUTACYJNA: KROJE
Hasłem przewodnim są minimalizm, skromność, klasa i prostota. Doskonale sprawdzą się więc klasyczne fasony ubrań, które powinny być dopasowane, ale nie obcisłe. Jeśli chcecie podkreślić figurę, wystarczy pasek na wysokości talii czy subtelne wiązanie np. przy sukience. Z dekoracji możecie wybrać małe bufki lub marszczenia. Odpowiednie są także żakiety z poszerzanymi ramionami w stylu power dressing. Ze spódnic najlepsze to te o ołówkowym kształcie i do kolan, a spodnie mogą być w kant i z podwyższoną talią.
POLECAMY: SUKIENKA DO PRACY A DRESS CODE
Szara marynarka, Theory/Net-a-Porter, 400 funtów
DRESS CODE A ROZMOWA REKRUTACYJNA: TKANINY
W temacie tkanin i materiałów obowiązują te naturalne i szlachetne. Do nich zaliczamy jedwab, żorżetę, wełnę oraz krepę. Tańszy zamiennik to wiskoza. Spódnica czy sukienka może być także z praktycznego tweedu, który w połączeniu z eleganckim krojem stworzy profesjonalny look. Niezawodna jest także matowa skóra na butach i torebkach.
Kremowe spodnie, Joseph/Net-a-Porter, 375 funtów
DRESS CODE A ROZMOWA REKRUTACYJNA: TRENDY 2021
Obecnie modne są gładkie koszule z wysokiej jakości tkanin. Postawcie na minimalistyczne modele z jedwabiu czy krepy subtelnie dekorowane barokowymi żabotami albo romantycznymi wiązaniami. Jeśli spódnice to dopasowane w kształcie ołówka. W trendzie są te pozbawione wzorów lub wręcz przeciwnie – w kratę typu chelsea czy drobne prążki. Wśród sukienek przebierajcie w prostych modelach w neutralnej palecie kolorystycznej. Mogą mieć odcień kremu, granatu, czerni, błękitu, a nawet bordo. Do tego dobierzcie pantofle z dekoracyjną klamrą. Z okryć wierzchnich sprawdzi się wełniany kamelowy płaszcz i absolutnie zawsze egzamin zda marynarka. Jeśli zależy Wam na dekoracyjnych akcentach, sięgnijcie po model z marszczeniami lub bufkami. Do niej dobierzcie spodnie w kant, które pójdą w parze z butami typu mokasyny na obcasie. Skórzana torebka dopełni look, tak samo jak jedwabna apaszka w kolorze eleganckiego granatu.
Jasne pantofle, Roger Vivier/Net-a-Porter, 545 funtów
Więcej porad dotyczących dress code`u znajdziecie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter. Do kupienia TUTAJ!
W galerii zdjęć znajdziecie najmodniejsze ubrania na rozmowę kwalifikacyjną. Zobaczcie sami!