Hawajskie koszule lub „koszule aloha” nigdy nie były projektowane z myślą o trendach. A jednak, dziś, ten element garderoby prezentuje się w całej okazałości: kolorowe modele z nadrukami – czasem tandetnymi i przerysowanymi symbolizującymi entuzjazm i optymizm można obserwować w modzie ulicznej, jak i na światowych wybiegach. Poza tym, że hawajska koszula wpisuje się w letnie trendy 2018 to w swoim portfolio ma bogatą historię. Zobaczcie sami!
HAWAJSKA KOSZULA: PIERWSZE MODELE W HISTORII MODY
Jak się okazuje, nikt nie jest w stanie podać dokładnej daty powstania pierwszej koszuli aloha, ani nazwiska jej pomysłodawcy. Początkowe modele podobno pochodzą z 1926 roku. To właśnie wtedy pewna studentka stworzyła prototyp koszuli hawajskiej zapinanej na guziki, wykonanej z yukaty, materiału chętnie wykorzystywanego przez Japończyków przy projektowaniu kimon. Koszula szybko zyskała sympatię mieszkańców Hawajów i podbiła tamtejszy ląd. Inne doniesienia wskazują na to, że drukowany element garderoby spopularyzował jeden z uczniów Szkoły Balowej Madame Lester w Honolulu, który pojawił się w drukowanej koszuli w późnych latach dwudziestych.
Dolores Miyamoto, żona hawajskiego kupca Koichiro Miyamoto stwierdziła, że to hollywoodzki aktor, John Barrymore po raz pierwszy zamówił w sklepie Musa-Shiya koszulę wykonaną z tkaniny przeznaczonej do uszycia japońskich kimon. Firma Surfriders Sportwear Manufacturing odnotowała w swojej historii sprzedaż pierwszego modelu w 1932 roku. Inne małe placówki, takie jak Ellery Chun, Linn, Yat Loy i Musa-Shiya zaczęły produkować hawajskie koszule, zarówno dla mieszkańców wyspy, jak i turystów.
Wraz z rozwojem turystki wzrosło zapotrzebowanie na pamiątki w szczególności z deskryptorem „aloha”. W 1935 roku Musa-Shiya Shoten stworzyła reklamę pierwszej drukowanej koszulki, a hasło promocyjne brzmiało „Modele aloha – dopasowane, z pięknym wzornictwem i w promiennych kolorach. Gotowe lub wykonane na zamówienie… cena od 95 centów wzwyż”. Rok później, producent odzieży Ellery Chun oficjalnie nazwał projekt „koszulą aloha”. Idea rozpowszechniła się i tak wakacyjna hawajska koszula znalazła swoje miejsce nie tylko w szafie, ale i w popkulturze.
POLECAMY: KOSZULOWA SUKIENKA SZMIZJERKA W HISTORII MODY
HAWAJSKA KOSZULA W POPKULTURZE
Miłośnikiem hawajskich koszul był Elvis Presley, który czerwony kwiecisty model założył w filmie „Blue Hawaii” w 1961 roku. Jimmy Buffet sprawił, że koszula z aloha stała się rozpoznawalna także na scenie, a najmodniejsze warianty nosił w latach 70. w swoim ulubionym miejscu, czyli na plaży. Kto jeszcze nadał koszuli hawajskiej rangę must have sezonu? Tom Selleck znany z seriali telewizyjnych m.in. Magnum oraz 21-letni wówczas Leonardo DiCaprio występujący w filmie „Romeo i Julia” w 1966 roku.
Elvis Presley w hawajskiej koszuli
HAWAJSKA KOSZULA: STEREOTYPY
Hawajska koszula w historii mody miała także „trudne momenty”. Przez jakiś czas była kojarzona z pozbawionymi stylu turystami, albo ojcami, którzy wybierają się na wakacje z dziećmi w kwiecistej koszuli, workowatych szortach, masywnych trampkach i z aparatem zawieszonym na szyi.
HAWAJSKA KOSZULA DZIŚ: POKAZY MODY
Dopiero w momencie, kiedy to światowi kreatorzy mody wzięli hawajską koszulę pod lupę i przy jej projektowaniu postawili na wysoką jakość tkanin, model na nowo zaczął cieszyć się popularnością. I tak koszule aloha pojawiły się na pokazie Prady w sezonie wiosna lato 2011, a zdobiły je bananowe wzory. Pięć lat później marka zinterpretowała na nowo modne modele, wyobrażając je sobie pokryte tropikalnymi kwiatami. Koszulę wówczas zestawiono z gorsetowymi paskami i sznurowanymi butami z zamszu. W kolekcji Gucci na wiosnę lato 2018 hawajski motyw pojawił się w nowej osłonie, zdobiąc nie tylko górną część garderoby, ale również spódnice. Wystąpił także u Saint Laurenta, nawiązując do kultowego wizerunku Kurta Cobaina, wokalisty Nirvany i gwiazdy grunge’owej sceny muzycznej.