PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
7 NAJBARDZIEJ STYLOWYCH FILMÓW WSZECH CZASÓW

7 NAJBARDZIEJ STYLOWYCH FILMÓW WSZECH CZASÓW

Od „Marii Antoniny” w wersalskim stylu po „Nić widmo”, zainspirowanym latami 50.

Najbardziej stylowe filmy wszech czasów stanowią gratkę dla miłośników trendów, sztuki oraz estetów. Odegrały znaczącą rolę nie tylko w dziedzinie kultury, ale również mody, zmieniając jej oblicze. Wiele aktorek, które otrzymały w nich rolę główną, przeszło do historii jako ikony stylu. Zobaczcie, jakie filmy warto obejrzeć!

„MARIA ANTONINA” I MODA NA WERSALSKIM DWORZE: STYLOWE FILMY

Maria Antonina to amerykańsko-francusko-japoński dramat biograficzno-kostiumowy w reżyserii Sofii Coppoli, opisujący życie francuskiej królowej, żony króla Ludwika XVI. Bohaterka zagrana przez Kirsten Dunst jest radosna, pełna wdzięku, lubi zabawy i hazard. Nie stroni od wystawnych przyjęć, pięknych wnętrz oraz wymyślnych strojów i fryzur. Film oprócz stylu życia arcyksiężniczki austriackiej i królowej Francji, ukazuje trendy, które spopularyzowała „pierwsza światowa celebrytka” i dyktatorka mody. Uczesanie, jakie zaprezentowała podczas koronacji swojego męża, szybko przyjęło się w kręgach całej francuskiej socjety. „Pouf” z upudrowanymi włosami, wysoko spiętrzonymi nad czołem i ozdobionymi na czubku białymi, strusimi piórami zdobył uznanie dworzan.

Maria Antonina": film kostiumowy 

Na ukształtowanie się wizerunku Marii Antoniny, miała wpływ Rose Bertin, stylistka, która zaproponowała królowej strój robe a’a polonaise. Kostium składał się ze spódnicy eksponującej kostki i podkreślającego biust stanika oraz długich aż do łokci rękawów, które zdobiły liczne falbany. Marię Antoninę określono prekursorką mody, która nie chciała się podporządkować dworskiej etykiecie panującej w XVII wieku we Francji. Nie był bliski jej protokół w zakresie ubioru oraz popularny wówczas splendor, promujący suknie na rogówkach – szerokich po bokach stelażach oraz gorsetach na fiszbinach. Dlatego do swojej garderoby przemyciła prostsze, lżejsze suknie, wzorowane na modzie angielskiej, które dzisiaj kojarzymy z przepychem, jednak na tamte czasy symbolizowały umiar. Maria Antonina przeszła do historii jako kobieta, którą cechowały zamiłowanie do mody oraz wyrafinowany gust. Ten obraz nasycony pastelowymi barwami oraz pełen kostiumów na bazie szlachetnych, barokowych tkanin, takich jak żakard czy satyna, stanowi ukłon w stronę piękna. Przez wielu krytyków mody jest uznawany za jedno z najbardziej stylowych dzieł wszech czasów.

POLECAMY: NAJLEPSZE FILMY KOSTIUMOWE 

W galerii prezentujemy inne tytuły filmów dla miłośników stylu.

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: film | historia mody |

podobne artykuły