PL / EN
100. URODZINY LEGENDARNEGO ZEGARKA

100. URODZINY LEGENDARNEGO ZEGARKA "TANK" OD CARTIER

Przez stulecie noszony był jako kod, cicha aluzja.

Nawet jeśli nie kojarzycie go z nazwy, na pewno wiecie, o który zegarek chodzi - legendarny model Tank marki Cartier obchodzi właśnie swoje 100. urodziny, dlatego postanowiliśmy poświęcić mu odrobinę zasłużonej uwagi.

SŁYNNY ZEGAREK TANK CARTIER MA JUŻ STO LAT

Narodził się w 1917 roku jako efekt silnej wizji i wymagającego procesu projektowego. Ten niepozorny czasomierz uniósł się ponad tradycje, wstrząsnął zastanymi zwyczajami i wprowadził do zegarmistrzowskich pracowni nowoczesny design, wkrótce zasługując sobie na miano ikony wśród zegarków.TANKLegendarny zegarek na rękę Tank Cartier (fot. materiały prasowe)

Dziś kończy leciwe sto lat, ale tak naprawdę jeszcze nigdy nie był tak młody. Niegdyś, ale i obecnie, stanowi uniwersalny, niezależny od płci i wieku, symbol stylu i elegancji, czym przez dekady przecierał szlaki całej branży. Łącząc ze sobą różne epoki, swoją obecność zaznaczyły przede wszystkim trzy kultowe modele: Tank Louis Cartier, Tank Américaine oraz Tank Française.

DIANAKsiężna Diana z zegarkiem Tank Cartier (fot. materiały prasowe)

ZEGARKI CARTIER: SYMBOL STYLU I ELEGANCJI

Jako kolekcjoner dobrze obeznany w klasyce, Louis Cartier rozwinął swoją własną estetykę biżuteryjną i celowo zdystansował się od stylu Art Nouveau. Począwszy od 1904 roku, jego projekty charakteryzowały geometryczne linie i abstrakcyjne formy; tym samym Cartier okazał się pionierem awangardowego, nowoczesnego stylu znanego jako Art Deco.

cartierZegarek Tank Cartier obchodzi 100. urodziny (1917-2017) (fot. materiały prasowe)

CARTIER: PIERWSZE ZEGARKI NA RĘKĘ

Rok 1904 okazał się absolutnie przełomowym dla Cartier – to wtedy marka wprowadziła na rynek pierwszy zegarek do noszenia na nadgarstku, co było sensacją w ówczesnym świecie mody i designu. Czując jego rosnący potencjał, Louis szybko zrozumiał, że ten pozornie niewielki wynalazek można przekuć w wielki, zegarmistrzowski biznes. Zegarek na rękę miał stać się kluczowym akcesorium, którego zaletą była funkcjonalność i elegancja.

YSLProstotę i kunszt modelu Tank docenił również Yves Saint Laurent (fot. materiały prasowe)

LOUIS TANK, TANK AMERICAINE & TANK FRANCAISE

Po kilkunastu latach, w roku 1917, narodził się zegarek Tank Louis, który stał się punktem odniesienia dla późniejszych modeli Cartier. Jego siła tkwiła w designie, uwypuklającym przepaść pomiędzy bardzo skomplikowanymi, modnymi wówczas kształtami i nową, powściągliwą, można powiedzieć uproszczoną formą, którą zaproponowała luksusowa marka jubilerska.

tankKultowy model Tank marki Cartier (fot. materiały prasowe)

TANK CARTIER: UNIWERSALNOŚĆ I STAN UMYSŁU

Tank to bez wątpienia bardzo uniwersalny model. Jego kształt nie jest ani do końca kwadratowy, ani prostokątny. Jest za to zarówno męski, jak i kobiecy, zapewniając tym samym, że wolność i elegancja nie mają płci. Kochany przez mężczyzn i kobiety wielu generacji, to jeden z najlepszych współcześnie zegarków, którego piękno tkwi w zachowawczych, rozsądnych proporcjach.

TANK

Rewolucyjny model Tank Francaise na metalowej bransolecie (fot. materiały prasowe)

Od Gary’ego Coopera, przez Andy’ego Warhola, Madonnę, Yves Saint Laurenta, po księżną Dianę i Catherine Deneuve, charakterystyczny Tank od Cartier był noszony jak kod, cicha aluzja. Od samego początku spodobał się mężczyznom i kobietom uosabialjącym wolnego ducha, który pozwolił im na docenienie jego skromnego designu.

tank

Model Tank Americaine (fot. materiały prasowe)

W 1922 roku powstał model Tank Louis Cartier, który był kwintesencją pierwotnego modelu, a odróżniły go wygładzone, jakby zmiękczone krawędzie i małe różki przy tarczy. Wersja dla kobiet wykonywana była z różowego lub białego złota, a całość zdobiła diamentowa obwoluta. W 1996 na świat przyszedł Tank Française, który wprowadził znaczące zmiany w dotychczasowej stylistyce Tanków. Jego tarcza została przymocowana do metalowej bransolety, a wewnątrz niej pojawiła się rzymska numeracja. Ale nie należy zapominać także o Tank Américaine z 1989 roku – zegarku, którego prostokątny kształt nabrał węższego, kompaktowego wymiaru. 

cartierZegarek Tank nosiła również Catherine Deneuve (fot. materiały prasowe)

Więcej zdjęć zegarków Tank słynnej marki Cartier znajdziecie w galerii poniżej!

video

100 LAT CHANEL N°5

tagi: CARTIER | ZEGARKI | DESIGN | NEWS |

podobne artykuły