Co dobrego można dla siebie zrobić w tym czasie, by przygotować się na proces menopauzy i przeżyć go w spokoju ducha i zdrowiu?
Menopauza: czy trzeba się być aktywną fizycznie?
Aktywny styl życia, zbilansowana dieta i regularne kontrole lekarskie to ważna część okresu menopauzy. Umiarkowana aktywność fizyczna, np. trzy razy w tygodniu, zdrowe odżywianie oraz prawidłowa waga pozwalają złagodzić objawy menopauzy. Dlatego tak ważna jest dbałość o swój stan zdrowia i kondycję.
Regularnie kontroluj także swój poziom hormonów i nie wahaj się konsultacji z lekarzem, by poprosić o wsparcie hormonalne w tym wyjątkowym okresie. Unikaj też nałogu tytoniowego oraz alkoholu – używki jeszcze bardziej rozregulowują i tak niestabilny już układ hormonalny.
Nowego podejścia może też wymagać Twoja codzienna pielęgnacja skóry – w tym czasie cera często staje sie wrażliwa, reaktywna i skłonna do zaczerwienień. Można też zmagać się we wzmożonym przesuszeniem skóry. Sprzymierzeńcem będą wszechstronne olejki (do ciała, twarzy i włosów), kremy z peptydami i ceramidami czy lagodzący tonik z wodą różaną.
Zobacz także: Kluczowe błędy w pielęgnacji skóry dojrzałej. Czego unikać?
Menopauza: czy powinno się porozmawiać z rodziną?
Problemy z koncentracją i pamięcią, chronicznie obniżony nastrój, zniechęcenie, stany depresyjne – to zupełnie normalne i powszechne objawy perimenopauzy i menopauzy. Nie bagatelizuj tych symptomów i przede wszystkim nie bądź z nimi sama. Niech Twój partner i dzieci zostaną doedukowani w temacie menopauzy i tego, przez co przechodzi ich żona/mama.
Najbliżsi powinni wiedzieć, na czym polega menopauza, a Ty zasługujesz na wsparcie z ich strony. Doświadczenie całego procesu razem z pewnością okaże się pomocne i zdejmie ciężar z Twoich barków.
Menopauza: wahania nastroju i niepokój są normalne
Proces menopauzy może być wypełniony wahaniami nastroju, wzmożonym niepokojem, drażliwością i zagubieniem. Pamiętaj, że masz prawo do smutku i złości – okaż sobie łagodność i wyrozumiałość oraz zadbaj o swoje dobre samopoczucie.
W zachowaniu spokoju ducha pomoże ustabilizowany styl życia, regularna aktywność fizyczna (wspaniale wyzwala endorfiny), a także praktyki medytacji, mindfulness czy jogi. Oddaj się także swoim pasjom i pozwól sobie na chwile tylko dla siebie z dobrą książkę czy filmem.
Menopauza: czy warto o niej mówić głośno?
Nie bój się dzielić się swoimi doświadczenia w grupie kobiet z podobnymi przeżyciami – zarówno wśród przyjaciółek i rodziny czy w grupach w mediach społecznościowych. Nie ma powodu, by cierpieć w milczeniu!
Znajdź również w swoim otoczeniu lub w mediach społecznościowych osobę, która w pozytywny i szczery sposób mówi o temacie starzenia się. Świetnym przykładem jest profil na Instagramie supermodelki Pauliny Porizkovej – gwiazda celebruje swoje zmarszczki, siwe włosy i otwarcie mówi o trudach menopauzy.
Czytaj także: PAULINA PORIZKOVA W VOGUE SCANDINAVIA: DOJRZAŁE PIĘKNO
Perimenopauza: co to takiego?
Okres perimenopauzy, czyli czas prowadzący do menopauzy to moment, kiedy wiele kobiet doświadcza pierwszych objawów typowych dla menopauzy: obniżenia nastroju, wahań hormonalnych czy rozregulowania cyklu miesiączkowego. Dla wielu kobiet zaczyna się to około 45. roku życia i trwa od 4 do nawet 10 lat w zależności od indywidualnych czynników, jak stan zdrowia, genetyka etc.
Z kolei menopauza zaczyna się średnio po 50.
Zdjęcie główne: Instagram @paulinaporizkov