PL / EN
10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… RICCARDO TISCI

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… RICCARDO TISCI

Niezwykle skromny i „wolny”, udowadnia, że można kierować topowym domem mody, być współczesnym wizjonerem i spełniać marzenia – swoje i innych. Dzisiaj o dyrektorze kreatywnym Givenchy!

Riccardo Tisci – włoski projektant, absolwent Central Saint Martins, dyrektor kreatywny domu mody Givenchy, gdzie kieruje zarówno działem mody damskiej i męskiej prêt-à-porter, jak i linią haute couture do 2012 roku. Niezwykle nieśmiały, skromny i „wolny”, udowadnia, że można kierować topową marką, być współczesnym wizjonerem i spełniać marzenia – swoje i innych ludzi.

 

1. Tisci urodził się na południu Włoch w 1974 roku i był wychowywany wyłącznie przez matkę ze względu na śmierć ojca. Ma osiem sióstr, co, jak sam niejednokrotnie wspominał, mocno wpłynęło na jego styl projektowania oraz fakt, że uwielbia otaczać się kobietami. „One są dla mnie największą miłością i inspiracją w życiu” – powiedział o matce i rodzeństwie.

 

2. W wieku 11 lat zrezygnował z ogólnokształcącej szkoły i rozpoczął naukę w placówce artystycznej w Mediolanie. Mając zaledwie 17 lat dostał stypendium i rozpoczął studia w prestiżowej Central Saint Martins, którą ukończył w 1999 roku.

 

3. Po ukończeniu szkoły współpracował z takimi markami jak: Puma, Antonio Berardi, Coccapani czy Ruffo Research, a w 2004 roku zdecydował się na otwarcie własnej firmy. Chęć rozwoju autorskiej marki nie powiodła się, ponieważ potencjał jego twórczości dostrzegł zarząd domu mody Givenchy.

 

4. W 2005 roku Ricardo Tisci został mianowany dyrektorem kreatywnym marki Givenchy zastępując Juliena Macdonalda. „Jestem zachwycony, że mogę dołączyć do Givenchy i zaszczycony możliwością pokazania mojej wizji w tym prestiżowym francuskim domu mody haute couture, którego historia niezwykle mnie inspiruje” – powiedział Tisci po awansie. Zaledwie w ciągu dwóch lat przywrócił świetność wysokiego krawiectwa, a także wzbudził duże zainteresowanie klientów i redaktorów mody.

 

5. Trzy lata po rozpoczęciu pracy w paryskim domu mody zarząd zdecydował się przekazać w ręce Riccardo również męskie linie odzieży i akcesoriów. W 2012 roku dyrektor kreatywny zdecydował się zrezygnować z haute couture i skupił się na ready-to-wear oraz biznesowej działalności marki.

 

6. Jak określić twórczość Riccardo? Z jednej strony Włoch reprezentuje mocny, mroczny gotycki styl z drugiej – jego kreacje są melancholijne, romantyczne i sensualne. Twórca mocno stawia też na futurystyczny sznyt, często z odniesieniami do fetyszu, ale również religii. Duży wpływ ma na niego również moda uliczna, sztuka i muzyka. Swoją pracę traktuje z perspektywy spełniania marzeń – własnych i innych ludzi, ponieważ uważa, że jest szczęściarzem mogąc projektować wymarzone przez jego klientów rzeczy.

 

7. Wszyscy krytycy mody zgodnie przyznają, że Riccardo Tisci wskrzesił paryski dom mody i nadał mu rangę topowej marki. Dyrektor kreatywny zapytany o to, co wniósł do Givenchy, odpowiedział, że w przypadku damskich kolekcji są to m.in.: męskie spodnie, pudełkowe kurtki czy romantyczne koszule. Projektant zwrócił uwagę, że istotne są też akcesoria, które u niego mają „mocny, dramatyczny charakter”.

 

8. Jaka jest kobieta Riccardo Tisciego? Projektant stara się w swoich projektach łączyć romantyzm z seksem, co zaczerpnął ze stylu swoich sióstr, o których mówi, że potrafią perfekcyjnie scalać te dwie sprzeczności. Klientki wybierające Givenchy to pewne siebie osoby, świadome zarówno swojej sensualności, jak i seksualności, dlatego nie boją się czerpać inspiracji z męskiej garderoby.

 

9. Istotne miejsce w twórczości projektanta zajmują jego muzy. Przez lata twórczości może pochwalić się długą listą nazwisk, wśród których można wymienić, oprócz jego matki i sióstr: Naomi Campbell, Kate Moss, Joan Smalls, Larę Stone, Leę T czy Carine Roitfeld. Jednak na pierwszym miejscu pozostaje u niego wieloletnia przyjaciółka Mariacarla Boscono. O związku z włoską supermodelką mówił w wywiadzie dla Style.com: „Niektórzy uważają, że idea muzy to przeżytek, ale ja myślę, że jest naprawdę piękna, ponieważ będąc mężczyzną projektującym dla płci przeciwnej, świetnie posiadać opinię prawdziwej kobiety (…). Tworzenie mody męskiej jest dla mnie proste, ponieważ noszę te ubrania i wiem, czego potrzebuje mężczyzna. Natomiast w przypadku projektowania dla kobiet to jedynie moje marzenie, które mogę uczynić rzeczywistością. Mariacarla to prawdziwa artystka”. Z kolei modelka wyznała w rozmowie z The Edit: „Riccardo Tisci i ja jesteśmy po prostu w sobie zakochani. Ale jednocześnie wciąż ze sobą walczymy jak pies z kotem, jak brat z siostrą. Bez retuszu”.

 

10. Projektant znany jest ze swojego zamiłowania do muzyki, dlatego często współpracuje z czołowymi nazwiskami tej branży. W 2011 roku stworzył grafikę do albumu Jaya-Z i Kanye Westa „Watch The Throne”, a na scenie jego projekty noszą takie gwiazdy, jak Madonna, Beyonce czy Rihanna. 

 

Dowiedzcie się więcej z wywiadu zrealizowanego dla Vogue`a i galerii!

 

video

DOLCE & GABBANA WIOSNA LATO 2019

tagi: Riccardo Tisci | Givenchy Riccardo Tisci | bio Riccardo Tisci | biography Riccardo Tisci | life Riccardo Tisci | facts about Riccardo Tisci | top 10 facts about Riccardo Tisci | things you don’t know about Riccardo Tisci | Riccardo Tisci kariera | Riccardo Tisci c |

podobne artykuły