PL / EN
10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O... ANJA RUBIK

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O... ANJA RUBIK

O "najpiękniejszej Polce na świecie" w dziesięciu punktach. Poznajcie ją bliżej!

Anja Rubik - 32-letnia polska topmodelka pochodząca z Częstochowy, ścisła czołówka światowego modelingu. Współpracowała z najlepszymi w branży przy pokazach, kampaniach, sesjach i okładkach, ale modeling to dla niej za mało. Projektuje, inspiruje oraz wspiera projektantów i artystów, wydaje magazyn, jest osobowością telewizyjną i businesswoman, ale chętnie podejmuje się również niszowych projektów. Jest ikoną stylu i, zdaniem samego Karla Lagerfelda, "najpiękniejszą Polką na świecie". Poznajcie ją bliżej!

 

1. Odkrycie. Za startem kariery modelki stoi Lucyna Szymańska, szefowa agencji D`VISION, która odkryła ją, kiedy ta miała 15 lat. Już rok później młodziutka Anja wyprowadziła się do Paryża, gdzie stawiała pierwsze kroki w branży. Jak widać po spektakularnym sukcesie Rubik, właścicielka polskiej agencji modelek ma oko do nowych twarzy. Kobiety współpracują razem ponad piętnaście lat, a Szymańska jest również agentką modelki.

 

2. Pokazy. Modelka pojawiła się na wybiegu wszystkich topowych domów mody, w wielu pokazach wzięła udział również na wyłączność, m.in. Gucci, Tom Ford czy Anthony Vaccarello. Niejednokrotnie jako najważniejsza twarz show otwierała i zamykała prezentacje. Inaugurowała m.in. pokazy Gucci, Niny Ricci czy Anthony`ego Vaccarello, a kończyła Gucci, Eliego Saaba, Niny Ricci, Versus i Anthony`ego Vaccarello. Ważnym punktem w jej portfolio jest bez wątpienia trzykrotna obecność na wybiegu Victoria`s Secret, chociaż sama Rubik przyznała po rozwiązaniu współpracy z amerykańską firmą, że nie do końca odnalazła się w takim charakterze show i zdecydowanie preferuje high fashion.

 

Kampania Chloe A/W 2015, fot. Inez&Vinoodh

 

3. Kampanie. Polka może się pochwalić długą listą kampanii, w których była główną twarzą i ambasadorką marek, zarówno promując odzież, jak i akcesoria oraz biżuterię lub perfumy. Wśród ważnych projektów można wymienić: Chloe, Gucci, Chanel, Saint Laurent (i wcześniej YSL), Fendi, Lanvin, Balmain, Marca Jacobsa, Oscara de la Rentę, Eliego Saaba, Giuseppe Zanottiego, Anthony`ego Vaccarello czy Hugo Bossa. Modelka podejmowała współpracę również z popularnymi markami, np. H&M, Gap, Massimo Dutti, Mango lub CCC. Często tworzyła zgrany duet ze swoim partnerem - modelem Sashą Knezevicem. Para reklamowała wspólnie marki Giorgio Armani, DKNY, Tiffany&Co., Apart, Gap czy Jones New York.

 

4. Okładki. Anja była twarzą najważniejszych magazynów modowych w Polsce i na świecie. W Vogue`u pojawiała się w edycjach: paryskiej, japońskiej, brytyjskiej, chińskiej, rosyjskiej, australijskiej, koreańskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, portugalskiej, meksykańskiej, tureckiej czy latynoamerykańskiej. Widzieliśmy ją również w takich tytułach, jak: V Magazine, Numero, W, Marie Claire, i-D, Porter, L`Express, The Edit, S Moda, 032C, TIME, The New York Times, Allure, Antidote, Lui, Flair, Muse, The Self Service, Garage, Russh, The Last Magazine, Spur lub Telva. Wśród polskich czasopism można wymienić: Viva! Moda, Harper`s Bazaar, Fashion Magazine, Elle czy Glamour.

 

5. Muza. Modelka aktywnie promuje młode talenty, a najlepszym dowodem na jej pomyślne wsparcie jest kariera Anhony`ego Vaccarello. Odkąd Anja wystąpiła w odważnej kreacji projektu początkującego wtedy twórcy na gali MET w 2012 roku, jego marka nagle stała się rozpoznawalna na całym świecie, a on sam dzisiaj jest również dyrektorem kreatywnym Versus Versace. Od tamtej pory Polka nieustannie współpracuje z Vaccarello i jest jego jedyną muzą. Co prawda, modelka nie wzięła udziału w jego ostatnim pokazie na sezon wiosna lato 2016, ale jej podobizna pojawiła się w nowej kolekcji na topach i sukienkach.

 

Kampania perfum Original, fot. Paola Kudacki

 

6. Projektantka. Powiedzieć o Rubik, że jest tylko modelką, to duże i niesprawiedliwe uproszczenie. Modeling stał się dla niej odskocznią od realizowania się na szeroko rozumianym rynku mody, w tym również w projektowaniu. Po owocnej współpracy przy kampaniach Giuseppe Zanotti, w 2013 roku Polka stworzyła dla marki linię obuwia i dodatków. Do sygnowania swoim nazwiskiem serię odzieży i akcesoriów zaprosiła Anję również polska firma. W 2014 roku pojawiła się ekskluzywna kolekcja dla Mohito, która miała być propozycją ponadczasowych klasyków i odzwieciedleniem garderoby samej gwiazdy. Ważnym punktem w CV Rubik jest również stworzenie autorskich perfum. "Starałam się zawrzeć w nich spójną wizję świata, afirmację kobiecości, a także przesłanie, które ma inspirować, dodawać odwagi by podążać własną drogą. To zapach, który dopasowuje się do kobiety, jej nastroju, rytmu codzienności. Ewoluuje z każdym kolejnym krokiem, dodając pozytywnej energii i pewności siebie bez względu na sytuację. ORIGINAL jest definicją zmysłowej koncepcji współczesnej kobiecości, która rozpyla ulotne piękno i daje euforyczny przypływ energii do działania. ORIGINAL to po prostu ja: kobieta, partnerka, modelka" – mówiła o nowym wyzwaniu Anja.

 

7. Magazyn. Kolejne znaczące doświadczenie - "25 Magazine", którego redaktor naczelną i dyrektor artystyczną jest nie kto inny jak Anja Rubik. "(...) nagle pojawiłam się po drugiej stronie tego biznesu. Nagle ja zatrudniałam fotografów i mówiłam im, jak to wszystko powinno wyglądać, czy jaki obieramy kierunek. Szczególnie, że to były osoby z którymi na co dzień pracowałam będąc po innej stronie. Nie miałam w tym doświadczenia i bałam się, że mogą podejść do tego w zły sposób, że mogę stracić dużo zleceń jako modelka, z racji, że zaczęłam robić swój własny magazyn. Na szczęście tak nie było!" - mówiła o swoich dylematach debiutantka (więcej w naszym wywiadzie tutaj!). Sukces zainaugurowanego w 2012 roku w Cannes luksusowego tytułu trwa nieprzetrwanie do dziś - w tym roku ujrzał światło dzienne czwarty już numer zatytułowany "5 Senses".   

 

8. Plus. To jednak nie koniec zawodowych doświadczeń modelki. Anja występowała gościnnie w polskiej edycji programu "Top Model", a od startu "Project Runway" w 2014 roku jest jego prowadzącą i główną jurorką. Poza tym, na swoim koncie ma również role w teledyskach, najpierw zagrała w kontrowersyjnym klipie Doroty Masłowskiej pt. "Chleb", potem zobaczyliśmy ją w mrocznym wydaniu w utworze "Jewels" Alexa Fleminga z Black Atlass. Rubik docenił również Puls Biznesu, który zaprosił modelkę na konferencję poświęconą ludziom o wybitnych osiągnięciach, gdzie mogła opowiedzieć o swoim sukcesie i drodze na szczyt. W październiku tego roku odbyła się też 9. edycja Art&Fashion Forum Grażyny Kulczyk, a Anja została jego kuratorką.

 

fot. Facebook.com/AnjaRubikOfficialFanpage

 

9. Podium. Wybitne portfolio modelki dostrzegają branżowe tytuły. W rankingu Models.com Anja Rubik zajmuje zaszczytne miejsce w kategorii "Ikony" oraz "Money Girls". Co może dziwić, z pierwszego tytułu Polka wcale nie jest zadowolona. "(...) jak dostałam taką informację mówiłam: „Jak to ikona? Gdzie mnie po tych ikonach przeniosą?”(śmiech). Nawet zadzwoniłam do agencji i powiedziałam, że wolę być numer dwa czy trzy, ale nie chcę być w tych ikonach (śmiech). Wszyscy mi gratulowali, a mnie ogarniała złość (śmiech). Więc na początku w ogóle mi się to nie podobało, ale teraz jest to przyjemne, miłe" - powiedziała w wywiadzie dla nas Rubik. Oprócz mody, pojawia się również biznes, a tutaj zestawienia najbogatszych. Na liście Forbesa najlepiej zarabiających modelek Anja pojawia się stale od 2011 roku, odpowiednio na miejscach 14., 23., 5., 14. i 20., a w tygodniku Wprost zajęła 90. lokatę wśród najbogatszych Polek.

 

10. Styl. Mówi się, że modelki mają swój charakterystyczny "off duty look", często porównywany z popularnym w poprzednim roku trendem normcore. De facto Anja stawia na klasykę i jest zwolenniczką ponadczasowych rozwiązań, ale jej stylizacje nigdy nie są pospolite. O wizerunku Polki mówi się często, że jest jednym z najodważniejszych w branży modelingu. Rubik nie boi się eksperymentować i eksponować ciała, a wręcz przeciwnie - jej ultrakobiece, seksowne looki przeszły już do historii mody.

video

KAMELIA - KWIAT CHANEL

tagi: model Anja Rubik | portfolio Anja Rubik | Anja Rubik campaigns | Anja Rubik covers | Anja Rubik okładki | Anja Rubik kampanie | Anja Rubik 2015 | Anja Rubik pokazy | Anja Rubik |

podobne artykuły