ALESSANDRO MICHELE: KIM JEST?
Alessandro Michele – urodzony w 1972 roku w Rzymie, projektant i były dyrektor kreatywny domu mody Gucci. Krytycy zgodnie przyznają, że jest to jedno z najgorętszych naziwsk w świecie mody ostatnich lat.
ALESSANDRO MICHELE: POCZĄTKI KARIERY
Start. Michele to absolwent prestiżowej szkoły Accademia di Costume e di Moda w Rzymie, który zamierzał projektować kostiumy za inspiracją legendarnego twórcy Piero Tosiego – o swoim mistrzu Alessandro mawiał: “jest pomnikiem, bogiem“. Pierwotne plany nieco jednak ewoluowały…
Fendi i Tom Ford. W wieku 22 lat Michele zdecydował, że moda będzie bardziej pragmatycznym kierunkiem, wyjechał z Rzymu do Bolonii, aby projektować dzianiny dla Les Copains. Trzy lata później trafił do Fendi, gdzie był odpowiedzialny za projektowanie akcesoriów. “Fendi Baguette jest dokładnie odzwierciedleniem mojej idei “reliktu” – to właśnie chcę robić w Gucci” – mówił o kultowej it-bag włoskiego domu mody. W 2002 roku do współpracy zaprosił go Tom Ford. Młody projektant z obecnym pracodawcą związany jest wiele lat i piastował pod szyldem Gucci różne stanowiska – od tworzenia skórzanych akcesoriów, przez kreowaniu linii wnętrzarskich, aż po głównego projektanta dodatków. Kolejny awans w firmie przypadł na początek 2015 roku.
ALESSANDRO MICHELE W GUCCI
Droga na sam szczyt. Ostatnie kolekcje Fridy Giannini i stagnacja finansowa domu mody zadecydowały o roszadzie na stanowisku dyrektora kreatywnego włoskiej marki. Nastąpiło szybkie odejście dotychczasowej głównej projektantki, w branży zawrzało i doszło do licznych spekulacji. Nikt nie obstawiał Michelego, chociaż daleko nie trzeba było szukać. Marco Bizzarri, prezes i dyrektor generalny Gucci zadecydował, że powierzy najważniejsze stanowisko w swojej marce zaufanemu pracownikowi.
“(…) Marka Gucci zawsze skupiała uwagę i podekscytowanie za sprawą swoich innowacyjnych i charakterystycznych produktów oraz kolekcji, aż stała się najbardziej znanym włoskim domem mody oraz jedną z najbardziej ikonicznych i wiodących firm na rynku dóbr luksusowych na świecie. Alessandro Michele posiada odpowiednie cechy, jak i wizję potrzebne do wprowadzenia nowoczesnej pespektywy do Gucci oraz poprowadzenia marki do nowego, kreatywnego rozdziału jej historii” – przyznał w oficjalnym oświadczeniu François-Henri Pinault, prezes i dyrektor generalny Kering, francuskiego holdingu skupiającego włoski dom mody.
Gucci Resort 2016; fot. Facebook.com/Gucci
Michele miano dyrektora kreatywnego włoskiego domu mody wpisuje w swoje portfolio od stycznia 2015 roku. W niecały rok dokonał tego, co są w stanie zrobić wyłącznie najwięksi z wieloletnim dorobkiem. Przejął stery zdecydowanie, ale nie można mówić o rewolucji. Naturalna ewolucja dokonała się jednak w niezwykle szybkim tempie – debiutant nie tylko wyrwał firmę ze stagnacji, ale wywindował ją na sam szczyt proponując zupełne novum z jednoczesnym poszanowaniem dla tradycji marki. Po dwie regularne kolekcje męskie i damskie, jedna resort, kilka mocnych kampanii i nikt nie ma wątpliwości, że to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu. Krytycy nawet przyznają, że obecnie najlepsza w branży – w większości zestawieniach podsumowujących ostatnie Tygodnie Mody to właśnie Gucci zajmowało zaszczytne pierwsze miejsce. “Jestem taki szczęśliwy (…). Mogę wytłumaczyć wszystkie swoje pasje – tworzę charakter, którego pragnę. I mam przy tym mnóstwo radości” – powiedział o swojej pracy dla włoskiego domu mody Alessandro.
ALESSANDRO MICHELE: NOWA WIZJA MARKI GUCCI
Jego modowy podpis od początku jest bardzo rozpoznawalny i konsekwentny, a kolejne kolekcje wydają się wynikać z siebie i być swoją coraz lepszą kontynuacją. Nieustanną inspiracją Alessandro jest epoka retro, ostatnio mocne eksponuje lata 70. O jego estetyce mówi się, że to new romantic, z akcentowanymi interpretacjami pojęcia gender, a fascynacja przeszłością nie wyklucza w jego pracy powiewu świeżości i nowoczesnego sznytu. Proponowane przez kreatora neoretro jest ekscentryczne i liryczne, wręcz bajkowe oraz magiczne, ale zarazem nie oderwane od rzeczywistości. “Wierzę, że istnieje płynne i organiczne połączenie pomiędzy wybiegiem a ulicą. Moda, zwłaszcza ready-to-wear, to coś prawdziwego, tworzonego na co dzień i dla każdego, aby mógł wyrazić własną kreatywność i indywidualność” – tłumaczył Michele.
Na projektowanie Alessandro znaczący wpływ mają postaci jego rodziców. Matka była pierwszą asystentką dyrektora brytyjskiej firmy Rank films w Rzymie. “Super szalona dama z tego super stylowego filmowego świata – mówił o niej Michele.” Jest coś ekscentrycznego w ludziach takich jak ona, co dzisiaj tracimy, dlatego buduję mój pokaz mody wokół idei indywidualizmu. To jak się ubierasz naprawdę ma odzwierciedlenie w tym jak się czujesz, jak żyjesz, co czytasz, co wybierasz. Właśnie to chcę pokazać w Gucci” – dodał projektant. Z kolei o swoim ojcu kreator mówi, że był “szamanem z długimi włosami i brodą”. To właśnie on wyrzeźbił laski do chodzenia, które prezentowali modele podczas pokazu Gucci. “Był bardzo prostym, ale jednocześnie bardzo silnym człowiekiem – rozróżniał odgłosy wszystkich ptaków, potrafił je naśladować, a zwierzęta do niego przylatywały, dlatego wydawało mi się, że był podobny do Franciszka z Asyżu. Zawsze marzyłem w życiu o jednej rzeczy – aby być chociaż w małej części jak mój tata, ponieważ on był naprawdę szczęśliwy” – wspominał Michele.
KOLEKCJE ALESSANDRO MICHELE DLA GUCCI
Konsekwencja, którą podkreśla z pokazu na pokaz projektant jest bardzo silna oraz stanowi uzasadnienie dla swobodnego, niezwykle naturalnego przejścia pomiędzy kolejnymi propozycjami. Jego linie są nostalgiczne, dekoracyjne i “maksymalne”, bardzo ważne zawsze są dodatki (przypadek?), wśród których pojawiają się nie tylko buty i torebki, ale też berety, ozdoby włosów, chustki czy okulary. Stylizacje są często zabudowane, ale mimo mnogości kolorów i printów, nie ma efektu przytłoczenia, ponieważ sylwetki w całościowym odbiorze są także bardzo lekkie i świeże. Uwypuklany romantyzm objawia się mocno pod postacią kwiecistych wzorów, ale nie brakuje również kunsztownych haftów czy geometrycznych form.
Alessandro Michele i Georgia May Jagger, Dakota Johnson, Julianne Moore, Anna Wintour;
fot. Facebook.com/Gucci
Sam Alessandro Michele nie mówił jeszcze o nikim jako o swojej muzie, ale trzeba przyznać, że Gucci ma nowe rzesze fanek, zarówno wśród gwiazd kina, jak i światowych trendsetterów i fashionistów. Kreacje autorstwa włoskiego domu mody noszą Julianne Moore, Dakota Johnson, Salma Hayek, Jared Leto czy Alexa Chung, Georgia May Jagger i Rosie Huntington-Whiteley. Dużą entuzjastką projektów Alessandro jest także sama Anna Wintour.
BFA 2015. Alessandro Michele został laureatem prestiżowej nagrody British Fashion Awards dla najlepszego zagranicznego projektanta. Kapituła British Fashion Council doceniła jego dorobek już po dziewięciu miesiącach tworzenia dla Gucci (wtedy nastąpiła nominacja) i z pewnością nikogo ta decyzja nie zdziwiła. 23 listopada bieżącego roku twórca otrzymał prestiżową statuetkę z rąk Tima Blanksa i Georgii May Jagger.
ALESSANDRO MICHELE: ODEJŚCIE Z GUCCI. JAKI BĘDZIE NASTĘPNY KROK?
W lIstopadzie 2022 roku świat mody zelektryzowała szokująca wiadomość – Alessandro Michele ogłosił swoje odejście z Gucci po 20 latach pracy w szeregach marki, w tym niemal 8 latach spędzonych jako dyrektor kreatywny marki. Jego miejsce zajął zaś[nbsp]Sabato De Sarno.
Od tego momentu nie ustają spekulacje branżowe. Jaki będzie jego następny krok Michele? Za kulisami mówi się o jego potencjalnym angażu w odświeżanej włoskiej marce Walter Albini. Atmosferę podgrzewają również takie informacje, że designer może trafić do któregoś z domów mody z tradycjami – Lanvin lub Chanel.
Co jednak finalnie zdecyduje słynny designer? Jaki dom mody nastrzyknie swoją teatralną wizją? Czas pokaże!
Czytaj także: WIELKI POWRÓT DARII WERBOWY W KAMPANII GUCCI
Zdjęcie główne: Instagram @10magazine