PL / EN
INSTAGRAM

INSTAGRAM

ROK ZAŁOŻENIA

2010

WŁAŚCICIEL

Facebook

RODZAJ

Fotograficzny serwis społecznościowy

INSTAGRAM 

Popularny kanał społecznościowy Instagram to serwis fotograficzny przeznaczony do hostingu zdjęć, połączony z aplikacją o tej samej nazwie. Aplikacja dostępna jest na systemach operacyjnych Windows Phone, iOS oraz Android i umożliwia użytkownikom edycję zdjęć i filmów, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w innych serwisach społecznościowych.

INSTAGRAM: SERWIS SPOŁECZNOŚCIOWY

Charakterystyczną cechą Instagrama był kwadratowy kształt nadawany zdjęciom, podobnie jak w aparatach Kodak serii Instamatic, czy tych do fotografii błyskawicznej firmy Polaroid (format 6x6). 27 sierpnia 2015 roku udostępniono możliwość umieszczania zdjęć i filmów także w innych formatach obrazu.

INSTAGRAM: POPULARNA APLIKACJA NA TELEFON

W kwietniu 2012, kiedy pracowało nad nim jeszcze zaledwie 13 pracowników, Instagram został kupiony przez Facebook za około 1 mld dolarów. Po pewnym czasie również regulamin uległ zmianie, pozwalając na sprzedaż zdjęć użytkowników przedsiębiorstwom zewnętrznym. Podaje się to za przyczynę spadku aktywnych użytkowników (we wrześniu 2012 z aplikacji korzystało ok. 100 mln osób, a w styczniu 2013 roku ok. 90 mln). Obecnie stałym problemem Instagrama są fałszywe konta, które mimo sukcesywnego usuwania przez administratorów sięgają liczby 20 milionów spambotów.

INSTAGRAM: REGULAMIN DZIAŁANIA

W 2012 roku Instagram wyłączył także wsparcie dla zdjęć publikowanych na Twitterze, co oznacza, że nie istnieje tam możliwość wyświetlania fotografii wykonanych za pomocą tej aplikacji. W 2015 roku rozpoczęto natomiast przesyłanie zdjęć w wyższej rozdzielczości 1080x1080 (wcześniej było to 640x640). Poprawę jakości szybko zauważyli użytkownicy w kodzie źródłowym strony. Jeszcze tego samego roku została wprowadzona wyszukiwarka umożliwiająca szukanie hasztagów, profili użytkowników i lokalizacji. W opcjach wyszukiwania zawarto również geotagi i przegląd najpopularniejszych postów.

INSTAGRAM: HOSTING ZDJĘĆ

Od momentu założenia w 2010 roku, Instagram szybko zyskał ogromną popularność. Przez pierwsze dwa miesiące w serwisie zarejestrowało się milion użytkowników, po roku było ich 10 milionów, a do końca kwietnia 2017 roku aż 700 milionów. W sumie, użytkownicy wrzucili na swoje konta ponad 40 miliardów zdjęć, a w czerwcu tego roku Instagram Stories zgromadził ponad 250 milionów aktywnych użytkowników. Obecnie Instagram jest uznawany za jeden z najbardziej wpływowych serwisów społecznościowych na świecie.

POLECAMY: 8 INSTAGRAMÓW, KTÓRE MUSICIE ZNAĆ 

podobne artykuły