PL / EN
H&M

H&M

POWSTANIE

1946 rok

ZAŁOŻYCIEL

Erling Persson

SIEDZIBA GŁÓWNA

Sztokholm

H&M (Hennes & Mauritz) – szwedzka marka modowa oferująca odzież dla kobiet, mężczyzn i dzieci, a także kosmetyki i akcesoria do domu. Druga na świecie co do wielkości firma sprzedająca odzież. Od 2009 roku CEO marki H&M jest Karl-Johan Persson.

Zgodnie ze statystykami na dzień 28 lutego 2017 roku na świecie funkcjonowało 3 962 sklepów H&M, 64 marketów oraz 35 marketów online. Szwedzka marka działa w ponad 60 krajach i zatrudnia ponad 150 tysięcy pracowników na całym świecie.

H&M – historia

Założycielem marki jest Erling Persson, który w 1946 roku wrócił z USA z pomysłem utworzenia sklepu, który będzie oferował wysokiej jakości odzież w korzystnej cenie. Pierwszy sklep o nazwie „Hennes” (tłum. „jej”, „dla niej”) powstaje rok później w Västerås, w Szwecji, w którym można kupić wyłącznie ubrania dla kobiet. W 1952 roku powstaje pierwszy salon w stolicy kraju – w Sztokholmie i z rosnącą popularnością brandu dwa lata później otwiera się kolejny sklep w tym mieście.

Pierwszy sklep H&M w Szwecji (fot. materiały prasowe)

W 1968 roku, kiedy Persson kupuje w Sztokholmie sklep Mauritz Widforss oraz poszerza ofertę swojej marki o dział męski, nazwę firmy zmienia na Hennes & Mauritz. Niedługo potem wprowadza również produkty dla dzieci i staje się firmą dla całej rodziny. Na rok 1969 marka ma już 42 sklepy i rozpoczyna ekspansję międzynarodową: Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Szwajcaria.

W 1973 roku Hennes & Mauritz wprowadza bieliznę, ale również dział beauty. Rok później marka trafia na giełdę papierów wartościowych w Sztokholmie oraz przemianowuje sklepy na skrót „H & M”.

W latach 80. powstają kolejny sklepy na świecie, w Niemczech i Holandii. W 1982 roku Erling Persson odchodzi w cień, a stery w firmie przejmuje jego syn, Stefan Persson.

Lata 90. to w H&M okres reklam billboardowych i kampanii ze światowymi gwiazdami i supermodelkami, takimi jak Cindy Crawford, Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Christy Turlington czy Linda Evangelista. W 1998 roku następuje inauguracja sklepu online H&M.

Pozaeuropejska ekspansja H&M rozpoczyna się w 2000 roku od otwarcia flagowego sklepu w Nowym Jorku na Piątej Alei. Następnie pojawia się Daleki Wschód i pierwsze salony w Szanghaju i Hong Kongu.

Sklep H&M w Kanadzie (fot. materiały prasowe)

H&M w Polsce

Pierwszy sklep H&M otwarto w 2003 roku. Salon powstał w centrum handlowym Wola Parka w Warszawie. Setny sklep w naszym kraju pojawia się w Lublinie w 2012 roku. Szwedzka marka otwiera w Polsce również swój magazyn, z którego rozwozi się produkty do sklepów w Europie Środkowej i obsługuje sprzedaż wysyłkową.

H&M x projektanci

W 2004 roku H&M współpracą z Karlem Lagerfeldem rozpoczyna coroczne ekskluzywne kolekcje tworzone ze światowymi gwiazdami w przystępnych cenach. Po dyrektorze kreatywnym Chanel, do współpracy zapraszano takie nazwiska, jak Donatella Versace, Alber Elbaz, Sonia Rykiel, Roberto Cavalli, Stella McCartney, Isabel Marant, Jimmy Choo czy Alexander Wang.

H&M Conscious

W 2010 roku powstaje pierwsza pełna kolekcja stworzona ze zrównoważonych materiałów, a rok później zostaje uruchomiony program The H&M Incentive Program dla wszystkich brandów szwedzkiego koncernu. W 2013 roku marka rozwija recykling w modzie oraz sukcesywnie poszerza zrównoważenie na wielu polach swojej działalności.