PL / EN
CHANEL

CHANEL

ROK ZAŁOŻENIA

1909

ZAŁOŻYCIEL

Gabrielle Chanel

OBECNY PROJEKTANT

Karl Lagerfeld

HISTORIA MARKI

Francuski dom mody, założony przez projektantkę Coco Chanel w 1909 r. w Paryżu. Pierwszy sklep otworzony w 1919 roku przy Rue Cambon zostaje następnie przemianowany na Dom Mody Chanel. Do dzisiaj jest to butik flagowy, który znajduje się na liście miejsc wartych zobaczenia przez fashionistów i blogerów modowych odwiedzających Paryż.  W 1921 Coco tworzy kultowy zapach perfum Chanel No. 5 na bazie róży, jaśminu oraz aldehydy. W latach 30. XX wieku w ubraniach francuskiej marki chodzą księżniczki europejskie, a w latach 50. i 60. – aktorki i ikony stylu pokroju Brigitte Bardot. Coco Chanel projektuje cyklicznie kolekcje dla amerykańskich gwiazd.

Dom mody w ciągu 100 lat staje się jednym z najważniejszych – dyktuje najnowsze trendy w ubiorze i makijażu oraz dociera do luksusowej i bogatej klienteli. Od 1983 roku kieruje nim Karl Lagerfeld.

HISTORIA COCO CHANEL

Gabrielle Bonheur Chanel przychodzi na świat 19 sierpnia 1883 roku we francuskiej miejscowości Saumur. Po śmierci matki, mając zaledwie 2 lata, wychowuje się w sierocińcu przy klasztorze w Aubazine. To tam młoda dziewczynka uczy się szyć, a zdolności krawieckie rozwija później pod okiem ciotki.

Gabrielle zatrudnia się jako krawcowa, a wieczorami dorabia na stanowisku piosenkarki i tancerki w kawiarniach Moulins i Vichy, gdzie otrzymuje pseudonim Coco. Ze względu na słaby wokal, porzuca pracę w rozrywkowych miejscach.

Coco Chanel rozpoczyna swoją karierę od projektowania kapeluszy. Otwiera firmę w Paryżu i w 1910 rejestruje się jako licencjonowana kapeluszniczka. Jej pierwszy sklep nosi nazwę Chanel Model (sławę zyskuje w momencie, kiedy to aktorka Gabrielle Dorziat zakłada kapelusz w sztuce „Bel Ami”). Gwiazda następnie pozuje w nakryciach głowy z metką Chanel do sesji dla Les Modes.

Coco Chanel rozpoczyna ekspansję, poszerzając swoją ofertę o ubrania w stylu casual deluxe, przeznaczoną do wypoczynku i sportu oraz kapelusze, żakiety, swetry i bluzki w paski zainspirowane modą marynarzy.

POLECAMY: COCO CHANEL

fot. Instagram/ @chanelofficial

COCO CHANEL – SZTANDAROWE PROJEKTY

Gabrielle Chanel jest po dziś dzień uważana za jedną z najbardziej wpływowych projektantek w dziejach mody. Rewolucjonizuje tę sferę, bo wyzwala kobiety z opinających, niewygodnych gorsetów. Jest rzeczniczką wolności i praw płci żeńskiej w życiu zawodowym oraz społecznym, co wyraża poprzez swoje projekty. Wprowadza na wybiegi mody tweed jako tkaninę funkcjonalną, kostium złożony z marynarki i spódnicy, prostą sukienkę tzw. „małą czarną”, sukienkę szmizjerkę, lansowaną przez Brigitte Bardot w filmie „I Bóg stworzył kobietę”, perły oraz sztuczną biżuterię. Makijaż w stylu Chanel to akcent na czerwone usta i wyregulowane brwi.

DOM MODY W RĘKACH KARLA LAGERFELDA

Karl Lagerfeld kieruje francuskim domem mody od 1983 roku; przejmuje go w momencie gdy nie funkcjonuje najlepiej. Na tamten moment projektom Chanel zarzuca się konserwatyzm, monotonię oraz staroświeckość. Lagerfeld odnawia wizerunek marki i przywraca jej świetność. Klasyczne żakiety z tweedu uzupełnia wyrazistymi kolorami. Wykorzystuje także potencjał nowoczesnych materiałów takich jak: bawełna oraz jedwab, zestawiąc je z dżersejem i tradycyjnie tweedem. Projektant uaktualnia kroje i fasony, skraca spódnice, tak aby odsłaniały kolana, czym zdobywa popularność wśród młodszej klienteli.

fot. Instagram/ @chanelofficial

REINTERPRETACJA KULTOWEGO ŻAKIETU CHANEL

Lagerfeld odświeża koncepcję prostego, pudełkowego żakietu. Elegancki model w jego rękach zyskuje zdobienia w postaci rockowych dziur, widocznych przeszyć oraz poszarpanych wykończeń. Tak odważna metamorfoza żakietu Chanel podbija serca klienteli. Kultowa pikowana torebka na łańcuszku w modelu 2.55 także otrzymuje „nowe życie”. Za czasów Chanel występuje w wersji klasycznej, podstawowych kolorach czerni i beżu. Karl pokazuje, że torebka może przybierać różne oblicza oraz kolory, dzięki czemu możemy ją nosić zarówno na, jak i przez ramię.

POLECAMY: HISTORIA ŻAKIETU CHANEL - VIDEO

CHANEL – KLIENTKI

Projekty Chanel są uwielbiane przez gwiazdy na całym świecie. Noszą je m.in. Gwyneth Paltrow, Anna Wintour, Keira Knightley, Emma Watson, Penelopé Cruz oraz Mary Kate Olsen. Sławne osobistości najczęściej wybierają pikowaną torebkę na łańcuszku lub krótki żakiet.

CHANEL – MUZY I AMBASADORZY

Wśród ambasadorów i muz domu mody Chanel znajdują się gwiazdy: Kristen Stewart, Keira Knightley, Diane Kruger, Pharell Williams oraz Blake Lively. Z młodszego pokolenia to Lily-Rose Depp, córka Johny’ego Deppa i Vanessy Paradis.

Karl Lagerfed swoje ubrania prezentuje na modelkach takich jak: Claudia Schiffer, Kate Moss, Linda Evangelista oraz Gisele Bundchen. Wybija na szczyt Carę Delevingne oraz Kendall Jenner. Wśród polskich modelek znajduje się Anja Rubik.

CHANEL – LUKSUSOWE POKAZY CRUISE

Dom mody Chanel słynie także z organizowania spektakularnych pokazów Cruise, które są prezentowane w Szkocji, na Kubie, w Dubaju lub myślami przenoszą nas do antycznej Grecji.


podobne artykuły