Co jakiś czas przychodzi taki moment, kiedy należy zrobić generalny porządek w swojej kosmetyczce. Podpowiadamy, które produkty do makijażu możecie pożegnać (być może już teraz), a które pozostaną z Wami jeszcze na długi czas. Zobaczcie!
DATA WAŻNOŚCI, A ŻYWOTNOŚĆ KOSMETYKU
Żywotność kosmetyków oznaczona jest na opakowaniu w formie rysunku otwartego słoiczka, na którym umieszcza się symbol np. 6M. Taki skrót sugeruje, że produkt możemy stosować przez pół roku od daty jego otwarcia. Jeśli data ważności jest natomiast krótsza, wówczas kierujemy się tylko nią. Omijanie zaleceń może skutkować różnego rodzajami alergiami i wysypkami.
KIEDY ZMIENIAĆ KOSMETYKI? NAJCZĘSTSZE OZNAKI
Kosmetyki często psują się wcześniej niż wskazuje na to data ważności, czy podana żywotność. Jeśli lakier do paznokci rozwarstwia się, cienie do powiek pękają, a krem zmienił zapach lub konsystencję, bo na powierzchni pojawiły się kropelki wody należy pożegnać się z ulubionym preparatem. By cieszyć się dłużej zawartością naszej kosmetyczki, przechowujmy je w zacienionym, suchym i chłodnym miejscu, takim jak np. lodówka.
Podkłady i kremy tonujące
JAKIE KOSMETYKI PSUJĄ SIĘ NAJSZYBCIEJ?
Najkrótszą żywotność mają kosmetyki z dużą ilością wody, takie jak kremy, podkłady, tusze do rzęs lub preparaty ze składnikami aktywnymi np. proteinami. Produkty bezwodne, czyli prasowane cienie do powiek, pudry oraz róże mogą leżeć na naszej półce znacznie dłużej. Należy zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki z filtrami UV – te najlepiej zużyć w ciągu jednego sezonu. W wyniku ekspozycji opakowań na słońce, czyli wysoką temperaturę, filtry tracą swoje właściwości ochronne. Podoba sytuacja ma miejsce w przypadku samoopalaczy z dihydroksyacetonem. Wraz z upływem czasu, kosmetyki wciąż nadają naszej skórze opalony wygląd, jednak nie jest już ona tak jednolita jak na początku.
POLECAMY: NAJLEPSZE BRONZERY DO CIAŁA LATO 2018
JAK DBAĆ O KOSMETYKI?
Najbardziej higieniczne są kosmetyki zawierające dozowniki, czy pompki. Nabieranie preparatu palcami wymaga wcześniejszego dokładnego umycia rąk, by do wnętrza nie przenosić bakterii. Szpatułki, gąbki, aplikatory oraz pędzelki najlepiej regularnie czyścić lub zmieniać, by kurze oraz drobnoustroje nie dostały się do naszego organizmu.
W naszej galerii zamieściliśmy mini przewodnik, który podpowie Wam jak długo możecie używać danych kosmetyków do makijażu.