PL / EN
ZRÓWNOWAŻONE MARKI, KTÓRE WYZNACZAJĄ NOWE TRENDY

ZRÓWNOWAŻONE MARKI, KTÓRE WYZNACZAJĄ NOWE TRENDY

Oto 12 polskich i zagranicznych marek, które tworzą proekologiczną modę!

Idea odpowiedzialnej mody z dnia na dzień rozpowszechnia się coraz szerzej. W dobie fast fashion i wszechobecnego konsumpcjonizmu, wzrasta zainteresowanie społeczeństwa ekologicznymi postawami. Konsumenci coraz częściej, pragną poznać historię produktu który zamierzają nabyć. Poznajcie marki, które tworzą nową jakość, tym samym wyznając filozofię zero waste.

STELLA MCCARTNEY
Brytyjska projektantka jest liderką pod względem zrównoważonej i etycznej mody. Została doradczynią francuskiego koncernu LVMH, a także zabierała głos podczas konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Od początku swojej kariery, przywiązuje ogromną wagę do etycznych wartości. Jako jedna z pierwszych w branży, zrezygnowała całkowicie z używania skór i futer. Jej śladem podążyły kolejne domy mody. Decyzja ta, otworzyła drzwi w kierunku innowacji - projektantka pracuje nad nowoczesnymi tkaninami takimi jak np. wegański jedwab.

stella

(fot. Instagram @stellcamccartney)

ELEMENTY
,,W czasach kiedy marketing znaczy więcej niż realna wartość produktu, wierzymy, że cena ubrania powinna być wyznaczona jakością wykorzystanych materiałów oraz pracą włożoną w jego stworzenie. Z tego powodu dzielimy się z naszymi klientami informacjami o procesie produkcji ubrań i jego kosztach”. - czytamy na stronie marki. Założycielami Elementów są Marta Garbińska-Włodarczyk i Bartosz Ladra. Ich ubrania są klasyczne i funkcjonalne oraz tworzone z doskonałej jakości materiałów. Marka na polskim rynku jest pionierem, jeśli chodzi o transparentny model sprzedaży. Na stronie internetowej, prezentowane są szczegółowe informacje dotyczące kosztów produkcji danego produktu. Elementy obok marki Balagan są współtwórcami Transparent Shopping Collective - grupy projektantów, którym zależy na propagowaniu transparentności w branży mody.

elementy

(fot. Instagram @elementywear)

VEJA
Francuska marka butów za którą stoi Sébastien Kopp, przywiązuje dużą wagę do procesu produkcji. Pozornie są to zwykłe sneakersy. Jednak to co je wyróżnia, to materiały i dbałość o każdy szczegół. Produkcja odbywa się w Brazylii, a buty powstają z organicznej bawełny, skóry i naturalnej gumy. Najważniejszym dla marki jest unikanie skóry pochodzącej od bydła. Hodowla jest dużym problemem i głównym powodem niszczenia terenów w Amazonii. Na stronie internetowej marki, można znaleźć informacje dotyczące procesów, jakie stoją za produkcją butów.

veja

(fot. Instagram @veja)

BALAGAN
Polsko-izraelska marka za którą stoją absolwentki wzornictwa warszawskiej ASP - Agata Matlak-Lutyk i Hanna Ferenc Hilsden. Są drugą połową kolektywu Transparent Shopping Collective. W swoich projektach łączą elegancję polskiego wzornictwa ze stylem izraelskich ulic Tel Awiwu. Balagan to przede wszystkim buty i akcesoria z naturalnej i wysokogatunkowej skóry, tworzone na zasadach Fair Trade.

balagan

(fot. Instagram @balagan_studio)

REFORMATION
„Bycie nagim jest pierwszym najbardziej zrównoważonym wyborem. My jesteśmy na drugim miejscu.” - tak brzmi motto marki. Amerykański brand został założony w 2009 roku przez Yael Aflalo. Szybko zyskał popularność wśród influencerek na całym świecie. Firma tworzy modne ubrania z trwałych materiałów, równocześnie wykorzystując pozostałości i materiały vintage. Tutaj nic się nie marnuje!

reformation

(fot. Instagram @reformation)

ZOBACZ TAKŻE: 5 KROKÓW DO EKOLOGICZNEJ SZAFY 2019

NAGO
Nago skupia się na prostej formie i uniwersalności. Pomysłodawcami marki są Julia Turewicz, Jasiek Stasz, Areta Szpura i Ania Pięta. Ubrania produkowane są lokalnie, wyłącznie z tkanin przyjaznych dla środowiska takich jak: tencel, cupro i ekologiczna bawełna. Również opakowania i metki są od początku do końca przemyślane - wykonywane wyłącznie z materiałów przeznaczonych do recyklingu.

nago

(fot. Instagram @nago_com)

GABRIELA HEARST
Na podejście do mody tej projektantki, niewątpliwie wpływ ma pochodzenie. Dorastająca w Urugwaju Gabriela Hearst, wychowywała się blisko natury i w otoczeniu zwierząt. Tradycyjne rzemiosło znajduje odzwierciedlenie w jej ponadczasowych projektach. Ręczna robota, wysokogatunkowe i innowacyjne tkaniny, a także etyczny proces produkcji stanowią podstawę sukcesu marki.

gabriela

(fot. Instagram @gabrielahearst)

WEARSO
Założycielką tego eco-friendly brandu jest Aleksandra Waś. Wearso to odzież produkowana wyłącznie z jednego materiału – organicznej bawełny. W swojej ofercie posiada t-shirty, sukienki, spodnie, spódnice czy płaszcze. Oszczędne a zarazem perfekcyjne kroje, pozwalają na różnorodność i wielofunkcyjność stylizacji.

wearso

(fot. Instagram @wearso.organic)

PATAGONIA
,,Jesteśmy w biznesie, aby uratować naszą rodzinną planetę.” - to deklaracja, znajdująca się na stronie internetowej firmy. Jej historia sięga 1973 roku, a zrodziła się z małej firmy wytwarzającej produkty dla wspinaczy. Skupia się na produkcji odzieży sportowej, gdzie część wykonywana jest z poliestru pochodzącego z recyklingu i ekologicznej bawełny. Patagonia jest partnerem programu Fair Trade, prowadzi program recyklingu i posiada transparentny łańcuch dostaw.

patagonia

(fot. Instagram @patagonia)

FILIPPA K
Styl, prostota i jakość – to trzy filary na których opiera się działalność Filippy Knutsson. Szwedzka marka jest esencją skandynawskiego stylu, który łączy się z holistycznym podejściem do biznesu. Do produkcji ubrań lub ich wykończenia używa wełny i poliestru z recyklingu. Celem marki jest stworzenie w pełni zrównoważonej kolekcji do 2030 roku.

filippa

(fot. Instagram @filippa_k)

RISK MADE IN WARSAW
Koncept został stworzony w 2011 roku przez Klarę Kowtun i Antoninę Samecką. ,,Szyjemy w Polsce, wszystkie materiały pochodzą z Polski i innych krajów europejskich. Znamy naszych dostawców, wiemy, że dbają o pracowników i o wysoki standard produkcji ubrań. Odpowiedzialność w modzie to naszym zdaniem transparentna produkcja, jakość wykonania i przede wszystkim – jakość projektu.” - mówią projektantki. Do tworzonych ubrań mają podejście praktyczne. Dominujące włókna w produktach marki to bawełna i wiskoza. Firma zadeklarowała również niestosowanie futer oraz dodatków futrzanych. RISK to autentyczność, precyzyjne krawiectwo i wygoda.

risk

(fot. Instagram @riskmadeinwarsaw)

TOMS
Na pomysł stworzenia tego ikonicznego modelu espadryli, Blake Mycoski wpadł podczas podróży do Argentyny. Marka swoją popularność zawdzięcza od samego początku działalności prospołecznej. Kupując jedną parę butów, firma drugą parę przeznacza tym, którzy ich najbardziej potrzebują. Od 2006 roku do dzisiaj marka rozdała blisko 40 milionów par butów na całym świecie!

toms

(fot. Instagram @toms)

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez LAMODE.INFO (@lamodeinfo)

video

POKAZ CHANEL MÉTIERS D’ART 2021/22

tagi: marki | slow fashion | Zrównoważona moda | TRENDY |

podobne artykuły