PL / EN
5 KROKÓW DO EKOLOGICZNEJ SZAFY 2019

5 KROKÓW DO EKOLOGICZNEJ SZAFY 2019

Haulternative – kupuj mniej i nie na jeden raz! 

 

Ekologiczna szafa, czyli naturalny kierunek w modzie, kiedy coraz częściej mówi się o zrównoważonym rozwoju, slow fashion czy etycznym podejściu. Zobacz, jakie podstawowe kroki Ci w tym pomogą!

EKO SZAFA - JAK PODCHODZIĆ DO MODY BARDZIEJ ŚWIADOMIE?

Haulternative – kupuj mniej

Jednym z kroków do bardziej ekologicznej garderoby jest kupowanie mniejszej ilości rzeczy, a wykorzystywanie starych ubrań. Jeśli zajrzysz do swojej szafy, może wystarczy nowy pomysł czy dodatek, by urozmaicić stylizację, bez konieczności udawania się na zakupy? Możesz także umówić się na konsultacje z profesjonalną stylistką mody, która podpowie, jak łączyć ubrania i dodatki, by tworzyć rozmaite kombinacje modowe. Haulternative zachęca do upcyklingu i wyszukiwania nowości w sklepach vintage. Dzięki temu, Twoje zakupy będą bardziej świadome i długoterminowe.

Drewniany koszyk 70' vintage, Bodymaps/Showroom, 245 pln 

Wymieniaj się ubraniami

Swoim ubraniom możesz dać drugie życie. Wystarczy, że rzeczy, których już nie nosisz, podarujesz swojej przyjaciółce czy sąsiadom. Kolejną inicjatywą jest zorganizowanie bądź udział w tzw. „swap party”, czyli imprezach służących wymianie ubrań i innych przedmiotów. W ten sposób wciąż będą one w obiegu.

Beżowa torba, Stella McCartney, 695 eur

Planuj zakupy

Zakupy odzieżowe organizuj niczym kalendarz. Kupuj świadomie ubrania, których naprawdę potrzebujesz i które pasują do Twojego typu sylwetki, urody czy miejsca pracy. W ten sposób swoim zakupom nadasz priorytety. Zrezygnuj z ulegania marketingowym chwytom, takich jak wyprzedaże i nowe kolekcje, które sprawią, że kupisz dwa razy więcej niż zamierzałaś. Do shoppingów podejdź świadomie, nie kierując się impulsem, a zaplanowaną listą potrzeb w garderobie.

Dżinsy z ekologicznej kolekcji Liu Jo Better Denim - trendy jesień zima 2019/20 

Czytaj metki

Stawiaj na wysokiej jakości, naturalne tkaniny, które przysłużą na lata. Wśród nich są m.in. jedwab, szyfon, wełna, len czy kaszmir. Zwróć także uwagę na to, w jakim kraju produkowana była dana rzecz. Jeśli np. w Wietnamie, Bangladeszu czy Kambodży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wytworzenie ubrań odbywało się w trudnych warunkach, które nie sprzyjają ochronie środowiska.

POLECAMY: EKOLOGICZNE KOLEKCJE POPULARNYCH MAREK

Lniany kardigan, PAUSA (fot. Facebook/@pausamonika)

Stawiaj na nowe materiały

Obecnie coraz więcej projektantów używa innowacyjnych materiałów. Alternatywne, takie jak włókno bambusowe, soja, pulpa drzewna pojawiają się w najnowszych kolekcjach. Poza tym, kreatorzy, zamiast środków chemicznych wybierają tradycyjne, naturalne barwniki.

Liu Jo Better Denim - eko kolekcja dżinsów (fot. materiały prasowe)

Liu Jo Better Denim to jesienno-zimowa linia dżinsów 2019/20, powstała w wyniku współpracy z dwoma markami zaangażowanymi w zrównoważony rozwój: Candiani i Isko. Kolekcję wyprodukowano przy użyciu technik, które radykalnie zmniejszają zużycie wody, chemikaliów i energii. Jest to możliwe głównie dzięki procesowi barwienia opracowanych przez Candiani. Obejmuje on zastosowanie chitozanu - w 100% biodegradowalnego naturalnego polimeru z egzoszkieletu skorupiaków oraz specjalnej technologii Indigo Juice, w której barwnik indygo działa tylko na górne warstwy tkaniny, nie obniżając trwałości jej koloru. Dodatkowo denim użyty przez ISKO stanowi część kolekcji ISKO EARTH FIT, wykonanej z innowacyjnych materiałów, takich jak bawełna organiczna czy poliester pozyskiwany w trakcie procesu recyklingu.

W galerii prezentujemy najmodniejsze ubrania i dodatki, które zostały zaprojektowane w duchu eko

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Agata Tanter (@agatatanter)

video

100 LAT CHANEL N°5

tagi: slow fashion | marki | Zrównoważona moda | TRENDY |

podobne artykuły