PL / EN
Zasady bezpiecznego opalania w solarium. Jak i kiedy korzystać z lamp UV?

Zasady bezpiecznego opalania w solarium. Jak i kiedy korzystać z lamp UV?

Tylko odpowiednie korzystanie z solarium nie szkodzi zdrowiu.

Solarium cieszy się największym zainteresowaniem zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dostęp do naturalnego światła słonecznego jest ograniczony. Wpływ promieni z lamp UV na organizm człowieka jest złożony. Tylko odpowiednie korzystanie z solarium nie szkodzi zdrowiu.

Najważniejsze zasady bezpiecznego opalania w solarium

Wpływ promieniowania UV na organizm człowieka jest złożony i wielowymiarowy. Solarium nie tylko sprzyja wytwarzaniu witaminy D, ale także poprawia humor, sprawdza się podczas ogólnego zmęczenia, a także pomaga w łagodzeniu objawów niektórych chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. To również cenna metoda przyspieszająca gojenie się ran. Niestety niewłaściwie dobrana częstotliwość sesji, dawka i czas naświetlania sprzyjają destrukcji włókien kolagenowych i elastyny oraz wspomagają powstawanie wolnych rodników. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo powikłań korzystania z solarium i jednocześnie zatroszczyć się o zdrowie skóry całego ciała, należy używać dermokosmetyków, np. Cetaphil, czyli produktów pielęgnacyjnych o właściwościach leczniczych. 

Pierwszą wizytę w solarium warto skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Dobrze jest również określić swój typ skóry, aby dostosować moc pracy lamp. Ważnym krokiem jest zabezpieczenie skóry poprzez kosmetyki solaryjne z filtrem. Należy zadbać o oczy. Na czas naświetlania zakłada się specjalne okulary i zamyka powieki. Przygodę z solarium najlepiej rozpocząć od krótkich sesji. Osobom o jasnej karnacji zaleca się 5-minutowe opalanie, z kolei posiadacze śniadej cery mogą wydłużyć czas nawet do 10 minut. Z solarium nie poleca się korzystać częściej niż 2–3 razy w tygodniu. Opalanie tego typu nie powinno być także łączone z kąpielami w naturalnym słońcu.

Po powrocie do domu

Równie ważne co przygotowanie się do zabiegu w solarium jest postępowanie po opalaniu. Bez względu na stopień zaawansowania naświetlania skóra po kąpieli słonecznej wymaga specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy ją odpowiednio oczyścić z kremu zastosowanego przed opalaniem. Warstwa ochronna, jaką tworzyła emulsja z filtrem, nie jest już konieczna, a pozostały po niej film nie tylko bywa niemiły w dotyku i zapachu, ale też niepotrzebnie blokuje pory i dodatkowo obciąża skórę. Na dalszym etapie bezwzględnie wymagane jest zapewnienie jej solidnej porcji odżywienia i nawilżenia. Najlepszym wyborem będą dermokosmetyki oraz balsamy rekomendowane do stosowania tylko po opalaniu. Takie produkty mają zbilansowany skład, w którym znajdują się niezbędne do regeneracji mikroelementy, inne niż zawarte w kosmetykach do codziennej pielęgnacji ciała. Warto również pamiętać, by przed wyjściem z solarium napić się wody i odczekać kilka minut. Wszelkie dolegliwości, jak zawroty głowy, mdłości czy mroczki przed oczami, należy zgłosić obsłudze lokalu. Nieprzyjemne objawy mogą sugerować niewłaściwie dobrane parametry zabiegu.

 

fot. materiały prasowe

video

KAMELIA - KWIAT CHANEL

tagi: opalanie |

podobne artykuły