PL / EN
Zasady bezpiecznego opalania w solarium. Jak i kiedy korzystać z lamp UV?

Zasady bezpiecznego opalania w solarium. Jak i kiedy korzystać z lamp UV?

Tylko odpowiednie korzystanie z solarium nie szkodzi zdrowiu.

Solarium cieszy się największym zainteresowaniem zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dostęp do naturalnego światła słonecznego jest ograniczony. Wpływ promieni z lamp UV na organizm człowieka jest złożony. Tylko odpowiednie korzystanie z solarium nie szkodzi zdrowiu.

Najważniejsze zasady bezpiecznego opalania w solarium

Wpływ promieniowania UV na organizm człowieka jest złożony i wielowymiarowy. Solarium nie tylko sprzyja wytwarzaniu witaminy D, ale także poprawia humor, sprawdza się podczas ogólnego zmęczenia, a także pomaga w łagodzeniu objawów niektórych chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. To również cenna metoda przyspieszająca gojenie się ran. Niestety niewłaściwie dobrana częstotliwość sesji, dawka i czas naświetlania sprzyjają destrukcji włókien kolagenowych i elastyny oraz wspomagają powstawanie wolnych rodników. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo powikłań korzystania z solarium i jednocześnie zatroszczyć się o zdrowie skóry całego ciała, należy używać dermokosmetyków, np. Cetaphil, czyli produktów pielęgnacyjnych o właściwościach leczniczych. 

Pierwszą wizytę w solarium warto skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Dobrze jest również określić swój typ skóry, aby dostosować moc pracy lamp. Ważnym krokiem jest zabezpieczenie skóry poprzez kosmetyki solaryjne z filtrem. Należy zadbać o oczy. Na czas naświetlania zakłada się specjalne okulary i zamyka powieki. Przygodę z solarium najlepiej rozpocząć od krótkich sesji. Osobom o jasnej karnacji zaleca się 5-minutowe opalanie, z kolei posiadacze śniadej cery mogą wydłużyć czas nawet do 10 minut. Z solarium nie poleca się korzystać częściej niż 2–3 razy w tygodniu. Opalanie tego typu nie powinno być także łączone z kąpielami w naturalnym słońcu.

Po powrocie do domu

Równie ważne co przygotowanie się do zabiegu w solarium jest postępowanie po opalaniu. Bez względu na stopień zaawansowania naświetlania skóra po kąpieli słonecznej wymaga specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy ją odpowiednio oczyścić z kremu zastosowanego przed opalaniem. Warstwa ochronna, jaką tworzyła emulsja z filtrem, nie jest już konieczna, a pozostały po niej film nie tylko bywa niemiły w dotyku i zapachu, ale też niepotrzebnie blokuje pory i dodatkowo obciąża skórę. Na dalszym etapie bezwzględnie wymagane jest zapewnienie jej solidnej porcji odżywienia i nawilżenia. Najlepszym wyborem będą dermokosmetyki oraz balsamy rekomendowane do stosowania tylko po opalaniu. Takie produkty mają zbilansowany skład, w którym znajdują się niezbędne do regeneracji mikroelementy, inne niż zawarte w kosmetykach do codziennej pielęgnacji ciała. Warto również pamiętać, by przed wyjściem z solarium napić się wody i odczekać kilka minut. Wszelkie dolegliwości, jak zawroty głowy, mdłości czy mroczki przed oczami, należy zgłosić obsłudze lokalu. Nieprzyjemne objawy mogą sugerować niewłaściwie dobrane parametry zabiegu.

 

fot. materiały prasowe

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez LAMODE.INFO (@lamodeinfo)

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: opalanie |

podobne artykuły