PL / EN
WYSTAWA „FROM VERA TO VERUSCHKA: THE UNSEEN PHOTOGRAPHS BY JOHNNY MONCANDA

WYSTAWA „FROM VERA TO VERUSCHKA: THE UNSEEN PHOTOGRAPHS BY JOHNNY MONCANDA"

Na wystawie „From Vera to Verushka” pojawią się niepublikowane dotąd zdjęcia jednej z najpopularniejszych modelek lat 60. Sprawdźcie koniecznie!

Veruschka należała do największych gwiazd modelingu lat sześćdziesiątych. Vera Gräfin von Lehndorff (jej prawdziwe nazwisko) została zauważona w 1959 roku we Florencji. Do świata mody trafiła dzięki swojemu niezwykłemu, jak na tamte czasy, wzrostowi – mierzyła aż 183 cm. Niestety, wbrew pozorom, nie pomagało jej to w rozwoju dalszej kariery, a wręcz było problematyczne.

 

 

 

WYSTAWA „FROM VERA TO VERUSHKA: THE UNSEEN PHOTOGRAPHS BY JOHNNY MONCANDA

 

Przełomem okazało się spotkanie włoskiego fotografa – Johnny’ego Moncandy, na początku lat 60. Włoch postanowił wykorzystać jej warunki jako atut, przedstawiając Verę  jako „boginię” o imieniu Veruschka. Wykonał także sesję zdjęciową, techniką en pointe, która pozwoliła na wydobycie całego piękna modelki. Jako tło posłużyły malownicze nadmorskie krajobrazy Sardynii. Dzięki swojej urodzie oraz nowemu egzotycznie brzmiącemu imieniu, natychmiast zyskała sławę w Nowym Jorku.

 

 

WYSTAWA „FROM VERA TO VERUSHKA: THE UNSEEN PHOTOGRAPHS BY JOHNNY MONCANDA

 

 

Rozgłos zapewnił jej występ w kultowym filmie „Powiększenie” z 1966 roku, z którego pochodzi scena, uznawana za jedną z najbardziej seksownych w historii kina. Na fali sukcesu, pojawiła się na okładce magazynu Life, z widniejącym na niej nagłówkiem: „Dziewczyna, na którą zwrócone są oczy całego świata”.

 

 

WYSTAWA „FROM VERA TO VERUSHKA: THE UNSEEN PHOTOGRAPHS BY JOHNNY MONCANDA

 

 

Jej status quo potwierdziły słowa Richarda Avedona, w których wyznał że von Lehndorff jest  według niego najpiękniejszą kobietą świata. W latach 60. i 70. była najlepiej opłacaną modelką, pojawiając się na trzynastu okładkach Vogue’a. W 1975 roku odeszła z branży mody, lecz zrobiła dwa wyjątki – pokaz Chanel w 1994 oraz Giles w 2002 roku.

 

 

WYSTAWA „FROM VERA TO VERUSHKA: THE UNSEEN PHOTOGRAPHS BY JOHNNY MONCANDA

 

 

W hołdzie niezwykłej postaci, już 4 czerwca, w Somerset House odbędzie się wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć Johnny’ego Moncandy.

 

 

WYSTAWA „FROM VERA TO VERUSHKA: THE UNSEEN PHOTOGRAPHS BY JOHNNY MONCANDA

 

 

Antonio Monfreda, kurator wystawy powiedział: „Pewnego dnia zadzwoniła do mnie córka Moncady, Valentina, mówiąc jak tuż przed śmiercią ojciec pokazał jej swoje negatywy zdjęciowe. Okazało się, że trzy tysiące z nich stanowiły zdjęcia Veruschki. Valentina zapytała mnie, czy moglibyśmy stworzyć z tego historię. Ja zdecydowałem, że finalnie będzie to książka. I tak po trzech latach narodził się nasz projekt.”

 

 

W galerii znajdziecie archiwalne zdjęcia Veruschki!

 

 

video

POKAZ MODY: DYPLOMY ASP

tagi: Veruschka | Johhny Moncanda | From Vera to Veruschka: The Unseen Photographs by Johnny Moncada | Life | Vogue | Powiększenie | Richard Avedon |

podobne artykuły