Wystawa ukazuje jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej. Na wystawie znajdą się zarówno modele i prototypy, jak i ich realizacje przemysłowe. Wszystkie te przedmioty pochodzą ze zbiorów Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie. Ekspozycję wzbogacają plakaty z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Celem wystawy jest ukazanie polskiego design’u lat 1955–1968 i jego specyficznego stylu – stylu tak zwanych „form organicznych”.
Estetyka tej epoki narodziła się w nawiązaniu do prac Alvara Aalto, Eero Saarinena oraz Charlesa i Ray Eamesów. Po odejściu od doktryny realizmu socjalistycznego, najbardziej pożądaną cechą dzieła sztuki i najważniejszym jej pojęciem stała się nowoczesność. To wówczas we wzornictwie pojawiły się formy o miękkich i asymetrycznych konturach. Kolejnym ważnym odniesieniem dla designerów była sztuka abstrakcyjna, która znalazła swoje odzwierciedlenie w dekoracjach ceramiki, deseniach tkanin, architekturze wnętrz. W tym czasie rozpoczął się też proces kształtowania zawodu projektanta i definiowania wzornictwa jako odrębnej dziedziny plastyki.
Jedną z istotnych tendencji w latach 1955-68 była fascynacja nowymi tworzywami. Dzięki rozwijającej się technologii, która dawała projektantom nieosiągalne wcześniej możliwości tworzenia nietypowych i nieregularnych form, można było tworzyć meble z nowoczesnych mas plastycznych, nadającym im obłe i asymetryczne kształty. W Polsce syntetyki były bardzo trudno dostępne, tym niemniej jednak kilku projektantom, między innymi Romanowi Modzelewskiemu czy Czesławowi Knothemu udało się stworzyć pod koniec lat 50-tych fotele i krzesła z tych materiałów.
Ekspozycję wzbogacą liczne materiały dokumentacyjne – fotosy i fragmenty z ówczesnych filmów, plakaty i okładki czasopism, powiększenia fotografii archiwalnych, przedstawiających przedmioty, wystawy, wnętrza mieszkalne i użyteczności publicznej. Ważnym elementem wystawy będzie czasopismo „Projekt” pokazujące najpełniej zainteresowania, osiągnięcia i tendencje epoki.
Wystawę można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie, w dniach 4.02.2011 – 17.04.2011. Ceny biletów – normalny 17 PLN, ulgowy 10 PLN. Więcej informacji: http://www.mnw.art.pl/