Logotyp serwisu lamode.info
VICHER x Agnieszka Woźniak-Starak - kolekcja ZOCHA

VICHER x Agnieszka Woźniak-Starak - kolekcja ZOCHA

Kapusłowa kolekcja inspirowana życiem i twórczością Zofii Stryjeńskiej.

Spis treści

1. VICHER x AWS „Zocha” - kredyty:

„Konieczna jest, co tu dużo mówić, rebelia. Rebelia pojęć. Przynajmniej rebelia matek całego globu, w ogóle kobiet!” – te słowa wybitnej artystki 20-lecia międzywojennego Zofii Stryjeńskiej, jej życie i twórczość stały się dla duetu VICHER punktem wyjścia, by razem z Agnieszką Woźniak-Starak stworzyć wyjątkową kolekcję ZOCHA. – Agnieszka jest dla nas muzą, to współczesna bogini, obdarzyła nas zaufaniem i to było bardzo ważne w trakcie tej współpracy – mówią siostry Inez i Katarzyna, projektantki VICHER.

Duet VICHER niezmiennie od kilku sezonów mocno zaznacza swoją obecność na mapie polskiej mody. Katarzyna i Inez ponownie udowadniają, że są konsekwentne, odważne i przekorne. I po raz kolejny swoje fascynacje sztuką i designem tłumaczą na język mody. Odbiorczynie projektów VICHER to niezłomne wojowniczki, tak jak Agnieszka Woźniak-Starak, która zdaniem duetu VICHER jest podobna do Zofii Stryjeńskiej – odważna, łamiąca konwenanse, ufająca swojej kobiecej sile. A VICHER to pochwała indywidualizmu – styl duetu jest zdecydowany i charyzmatyczny, to eklektyzm, łączenie różnych tkanin i szukanie w nich piękna. Agnieszka długo przed tym, zanim poznała siostry VICHER – Inez i Katarzynę – nosiła ich projekty.

- Agnieszka kocha sztukę, jest bardzo wrażliwa na jej piękno i detale. Współpraca i tworzenie kolekcji ZOCHA to przeznaczenie – mówią Inez i Katarzyna.


- Ta kolekcja odzwierciedla moje pasje, to co lubię w modzie i sztuce. Są tu elementy inspirowane Podhalem, jest klimat lat 70., okresu który dla mnie jest najpiękniejszy w historii mody, są dzwony, długie, kolorowe sukienki, tuniki; jest wariacja na temat stroju do jazdy konnej - luźne bryczesy i marynarka. Są piękne kolory, a ja potrzebuję ich w życiu – mówi o projektach Agnieszka.

W tej kolekcji nie zabrakło tak charakterystycznych dla duetu VICHER „dmuchanych” rękawów, falban, dzianinowych, grubo tkanych swetrów, zdecydowanych linii. Jest denim i hafty, a w kontraście do nich jedwab i plisy. Kolekcja ZOCHA bezbłędnie opisuje styl i życie Stryjeńskiej – odnajdujemy je również w formach projektów, czerpiących z elementów męskiej garderoby takich jak: koszule, kamizelki czy oversize’owe płaszcze. Zdecydowany kolor to już znak rozpoznawczy VICHER. Jest denimowy błękit electric blue, ciemniejszy Balic blue oraz granat. W kolekcji nie mogło zabraknąć znanej już fankom duetu soczystej zieleni i lila w nowym, nieco jaśniejszym wydaniu.

Tłem do mocnej palety kolorówsą neutralne barwy: wyblakły beż, toffi, biały i czarny. Służą po to, by wziąć oddech przed kolejnym aktem feerii kolorów. Motywem przewodnim kolekcji są hafty i autorskie printy inspirowane twórczością i życiem ZOCHY - rękawice, paski, artdecowski rytm oraz syreny. Zofia Stryjeńska stworzyła serię prac z syrenami, które były częścią wystroju salonu turystycznego na statku Batory. Zdekonstruowane stały się motywem przewodnim kolekcji w haftach i nadrukach.


– Kocham syreny, jestem warszawianką. Na pierwszym spotkaniu z dziewczynami zaproponowałam, że może to jest motyw, który mogłybyśmy wykorzystać. Wtedy one wyciągnęły moodboard z inspiracjami i zobaczyłam... moje syreny! Uznałyśmy, że to znak i że musimy zrobić tę kolekcję – wspomina Agnieszka. Zasadą VICHER jest wręcz punkowe podejście do koloru. Ma być ekspresja i ekscentryzm – tak jak w życiu i twórczości Stryjeńskiej, artystki genialnej, ale nieco zapomnianej, królowej koloru, zauroczonej rodzimym folklorem, obrzędami, słowiańską mitologią, które doskonale trawestowała w swoich dziełach.

- ZOCHA to silna osobowość, artystka totalna. Takie kobiety są nam bliskie. Stryjeńska, aby studiować malarstwo, przebierała się w męskie ubrania, bawiła się tym doskonale do czasu, kiedy nie została zdemaskowana. Cóż za upór, odwaga i bezkompromisowa miłość do sztuki! To nas fascynuje – podsumowują Inez i Katarzyna, projektantki VICHER.

 

VICHER x AWS „Zocha” - kredyty:

Designer: VICHER

Współautorka kolekcji ZOCHA: Agnieszka Woźniak-Starak

Fotograf: Kulesza & Pik

Stylistka: Karla Gruszecka

Makijaż: Iza Wójcik

Włosy: Bartek Smagowski

Modelka: BrynnBonner/ Premiere

Asystent fotografa: Wojciech Affek, Jakub Marciniak

Asystentka stylistki: Paulina Taranowicz

Retusz zdjęć: Paul Drozdowski

Scenografia: Michał Zomer

Reżyser video: Dominik Rosiński

DOP video: Kacper Godlewski

Montaż i kolorkorekta: Dominik Rosiński

PR & Media Relations: Anna Puślecka

Produkcja: Anna Rybus, Alicja Danowska / Prospero Production

 

tagi: VICHER | Agnieszka Woźniak-Starak |

podobne artykuły