Marka MARTINI oraz Małgosia Minta – dziennikarka, autorka książek, kulinarnych, a także konsultantka i specjalistka ds. trendów kulinarnych, przygotowali listę zjawisk i zachowań, które na przestrzeni najbliższego roku mogą urosnąć w siłę. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Trendy kulinarne:„Newstalgia”
– Poszukujemy znajomych rzeczy i smaków, ale chętnie przyjmujemy je w nieco innej, bardziej współczesnej formie – takiej, która wpasuje się w nasze aktualne potrzeby. Stąd powrót do znanych, domowych smaków, do comfort foodu, do przysłowiowej kuchni babci – czasem nieco odświeżonej, lżejszej, ale niezmiennie bliskiej. To także odkrywanie na nowo wakacyjnych destynacji, które już się odwiedziło, powrót do miejsc znanych z dziecięcych wakacji, ale doświadczanych z nowej perspektywy – mówi Małgosia Minta.
W ten trend wpisuje się sama marka MARTINI, która mimo tego, że w ubiegłym roku świętowała 160-lecie, nie przestaje się rozwijać. Bazuje na swoim dorobku, na swojej kultowej i uwielbianej na całym świecie mieszance roślin, jednak nie rezygnuje z oferowania nowych wariacji na ich temat, takich jak wprowadzone w 2022 roku bezalkoholowe warianty wermutu.
fot. Martini
Małe przyjemności trendem 2024
Trend obserwowany już wcześniej, ale który w dobie wielu niepewności na pewno zostanie z nami na dłużej. Nieustanne zmiany sytuacji wokół nas, nawał obowiązków i towarzyszący im niekiedy stres mogą negatywnie wpływać na samopoczucie. Stąd potrzeba, by na co dzień znać sposoby na to, jak poprawić sobie nastrój. By decydować się na to, na co do tej pory stawiało się „od święta”.
– Małe przyjemności to niewielkie, czasem symboliczne czynności, które korzystnie wpłyną na samopoczucie. Dobra kawa ze znajomymi, deser z ulubionej cukierni czy weekendowy wypad za miasto, zamiast czekania rok na wakacje. Dla każdego z nas mała przyjemność może oznaczać co innego, a to, co je łączy to fakt, że nawet najmniejsze z nich mogą mieć zbawienny wpływ. Nie chodzi o przesyt i skrajny hedonizm, ale małe rzeczy, które uprzyjemnią nam codzienność oraz świadome cieszenie się nimi – mówi Małgosia Minta.
fot. Martini
Bez- lub niskoalkoholowe koktajle w nowym sezonie
O trendzie NoLo („no alcohol, low alcohol”, czyli brak alkoholu lub jego niska zawartość) słyszymy od dobrych dwóch lat, ale wydaje się, że naprawdę zaistnieje właśnie w tym roku. Obserwujemy wyraźną zmianę w zachowaniu konsumentów, którą odzwierciedlają badania rynkowe w Polsce i na świecie. Oprócz bardziej świadomego podejścia do jakości produktu, Polacy częściej wybierają także warianty o niższej zawartości alkoholu lub bezalkoholowe. Według danych IWSR w przeciągu ostatnich sześciu lat rynek trunków bezalkoholowych urósł aż 10-krotnie i – zgodnie z przewidywaniami – będzie dalej rozwijał się w podobnym tempie. Wynika to z kilku czynników, które zdają się być trwałymi zmianami społecznymi. Zwiększona uważność dotycząca zdrowia, będąca efektem covidu i zmiany demograficzne – wejście na rynek konsumencki pokolenia Z – sprawiają, że warianty bezalkoholowe zyskują coraz szersze grono zwolenników. Rezygnacja z alkoholu jest w dzisiejszych czasach także dużo prostsza niż kiedyś: szeroki wybór ulubionych marek w wersjach 0% i ciekawych opcji koktajlowych, a także większa dostępność napojów bez- i niskoalkoholowych w restauracjach pozwalają cieszyć się smakiem ulubionych drinków bez procentów.
– Podejście Polaków do konsumpcji alkoholu widocznie się zmienia. Konsumenci częściej inwestują w brandy z wyższej półki, coraz bardziej ceniąc sobie jakość trunku, a przy tym częściej niż do tej pory, spotkaniom ze znajomymi towarzyszą lżejsze koktajle typu aperitivo oraz warianty bezalkoholowe. W MARTINI na bieżąco odpowiadamy na zmieniające się potrzeby i preferencje naszych klientów, dlatego w 2022 roku wprowadziliśmy na rynek dwa innowacyjne, bezalkoholowe warianty aperitivo: MARTINI Vibrante i MARTINI Floreale. Pozwalają one cieszyć się niepowtarzalnym smakiem wermutu MARTINI przy każdej okazji – mówi Martyna Jaskólska, Brand Manager MARTINI.
PRZECZYTAJ TEŻ: GDZIE ZJEŚĆ W WARSZAWIE? LISTA NASZYCH ULUBIONYCH MIEJSC