PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
STYLISTA RADZI - JAK DBAĆ O ULUBIONE UBRANIA?

STYLISTA RADZI - JAK DBAĆ O ULUBIONE UBRANIA?

Wiele osób z pewnością zastanawia się jak dbać o swoje ukochane ubrania. Nasz stylista w kilku krokach podpowiada, zatem co zrobić, aby wydłużyć im „życie” i nieprzerwanie cieszyć się ich świetnym wyglądem.

Ubrania bywają różne. Jedne przez długi czas zachowują swój najlepszy wygląd inne po pierwszych kilku praniach niemile nas zaskakują. Mając na uwadze jak ważne jest codzienne dbanie o naszą garderobę, tak by ulubione projekty służyły nam jak najdłużej zebraliśmy kilka sposobów i rad na to by zawsze zachowywały m.in. piękny odcień i miękkość materiału.

 

1. Czytaj instrukcje na metce


Zawsze sprawdzaj rodzaj tkaniny i na ile stopni należy nastawić pralkę lub czy przypadkiem nie należy wyprać rzeczy ręcznie. Wirowanie i wysoka temperatura nie sprzyja sztucznym materiałom oraz denimowi.

 

2. Odwróć strony


Przy wrzucaniu sukienek, swetrów, topów czy spodni do naszej domowej pralki, odwróć je na drugą stronę. W ten sposób tkanina umknie niechcianemu pillingowi i zachowa kolor. Podobnie postępujemy przy wieszaniu na suszarce – wywracając ubranie latem unikniemy szkodliwego działania promieni słonecznych.

 

 

 

3. Ciemny z ciemnym, jasny z jasnym


Niezmiernie ważne jest to, jak dobieramy kolory do prania. Dobrze jest według nich również uporządkować garderobę, która dzięki temu będzie lepiej zorganizowana. Nie wrzucamy do białych t-shirtów czarnej halki, a do błękitnego swetra, granatowych spodni. Jasne barwy trzymają się z jasnymi, ciemne z ciemnymi.

 

4. Zimno, zimniej…


Kolorowe ubrania stanowią dużą część każdej garderoby, dlatego należy uważać by kolor nie blaknął chociażby pod wpływem wysokiej temperatury. Jeśli mamy mocny kolor, pierzmy go w zimnej lub chłodnej wodzie. Każdy proszek czy płyn do prania zadziała w niższej temperaturze. Poza tym (ale nie jest to opcja dla tych bardziej leniwych) najlepiej prać ręcznie. Wtedy mamy pełną kontrolę nad naszymi ubraniami w każdym wypadku.

 

 

5. Suszenie? Tak, ale z zegarkiem w ręku


Świeżo wypraną odzież możemy oczywiście wrzucić do automatycznej suszarki, ale koniecznie powinniśmy mierzyć czas. Zbyt długie suszenie pozbawia kolory głębi. To pewna śmierć dla jaskrawych i bardzo ciemnych barw.

 

6. Nie ryzykuj!

 

Babcine sposoby na ratowanie ulubionych ubrań nie zawsze są dobre jak chociażby dodawanie odrobiny octu do każdego prania kolorowych tkanin. Choć nadaje on materiałom miękkości a jego zapach podobno wywabi najzwyklejszy proszek do prania warto sięgnąć po te nowsze - mniej czasochłonne i nieryzykowne pomysły.

 

7. Przebarwieniom mówimy NIE

 

Stąd o ubrania najlepiej zacząć dbać już na poziomie antyperspirantu, który nie powinien ich w żaden sposób niszczyć. Białe ślady na czarnych rzeczach są wyjątkowo uciążliwe tak, więc warto poszukać takiego, który pozbawi nas tego problemu zarówno na ciemnych, jasnych jak i kolorowych tkaninach. Źle dobrany może powodować przebarwienia np. żółte plamy na białych rzeczach i sztywność materiału!

 

8. Mądre przechowywanie

 

Poza praniem, warto nasze ubrania traktować dobrze także w garderobie. Idealnym rozwiązaniem jest nałożenie na niektóre pokrowców – szczególnie na te, które m.in. są używane najrzadziej i najgorzej znoszą kurz.

 

Reklama:

 

fot. materiały prasowe Garnier

video

POKAZ MODY: DYPLOMY ASP

tagi: stylista radzi | kolor | Garnier Invisible |

podobne artykuły