Czy prawdą jest to, co napisał Balzac, a powtarzają autorki książki Frédérique Veysset i Isabelle Thomas, że „ktoś, kto nie bywa często w Paryżu, nigdy nie osiągnie pełni elegancji”?
Książka „Francuski Szyk! Dla mężczyzn. Sekrety codziennej elegancji” to kolejna publikacja tego modowego duetu. Po sukcesie poradnika dla kobiet – „Francuski Szyk! Zostań własną stylistką”, Veysset i Thomas sięgnęły po modę męską. To tematyka z rosnącym potencjałem – według branżowego portalu Fashionista, najważniejszym obecnie trendem na rynku dóbr luksusowych jest szybki wzrost zainteresowania modą męską.
Kiedy pierwszy raz sięgnie się po tę pozycję i spojrzy tylko na okładkę, można przypuszczać, że będzie to kolejny poradnik o modzie i stylu, tym razem w wersji męskiej. Faktycznie przysłowie „nie oceniaj książki po okładce” sprawdza się tu doskonale, ponieważ dopiero jej lektura nie tylko da pełen obraz publikacji, ale postawi ją w zupełnie nowym świetle. Bez wątpienia jest to książka o modzie i stylu, jednak nie ma nic wspólnego z typowym poradnikiem. Obok rzetelnych informacji i wskazówek, znajdziecie tu wiele praktycznych inspiracji oraz podpowiedzi z zakresu urody, diety, savoir-vivre`u czy seksu. W końcu tytułowe pojęcia „szyk” i „elegancja” to nie tylko styl rozumiany jako zawartość naszej garderoby i sposób jej noszenia.
Mocną stroną „Francuskiego szyku” jest obecność wielu mini wywiadów z interesującymi mężczyznami, nie tylko związanymi bezpośrednio z modą (np. blogerami, stylistami i projektantami), ale również artystami, biznesmanami czy prawnikami. Taka koncepcja książki daje możliwość poznania stylu osób z różnych branż i ich definicji mody, a także zainspirowania się ich garderobą, np. pojawiają się konkretne stylizacje z wyszczególnieniem elementów poprzez podpisanie marek. Bezsprzecznym walorem publikacji stają się tutaj towarzyszące wywiadom zdjęcia i ilustracje wyłącznie w biało-czarnym kolorze, co wprowadza odbiorcę w niepowtarzalny klimat. Klimat Francji i Paryża głównie, ale trzeba zauważyć, że większość informacji dotyczy nie tylko mody charakterystycznej dla tego kraju, ale po prostu uniwersalnych zasad ubioru i szeroko pojętego stylu.
Jeżeli szukacie czegoś więcej niż tylko neutralnego vademecum o modzie, zdecydowanie weźcie pod uwagę tę pozycję. Każdy mężczyzna znajdzie tam praktyczne porady dopasowane do swoich potrzeb, ale również odnajdzie te wskazówki w praktyce i od razu zainspiruje się konkretnymi propozycjami. Czytelnicy z pewnością docenią również przejrzystość publikacji, a także bezpretensjonalny, czasami też dowcipny ton. Wracając jeszcze do pytania postawionego na początku – zgadzacie się ze stwierdzeniem Balzaca?