PL / EN
PERŁY DESIGNU

PERŁY DESIGNU

Przedstawiamy słynne projekty ikonicznych marek wnętrzarskich.

Design, podobnie jak moda, powstaje z inspiracji pragnieniami użytkowników i wizji projektantów. Wnętrzarskie marki swoją renomę zyskują prezentując projekty o charakterze przełomowym, gdy połączą w sobie funkcjonalność i estetykę – i niektóre z nich dzięki tej fuzji przechodzą do klasyki w swojej branży.

Dziś przedstawiamy wybrane przez nas perły designu, które trwale zapisały się w historii wzornictwa przemysłowego i nie tylko odmieniły oblicze designu z chwilą powstania, ale i powracają w nowszych odsłonach oraz jako obiekty kategorii vintage.

Sofa KNOLL Avio

Marka Knoll powstała w 1938 r., ale niezmiennie zaskakuje świeżością i funkcjonalnością projektów. W ramach współpracy ze znamienitymi stylistami sygnowała wiele klasyków designu, jednak jednym z najbardziej znanych jest sofa Avio. Ten modułowy mebel, w śmiałym połączeniu smukłej ramy konstrukcyjnej z dużą objętością tapicerki stanowi wyrafinowaną kombinację użyteczności z estetyczną równowagą.

Wyciskarka do cytrusów Juicy Salif

Projekt Philippa Starca wykonany dla marki Alessi nadal budzi wiele emocji. Wykonana z polerowanego odlewu aluminium jest wysoka, ponieważ w założeniu miała być stawiana nad szklanką czy kieliszkiem, by sok z owoców spływał bezpośrednio do naczynia. Wedle niektórych użytkowników nie jest jednak zbyt funkcjonalna, ponieważ sok rozpryskuje się naokoło.

Krzesło Wasilly

Kultowy fotel projektu Marcela Breuera, studenta z pierwszego rocznika Bauhausu, później zaś znanego projektanta. Zaprojektowany w 1925 r. mebel początkowo otrzymał nazwę B3, ale miał wpaśc w oko jednemu z wykładowców – malarzowi Wassiliemy Kandyńskiemu. Student podarował fotel nauczycielowi i nazwał go na jego cześć. Sam projekt był inspirowany konstrukcją roweru, pojazdu szybko wówczas zyskującemu na popularności. Jego lekkość, oraz wykorzystane materiały – połączenie metalu i skóry – były nowatorskim pomysłem, który przetrwał próbę czasu.

Sofa de Sede

Szwajcarska marka to zestawienie wizji z wygodą, nietuzinkową estetyką i rozmachem. Te nierzadko masywne meble, choć często dominują we wnętrzach, nie przytłaczają, a nadają ton i charakter całemu pomieszczeniu. Rozpoznawalny design, a zwłaszcza praca z marszczoną, skórzaną i welurową tapicerką zapisały się już na zawsze wśród klasyków branży.

Meble projektu Rajmunda Hałasa

Konkurujące z designem skandynawskim lat 60., meble projektu Hałasa z pracowni projektowej Przedsiębiorstwa Projektowo-Konstrukcyjnego Przemysłu Meblarskiego były odpowiedzią na zapotrzebowanie tamtych czasów: po II wojnie światowej postawiono na przemysłową produkcję mebli, ich projekty musiały więc być funkcjonalne i łatwe w reprodukcji, a także powstawać z łatwo dostępnych materiałów. Rajmund Hałas zaprojektował pełne wyposażenie domu: od stołów i krzeseł, aż po rozkładające się w łóżka fotele i wersalki. Nie wszystkie projekty trafiły do produkcji, dziś jednak, coraz więcej marek decyduje się na rozpowszechnianie niegdyś odłożonych na półkę pomysłów.

Lampa PH 5 pendant

Lampa wisząca PH 5 wyszła spod ręki światowej sławy projektanta Poula Henningsena. Została zaprojektowana tak, by jej ciepłe i rozproszone światło poprawiało samopoczucie i komfort życia. Niebanalna i charakterystyczna forma klosza, dzięki swojej trzycieniowej strukturze, zapewnia nieoślepiające światło i sprytnie wykorzystuje możliwość wielokierunkowego oświetlenia.

Zestawy modułowe Togo

Kolejny modułowy projekt z lat 70. Kilka sezonów temu w wielkim stylu powrócił do wnętrz. Choć niezwykle charakterystyczny i dominujący, świetnie wpasowuje się także w minimalistycznych aranżacjach. Swój sukces zawdzięcza też wygodzie i funkcjonalności: był to pierwszy model sofy narożnej, którą można było zbudować z kilku elementów i dopasować do wymagań danej przestrzeni.

Wazon Savoy/Aalto

Dzieło pary fińskich projektantów Aino Marsio-Aalto i Alvara Aalto, zaprojektowany na potrzeby restauracji Savoy w Helsinkach. Ich projekt w 1936 r. wygrał pierwszą nagrodę w konkursie zorganizowanym przez hutę szkła Karhula-Iittala i wciąż robi furorę wśród miłośników designu. Jego organiczny kształt budzi skojarzenia z pofalowaną linią brzegową Finlandii i z licznymi jeziorami rozrzuconymi po całym kraju.

Fotel RM58

RM58 to fotel opracowany samodzielnie przez Romana Modzelewskiego w 1958 r. Zaskakuje nie tylko nowatorstwem zastosowanej technologii, ale i wypracowaną w tworzywie w pełni domkniętą organiczną formą. Choć projekt od razu zyskał uznanie samego mistrza modernizmu, Le Corbusiera, to prototyp został wdrożony do produkcji dopiero 60 lat później. Oryginalny pierwowzór w kolorze białym został zakupiony przez Victoria and Albert Musuem, a dziś fotel jest produkowany przez polską markę Vzór.

 

Większość z pereł designu doczekało się już wielu wznowień, jednak dla wielu osób aranżujących wnętrza najbardziej ceniony obiekt pochodzi z okresu, w którym został wprowadzony do produkcji. Dowodzi to nie tylko ponadczasowości projektu, ale i rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów. Trwałość i wytrzymałość mebli, to obok ich wygody i funkcjonalności, jeden z ważniejszych aspektów, którymi kierujemy się podczas urządzania wnętrz.

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: wnętrza |

podobne artykuły