PL / EN
MONIKA GRZELAK: TAŃCZĄC NA WYSOKICH… OBCASACH!

MONIKA GRZELAK: TAŃCZĄC NA WYSOKICH… OBCASACH!

Tancerka, choreograf i polska Mistrzyni Salsy opowiada o sztuce chodzenia na obcasach.

Noszenie butów na obcasach wcale nie musi być niewygodne. O tym jak przetańczyć w nich całą noc opowiada doświadczona tancerka, choreograf i polska Mistrzyni Salsy - Monika Grzelak.

Buty na obcasie to jeden z najbardziej kobiecych elementów garderoby.  Dodają kilka centymetrów, seksapilu oraz pewności siebie. Decydując się  na ich zakup, należy kierować się kilkoma istotnymi wskazówkami, które pomogą znaleźć Ci idealne buty.

Kształt obcasa dobierz odpowiednio do figury

Niezwykle istotną kwestią jest dobór kształtu obcasa do figury. Pozwoli to podkreślić atuty i ukryć ewentualne mankamenty sylwetki. Przy mocno zbudowanych łydkachnależy wybrać stabilny, nieco grubszy obcas. Dzięki temu wyrównasz proporcje swojej sylwetki. Zrezygnuj z ciężkich platform, które optycznie zaburzą sylwetkę i dodadzą kilogramów, a także filigranowych szpilek, w których noga będzie źle się prezentować.

Wbrew pozorom, niskie i szczupłe kobiety nie powinny wybierać przesadnie dużych obcasów, by uniknąć przerysowania swojej sylwetki. Smukłe nogi dobrze prezentują się w butach odkrywających większość ciała, na cienkiej szpilce, o średniej wysokości. Moim zdaniem te z nas, które nie mogą pochwalić się wzrostem modelki wybiegowej, powinny unikać też koturn i platform oraz ciężkich, kwadratowych obcasów – te modele sprawiają wrażenie  toporności nóg i skrócą je optycznie. Panie, które naturalnie lub w wyniku uprawianego sportu mają mocno zbudowane łydki, najlepiej wyglądać będą na stabilnych słupkach. Dopełnią one proporcje sylwetki w przeciwieństwie do cienkich szpilek i platform, które w połączeniu z kształtem wysportowanej łydki wizualnie dodadzą Ci kilku kilogramów" – podpowiada Pani Monika Grzelak.


Buty kupuj popołudniu

Buty najlepiej kupować po południu, ponieważ o tej porze stopy są już lekko spuchnięte, a tym samym wymagające. Jeżeli zmierzymy buty rano, gdy nasze stopy są wypoczęte i wąskie,  to w godzinach wieczornych mogą okazać się zbyt ciasne. Podczas przymierzania butów warto również stosować sposobu Pani Moniki Grzelak: „Weź szczelne worki napełnione wodą i włóż je do za małych szpilek. Z takim wypełnieniem pozostaw je w zamrażalniku, aż woda zamarznie i zwiększy swoją objętość, tym samym  rozszerzając je. Jeśli masz mało czasu, spryskaj buty wodą wymieszaną z alkoholem, aż delikatnie zmiękną (upewniając się, że alkohol nie zniszczy materiału!). W celu bezpiecznego rozluźnienia  skórzanych lub zamszowych butów, możesz trzymać je nad parą z gorącej wody. Załóż grube skarpety, a potem przez 20 minut rozchodź swoje szpilki po domu".

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas noszenia obcasów

Noszenie obcasów często wiąże się z dyskomfortem oraz problemami takimi jak pęcherze. Przy wyborze musisz dokładnie zmierzyć buta, aby mieć pewność, że dobrze leży, a obcas jest stabilny. Wykonaj również tzw. "test palców" czy buty ich czasem nie uwierają. Jeżeli stopa będzie zbyt ściśniętą, nie pracuje prawidłowo, a tym samym deformuje się. „Dodatkowo należy zminimalizować ryzyko urazów stóp spowodowanych noszeniem obcasów.  Możesz posmarować stopy talkiem – dzięki temu stopa nie będzie ślizgać się w bucie i ocierać, czego następstwem są bolesne pęcherze. Moja bezcenna sztuczka to sklejenie trzeciego i czwartego palca  plastrem – to niweluje napięcie mięśni i pomaga rozłożyć ciężar ciała tak, by nie odczuwać bólu. Awaryjnie zawsze miej w torebce żelowy opatrunek!” – podpowiada Pani Monika Grzelak.


Zadbaj o odpowiednią postawę ciała

Szpilki stanowią atrybut kobiecości. Aby prezentować się w nich dobrze, koniecznie musisz zadbać o lekkość poruszania się na obcasach. Warto skorzystać ze sposobów, które wypracowują prawidłową postawę. Jednym z nich jest spacerowanie z książką na głowie tak, aby nie spadła na ziemie. O innych sposobach mówi tancerka, Pani Monika Grzelak: „Po pierwsze, trzeba dostosować długość stawianych kroków do wysokości obcasa. Im wyższy obcas, tym krótsze stawiamy kroki. Pamiętajmy jednak, by nie paść ofiarą karykatury – drobienie i krzyżowanie nóg podczas chodzenia w szpilkach nie doda nam szyku. Poruszanie się powinno być jak najbardziej naturalne, więc – rozluźnij biodra, złącz łopatki i opuść barki. Dostosuj swój chód do budowy szpilek i przede wszystkim – patrz przed siebie"!

Pamiętaj o relaksie i odpowiedniej pielęgnacji stóp

Po spędzeniu całego dnia w butach na obcasie, twoim stopom należy się odpoczynek oraz odpowiednia pielęgnacja. Możesz skorzystać z porady Pani Moniki Grzelak „Po tanecznym pokazie nie wyobrażam sobie nie zażyć kąpieli – olejki eteryczne i sole dodane do wody poprawią krążenie krwi, zmiękczą skórę i ukoją zmęczone mięśnie. Następnie muszę je dobrze wymasować, w tym czasie robię też peeling i usuwam martwy naskórek. Przygotuj mieszankę soli himalajskiej i oleju kokosowego, a następnie okrężnymi ruchami nałóż na stopy. Opłucz je i osusz  ręcznikiem, na koniec zastosuj odżywczy balsam".

Artykuł sponsorowany

video

CHANEL JESIEŃ ZIMA 2022/23

tagi: taniec | Monika Grzelak | buty |

podobne artykuły