Electrolux łączy siły z projektantem Tomaszem Ossolińskim i start-upem „Ubrania do Oddania”, aby kreować przyszłość mody. Chcesz dołączyć i zadbać o lepsze jutro naszej planety? Zacznij razem z nami od mody cyrkularnej!
Na plaży w Gdańsku Brzeźno rusza Strefa Electrolux. Wyjątkowy projekt promujący modę cyrkularną we współpracy z Ubrania do Oddania – polskim start-up’em, którego misją jest budowanie w Polsce w pełni odpowiedzialnego rynku mody. Działalność strefy zainauguruje pokaz odpowiedzialnej mody autorstwa Tomasza Ossolińskiego, jednego z najbardziej znanych i cenionych projektantów mody w Polsce.
Akcja Electrolux “Pierz, Susz, Noś Dłużej”, materiały prasowe Strefa Electrolux
Przyszłość mody? Jest cyrkularna!
Każdego roku do wytworzenia nowych ubrań zużywane są ok. 93 miliardy m³ wody, a w trakcie procesu ich produkcji wyemitowanych zostaje ok. 1,2 miliarda ton dwutlenku węgla. Tylko 1 proc. materiałów zużytych do produkcji tkanin poddawany jest recyklingowi, a miliony ton ubrań trafiają na śmietnik.
Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest tzw. fast fashion, a wysoce konsumpcyjna gospodarka większości współczesnego świata działa na zasadzie „kup, zużyj, wyrzuć”. Z analiz Unii Europejskiej wynika, że jeśli nadal będziemy utrzymywać takie tempo eksploatacji zasobów, to do 2050 r. będziemy potrzebować zasobów trzech Ziem.
Czy taki scenariusz jest realny i Ziemia pomieści wszystkie nasze potrzeby? System się „zatkał” i oczywistym już jest, że nie. Nie mamy innego wyjścia jak odzyskiwać to, co już wytworzyliśmy, naprawiać, przekazywać dalej, udoskonalać, czyli zamykać obieg sprzętów, dóbr czy ubrań.
Czym jest moda cyrkularna? To idea obiegu zamkniętego, zakładająca maksymalną troskę o ponowne wykorzystanie surowców. W przypadku mody oznacza to, że już na etapie projektowania odzieży trzeba założyć, że produkt ma być łatwy do ponownego użycia lub odzyskania surowców. To także maksymalne wykorzystanie odpadów powstające w całym łańcuchu dostaw, a więc odpad w tej perspektywie to także zasób. W cyrkularności chodzi o cały system, a nie tylko wybrany jego wycinek.
Marki modowe wiedzą, że to właśnie cyrkularność jest ich przyszłością. Świadczy o tym przybierające w bardzo szybkim tempie na znaczeniu Circular Fashion Partnership (Partnerstwo dla obiegu zamkniętego w branży modowej) autorstwa Global Fashion Agenda. Przynależą do niego największe koncerny i marki, które jeszcze do niedawna z pewnością nazwalibyśmy przedstawicielami nurtu fast fashion. Partnerstwo wspiera m.in. rozwój przemysłu recyklingu tekstyliów w Bangladeszu poprzez wychwytywanie i kierowanie poprodukcyjnych odpadów odzieżowych z powrotem do produkcji nowych.
Wakacyjna Strefa Electrolux, materiały prasowe Strefa Electrolux
Moda cyrkularna w Polsce
W Polsce inicjatywą, która ma szerokie ambicje systemowej zmiany w świecie mody, jest start-up Ubrania do Oddania. Jego misją jest budowanie w Polsce w pełni odpowiedzialnego, cyrkularnego rynku mody. Twórcy UDO, Zosia Zochniak i Tomek Bocian, chcą umożliwić markom fast fashion wejście na rynek second hand i przekonują, że można zarobić na tym, co do tej pory w branży modowej traktowane było jako odpad.
– W przyrodzie nic się nie marnuje i to jest właśnie cyrkularność (albo inaczej mówiąc: gospodarka obiegu zamkniętego). Używaj jak najdłużej, naprawiaj, dbaj, dawaj drugie życie. Najważniejszy dziś po stronie nabywców jest umiar w konsumpcji, a po stronie producentów projektowanie rzeczy, które będą mogły wrócić, będą naprawialne i długotrwałe. Współpraca z marką Electrolux to dla Ubrania do Oddania możliwość wyjścia z naszą ideą do szerszego grona odbiorców i odbiorczyń. To pokazanie innym firmom i inicjatywom, że duży biznes i start-up’y z misją mogą długoterminowo współpracować, uczyć się od siebie i razem się rozwijać, dążąc wspólnie do redukcji swojego wpływu na środowisko – tłumaczy Anna Pięta, Strategy Manager Ubrania do Oddania.
Miejsce, gdzie zaczyna się zmiana
Electrolux nie po raz pierwszy współpracuje z inicjatywą Ubrania do Oddania. Letnią odsłoną kampanii „Pierz, susz, noś dłużej” mającej inspirować do proekologicznych wyborów, jest zlokalizowana na plaży Gdańsk Brzeźno Strefa Electrolux. – Tu każdy będzie mógł dowiedzieć się jak dbać o ulubione ubrania, jak je naprawiać i przerabiać, aby cieszyć się nimi jak najdłużej, realizując w codziennej praktyce założenia obiegu zamkniętego – zapowiada Natalia Kostera, Brand Manager Electrolux.
Strefa Electrolux w Gdańsku, materiały prasowe Strefa Electrolux
– Electrolux to marka, która wspiera takie podejście i promuje postawę sustainabillity w swoim modelu biznesowym oraz wśród konsumentów. Nie nawołujemy do radykalnej rewolucji w stylu życia. Promujemy nowe nawyki związane z dbaniem o ubrania, które w długiej perspektywie zbudują świadomość, w jaki sposób traktowanie ubrań z szacunkiem przekłada się na środowisko – dodaje.
Moda cyrkularna na wybiegu
Spektakularną inauguracją działalności Strefy będzie pokaz mody cyrkularnej Tomasza Ossolińskiego, ambasadora marki Electrolux. Projektant od dawna tworzy z myślą o ponadczasowości i długowieczności swoich projektów, a od kilku lat propaguje ideę mody zrównoważonej także we współpracy z zaprzyjaźnionymi gwiazdami. Najnowszą kolekcję na sezon wiosna-lato 2022 po raz pierwszy postanowił stworzyć w całości w duchu odzysku. Kreator wykorzystał do jej powstania tkaniny, z których szył swoje kolekcje i kostiumy do sztuk teatralnych w ciągu ostatnich 20 lat pracy.
– Tylko 1 procent z wyrzuconych w tym roku na śmietnik ponad 90 milionów ton niesprzedanych ubrań i akcesoriów, które produkuje branża odzieżowa, poddanych zostanie recyklingowi. Reszta zaśmieci naszą planetę i przyczyni się do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Nie chcę się do tego dokładać – przyznaje projektant Tomasz Ossoliński.
Zapowiedź kolekcji Tomasza Ossolińskiego, fot. Materiały prasowe – Tomasz Lazar / Atelier Tomasz Ossoliński
– Najnowszą kolekcję na wiosnę-lato 2022 postanowiłem po raz pierwszy stworzyć w duchu mody cyrkularnej i odzysku w całości. Ponad trzydzieści looków uszyliśmy razem z moim zespołem z tkanin, które pokazywałem na pokazach mody oraz ze sztuk teatralnych, do których robiłem kostiumy. Tylko jedna tkanina została kupiona specjalnie na pokaz na gdańskiej plaży. To tkanina pochodząca z recyklingu – w 80 procentach wykonana z plastikowych butelek. Każdy projekt na wybiegu jest tylko w jednym egzemplarzu, jak np. suknia „Trzynaście krawatów”. Powstała z męskich krawatów, które dostarczono mi z Ubrania Do Oddania. Wybrałem najpiękniejsze wzory i połączyłem je z jedwabną organzą, którą miałem w pracowni od pięciu lat. Suknię w większości sam szyłem ręcznie, co zajęło mi ponad pięćdziesiąt godzin. Cieszę się, że wraz z marką Electrolux i Ubrania do Oddania mam możliwość pogodzić zamiłowanie do mody i ubrań ze zrównoważonym rozwojem. Realizujemy projekt, który jest spójny ideowo i dobry dla planety. Dlatego jest tak wyjątkowy i ważny – wyjaśnia kreator mody.
Chcesz obejrzeć pokaz Tomasza Ossolińskiego razem z nami? Zasiądź w pierwszym rzędzie podczas transmisji live w swoim domu. Kolekcję obejrzysz na żywo 23 lipca 2021 roku o godz. 20:30 poprzez profil Electrolux na Facebooku lub kanał Electrolux na You Tube.
Look z kolekcji cyrkularnej Tomasza Ossolińskiego, fot. Materiały prasowe – Tomasz Lazar / Atelier Tomasz Ossoliński
Wakacyjna Strefa i pop-up`owy butik z modą cyrkularną
Wakacyjna Strefa Electrolux na plaży Gdańsk Brzeźno podzielona jest na cztery przestrzenie.
W centralnym punkcie Strefy będzie działać butik z modą cyrkularną „Noś dłużej” we współpracy z inicjatywą Ubrania do Oddania. Odzież pochodzi ze zbiórek organizowanych przez portal UbraniadoOddania.pl, co jest gwarancją cyrkularności butiku. Oznacza to, że sprzedawane tam ubrania nie przyjechały do Polski jako nieewidencjonowany odpad tekstylny, lecz zarówno ich pierwsze, jak i drugie życie miało miejsce na terenie Polski.
W butiku znajdą się ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci, marek premium i sieciowych, marek popularnych i mało znanych, z Polski i ze świata, ubrania z aktualnych kolekcji i ubrania vintage, w tym perełki kolekcjonerskie, jak nowe egzemplarze, wyprodukowane w rodzimych szwalniach w latach 80. Poza ubraniami, znajdą się tu również dodatki i akcesoria (torebki, buty czy biżuteria).
Jeśli chodzi o materiały, to ze względu na priorytet drugiego obiegu w jak najszerszym zakresie, będą to ubrania wykonane z materiałów zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Ubrania w Strefie będą na bieżąco uzupełniane.
Kolekcja mody cyrkularnej Tomasza Ossolińskiego, fot. Materiały prasowe – Tomasz Lazar / Atelier Tomasz Ossoliński
Dodatkowo w pop-up`ie “Noś dłużej” znajdą się niespodzianki od “Ubrania do Oddania” (made by UDO) oraz modele z cyrkularnej kolekcji Tomasza Ossolińskiego. Dodatkowo, ze względu na promocję ubrań z zamkniętego obiegu, w Strefie znajdzie się kącik customizacji, w którym eksperci pokażą jak dawać ubraniom drugie życie.
Strefa to także przestrzeń relaksu, czyli idealne miejsce do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz showroom produktów z linii Electrolux PerfectCare, pozwalających na pranie i suszenie z wykorzystaniem systemów, które wpływają na oszczędność wody i energii, a przede wszystkim zapewniają dbałość o tkaniny, przedłużając ich trwałość.
Projekt Strefy jest spójny z proekologicznymi założeniami marki także w wymiarze technicznym. Wszystkie materiały, które zostały wykorzystane do budowy Strefy Electrolux, pochodzą z drugiego obiegu i po zakończeniu akcji zostaną przekazane do dalszego użytku organizacjom pozarządowym.
STREFA ELECTROLUX
23 lipca – 17 sierpnia 2021 r.
Plaża Gdańsk Brzeźno
Kampania Electrolux “Pierz, Susz, Noś Dłużej”, materiały prasowe Strefa Electrolux
Zdjęcie główne: Materiały prasowe – Tomasz Lazar / Atelier Tomasz Ossoliński
Artykuł Partnera