Martin Margiela – to imię i nazwisko nie może umknąć nikomu, kto pasjonuje się historią mody. Zwykłe kobiety na pokazach zamiast topowych modelek? Dekonstrukcja w miejsce przepychu i stronienie od mediów, które stało się jego mocną stroną? To cały on! Poznajcie historię legendarnego kreatora mody cenionego przez Jeana-Paula Gaultiera i Azzedine Alaia.
MARTIN MARGIELA: AWANGARDA I NISZA
Martin Margiela tworzy projekty awangardowe, niszowe oraz pełne asymetrycznych cięć i o dekonstrukcyjnej formie. Chociaż określenia te mogą wywoływać wrażenie, że jego ubrań nie da się nosić na co dzień, to jest wręcz przeciwnie. Projekty Margieli pokochała moda uliczna. W jego kolekcji znajdziesz t-shirty, płaszcze i tank topy w sportowym klimacie. Zdaniem wielu miłośników tworzonej przez kreatora mody, te elementy dopiero po założeniu na siebie wywołują efekt „wow”. Na półkach czy sklepowych wieszakach prezentowałyby się całkiem zwyczajnie.
MARGIELA: TAJEMNICZY PROJEKTANT MODY
Margiela zbudował swój sukces wyłącznie w oparciu o tworzone dzieła. Usunął się całkowicie na drugi plan, pozostając niedostępnym dla mediów, co zdaniem niektórych jeszcze bardziej podsyciło zainteresowanie dziennikarzy. Ta tajemnicza aura Margieli przyciągnęła jeszcze więcej klienteli. Zdarzało się, że kreator oglądał swoje pokazy z widowni.
MARGIELA: KARIERA PROJEKTANTA
Martin rozpoczął swoją przygodę z modą na poważnie w studiu Jeana-Paula Gaultiera, który po czasie stwierdził, że to był jego najlepszy asystent. Margiela ukończył także Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Antwerpii. To właśnie Gaultier przyczynił się do tego, że wśród licznych gości na pierwszym pokazie Margieli znaleźli się wpływowi dziennikarze i handlowcy. Martin pełnił także funkcję dyrektora kreatywnego domu mody Hermes. Jego świeże spojrzenie i awangardowy duch przemycany do kolekcji stanowił strzał w dziesiątkę. Rynek wówczas był przesycony bogactwem skrojonym na miarę Gianniego Versace. Brakowało minimalizmu z nutą odwagi i dekonstrukcji.
MARGIELA: INNOWATOR W HISTORII MODY
Projekty Margieli zostały docenione przez samego Azzedine Alaia, kreatora mody, z którego odejściem do tej pory nie może pogodzić się świat. To on widział w Martinie wizjonera pokoleń. Kolekcje Margieli? Nowatorskie linie złożone z marynarek dekorowanych spiczastymi ramionami, asymetrycznych modeli spodni i maksi sukienek o balonowym kształcie. Wśród jego dzieł znajdziesz przeskalowane peleryny oraz rozpoznawalne okulary Incognito. Margiela bawił się modą idąc pod prąd. Ubrania tworzył z rozmaitych materiałów. Pod jego nazwiskiem powstał płaszcz z peruk czy kreacja z plastikowych toreb. To właśnie dzisiaj transparentny trend zagościł na wybiegach i pojawia się niemalże w każdym edytorialu.
POLECAMY: 11 NAJLEPSZYCH CYTATÓW PROJEKTANTA
MARGIELA: INSPIRACJE NA POKAZACH MODY
Margiela słynął także z aranżowania pokazów w nietypowych miejscach. Na mapie jego spektakularnych show znalazły się wagony metra czy klatki schodowe, a udział w nich brały zwykłe kobiety. Projektant sięgnął do codzienności, a z mody nie czynił bajki. Z dorobku Martina czerpali projektanci pokroju Marca Jacobsa, Balenciagi, a w największej mierze jego pracami inspirował się John Galliano, który otrzymał pod tym względem pełne upoważnienie, obejmując ster nad domem Maison Margiela. Galliano sięgnął w głąb twórczości Martina, dodając do niej swój osobisty pierwiastek.
Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć, w której prezentujemy innowacyjne pomysły Martina!