PL / EN
KOSMETYKI NATURALNE, ORGANICZNE, WEGAŃSKIE – CZYM SIĘ OD SIEBIE RÓŻNIĄ?

KOSMETYKI NATURALNE, ORGANICZNE, WEGAŃSKIE – CZYM SIĘ OD SIEBIE RÓŻNIĄ?

Jak je rozpoznać?

Trend, by pielęgnować skórę, włosy i ciało w zgodzie z naturą rozpowszechnił się na dobre. Jako miłośniczki eco rytuałów i produktów wytwarzanych w oparciu o ideę slow life, poszukujemy nowości i wciąż staramy się znaleźć różnice między nimi. Bo czy kosmetyki naturalne są zawsze organiczne, a czy hasło wegańskie równa się  naturalne? Przekonajcie się sami!

KOSMETYKI NATURALNE: ORGANIZACJE CERTYFIKUJĄCE

Kosmetyki naturalne powinny składać się ze składników naturalnych, czyli substancji występujących w naturze. Istnieje szereg organizacji certyfikujących, które określiły wspólne standardy, jakich należy przestrzegać przy wytwarzaniu takich produktów. Są to Bioforum, Cosmebio, Aiba & Icea, Soil Association. Dzięki działalności tych mikro organizacji powstało międzynarodowe stowarzyszenie pod nazwą Cosmos Standard AISBL, które wyszczególniło niedozwolone składniki w kosmetykach naturalnych. Należą do nich m.in.: oleje mineralne i silikonowe, pochodne ropy naftowej, większość barwników, glikole oraz parabeny. Na zakazanej liście znajdują się także substancje mające w nazwie liczby 20, 40, 60 lub poliglikole (w skrócie PEG), czy chemiczne środki promieniochronne (syntetyczne filtry UV). Poza stowarzyszeniem Cosmos istnieją inne organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne, a każda z nich dokładnie określa, ile procent surowców naturalnych powinno znajdować się w składzie. Zazwyczaj to minimum 95 procent.

KOSMETYKI NATURALNE A ORGANICZNE

Szukając produktu organicznego idziemy o krok dalej, bo powinien spełniać dwa kryteria. Kosmetyk organiczny ma w składzie składniki naturalne, które w dodatku pochodzą z upraw organicznych. W procesie nie stosuje się pestycydów, nawozów sztucznych oraz innych substancji chemicznych. Organizacja NaTrue przyznaje certyfikat z hasłem „naturalny z częścią organiczną” tylko produktom, które w składzie zawierają minimum 70 procent naturalnych substancji pochodzących z kontrolowanej ekologicznej produkcji. By kosmetyk otrzymał status „organicznego”, liczba ta zwiększa się do 95 procent.

Cukrowy peeling, Phenome


KOSMETYKI NATURALNE A WEGAŃSKIE

Kosmetyki naturalne mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak miód, wosk pszczeli, czy lanolina, ale ich pozyskiwanie powinno respektować życie zwierząt. Produkty wegańskie natomiast bazują wyłącznie na substancjach roślinnych i mineralnych. Są pozbawione dodatku pyłu pszczelego, czy mleka. Linię wegańską stworzono m.in. dla osób, które pragną chronić prawa zwierząt, nie tylko w zakresie diety, ale również w przestrzeni beauty. Na stronach internetowych PETA oraz Vegan Society istnieje możliwość sprawdzenia składników pod kątem tego, czy są wegańskie, czy nie zaliczają się do tej kategorii. Na opakowaniu produktu natomiast warto szukać logo organizacji certyfikującej, np. VIVA! Dla Wegetarian i Wegan, czy Vegan Society.

POLECAMY: ANTYPERSPIRANTY NATURALNE, KTÓRE ODMIENIĄ WASZĄ CODZIENNĄ PIELĘGNACJĘ

Kosmetyki naturalne to szeroka kategoria. Nie każdy produkt naturalny jest organiczny, czy wegański. Ale może takim być. W naszej galerii zdjęć prezentujemy kosmetyki wpisujące się w te hasła. Zobaczcie!

video

PRADA - FILM "PAST FORWARD"

tagi: kosmetyki naturalne | marki |

podobne artykuły