PL / EN
KOLEKCJA OPENING CEREMONY INSPIROWANA TWÓRCZOŚCIĄ RENÉ MAGRITTE

KOLEKCJA OPENING CEREMONY INSPIROWANA TWÓRCZOŚCIĄ RENÉ MAGRITTE

Surrealistyczne malarstwo René Magritte w kolekcji Opening Ceremony. Zobaczcie!

Moda nigdy nie ukrywała swojego romansu ze sztuką. W jej bogatej historii odnotowano niezliczoną ilość tego typu inspiracji, a żaden kierunek artystyczny nie został przez nią pokrzywdzony. Neoplastycyzm Mondriana zafascynował Yves’a Saint Laurenta, kubistyczne malarstwo Pablo Picasso pojawiło się w jednej z kolekcji Jil Sander, a secesja Gustava Klimta zagościła na wybiegach takich marek jak L’Wren Scott czy Aquilano Rimondi.

 

Powyższa lista mogłaby się ciągnąć w nieskończoność. My jednak zatrzymamy się przy nazwisku jednego z najbardziej  znanych reprezentantów sztuki surrealistycznej – belgijskim artyście René Magritte, którego twórczość wpłynęła na charakter nowej kolekcji Opening Ceremony.

 

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech sztuki René Magritte jest powtarzalność motywów, jakie wykorzystywał w swoim malarstwie. Ograniczona ilość symboli świetnie odnajdywała się nieznającej granic wyobraźni artysty. Magritte uwielbiał zestawiać ze sobą przeciwieństwa, tworząc szereg znaczeń, które można było odczytywać na różne sposoby. Nie przez przypadek był nazywany „artystą słów i rzeczy”.

 

Wśród kluczowych motywów, jakie przedstawiał w swojej sztuce, było zakrywanie twarzy malowanym przez niego postaciom. Pomysł ten oczywiście ma swoją genezę. Związany jest z pewnym tragicznym wydarzeniem z dzieciństwa artysty, kiedy jego matka popełniła samobójstwo, rzucając się do rzeki Sambry. Z biografii artysty wynika, że młody Magritte nie widział jej ciała, a wyłowione zwłoki miały twarz owiniętą koszulą nocną.

 

Wspomniany wyżej motyw zainspirował również twórców lookbooka marki Opening Ceremony, w którym modele mają twarze zakryte ubraniami, bądź innymi przedmiotami, takimi jak parasolki czy róże.

 

W kolekcji Opening Ceremony znajdziemy szereg elementów znanych z obrazów Magritte, których reprodukcje pojawiły się na bluzach, spódnicach, spodniach i sukienkach oraz butach, stworzonych we współpracy z markami Vans i Birkenstock.

 

Kolekcja jest dostępna od maja w sklepach amerykańskiej marki oraz na wybranych platformach sprzedażowych w Internecie.

 

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: Opening Ceremony | René Magritte | moda zagraniczna |

podobne artykuły