8 marca to nie tylko okazja, by pokazać swój szacunek kobietom. Jest to również idealny czas, by zmierzyć się ze stereotypami, jakie na temat płci żeńskiej panują w polskim społeczeństwie. Firma technologiczna Uber wraz z organizacją „Dojrzewalnia Róż” przygotowały kampanię „Kobiety za Kółkiem”.
Celem akcji est zainicjowanie debaty publicznej na temat kobiet i prowadzenia auta, a także pokazanie w jaki sposób jazda samochodem daje paniom nie tylko niezależność emocjonalną, ale i finansową. Do kampanii, obok reprezentantek „Dojrzewalni Róż”, zostały zaproszone: aktorka Ada Fijał, a także partnerka Ubera – Aneta Obojska. Historia czterech silnych kobiet, dla których jazda samochodem to integralna część ich życia prywatnego i zawodowego, została uwieczniona specjalną sesją zdjęciową.
Według statystyk Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK) 20 milionów Polaków posiada prawo jazdy, z czego 44% to kobiety. I chociaż procent kobiet kierowców jest mniejszy, według policyjnych statystyk powodują one jedynie 21% wszystkich wypadków. Kobietom także, zdecydowanie częściej niż mężczyznom, jazda samochodem daje poczucie niezależności, a prowadząc auto czują się wolne. Nieważne, czy jadą do pracy, odebrać dziecko ze szkoły, czy na wieczorną przejażdżkę, by zrelaksować się po ciężkim dniu.
„W Polsce jest 9 milionów kobiet kierowców, a 66% z nich prowadzi samochód codziennie. Chcemy pokazać, że kobiety mogą się rozwijać w tej dziedzinie, a prowadzenie samochodu może być dla nich dodatkowym źródłem dochodów i drogą do niezależności” – stwierdza Ewa Tyralik z Dojrzewalni Róż, współautorka projektu wspierającego budowanie przez kobiety niezależności finansowej „Jestem Bogata”.
„Jak wynika ze statystyk, kobiety są rozsądnymi kierowcami i powodują mniej wypadków drogowych niż mężczyźni” – dodaje Ewa Panufnik, założycielka Dojrzewalni Róż. – „Dodatkowo, dla pasażerki, możliwość podróżowania z kobietą – kierowcą zapewnia także więcej poczucia bezpieczeństwa i komfortu.”
Jazda samochodem może też być dla kobiety źródłem niezależności finansowej. Przykładem tego jest Pani Aneta Obojska, na co dzień kierowca korzystający z platformy Uber i matka dwójki dzieci, która mówi: „Jazda samochodem daje mi nie tylko poczucie niezależności, ale także większą stabilność finansową. Kluczowe dla mnie jest poczucie bezpieczeństwa oraz elastyczność, które oferuje Uber. Jeżdżę wtedy, kiedy chcę i ile chcę – oznacza to, że swój dzień pracy mogę w pełni ułożyć wokół swoich zobowiązań rodzinnych”.
Akcję „Dojrzewalni Róż” i Ubera wsparła aktorka Ada Fijał, dla której jazda samochodem jest istotną częścią jej życia zawodowego i prywatnego. Jak sama mówi: „Chcę uświadomić kobiety, że „baba za kierownicą” to tylko przykry stereotyp. Kobiety radzą sobie za kółkiem równie dobrze jak mężczyźni. Nie ma żadnych obiektywnych powodów, dla których kobiety miałyby być gorszymi kierowcami!”.
Kampania rusza 8 marca 2016 r. w całej Polsce. Uczestniczki akcji „Kobiety za Kółkiem” zapraszają panie w całym kraju do rozpoczęcia rozmowy o kobietach kierowcach, a także do dodania otuchy tym paniom, dla których dotychczas jazda samochodem była tylko okazjonalną metodą przemieszczania się. Nieważne w jakim momencie życia jest kobieta – czy jest matką, córką, czy babcią – prowadzenie auta dodaje każdej z nich siły, samodzielności, pewności siebie i niesamowitej przyjemności.
Uber zachęca także przedsiębiorcze kobiety do korzystania z aplikacji jako kierowca – informacje dotyczące rejestracji można znaleźć tutaj. #UBERDZIEWCZYNY
Dodatkowe informacje o kampanii:
Produkcja/Stylizacja: Marta Siniło
Zdjęcia: Mateusz Tyszkiewicz
Make-up: Aga Jańczyk
Włosy: Tomasz Górecki