Natalia – studentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Poza tworzeniem własnej kolekcji, od roku wspiera również projektantów marki SiNSAY.
Co zadecydowało o tym, że związałaś swoją przyszłość z projektowaniem mody?
Moda jest moją pasją. Dlatego zdecydowałam się na naukę w MSKPU w celu zdobycia wykształcenia projektowego. Dzięki temu mogę łączyć pasję z pracą. MSKPU pozwala zdobyć pewną wiedzę dotyczącą tego jak odnaleźć się na rynku mody.
Skąd decyzja o projektowaniu dla marki SiNSAY?
Chciałam uzupełnić swoją wiedzę o cenną praktykę, którą jest dla mnie projektowanie dla marki SiNSAY. Ponadto z doświadczenia wykładowców od których mam okazję się uczyć i znajomych pracujących w dużych firmach odzieżowych, wiem że tego typu praca to świetnia nauka.
W jaki sposób udaje Ci się to wszystko połączyć?
Wielu młodych projektantów funkcjonuje w ten sposób. Studiujemy i pracujemy tworząc swoje marki lub kolekcje dla dużych firm odzieżowych. Weekendy spędzamy często na uczelni. Myślę, ze to kwestia dobrej organizacji. Obecnie moda wypełnia cały mój czas.
Wolny czas?
Po pracy przygotowuję projekty do szkoły. Gdzieś w tym wszystkim rezerwuję dni na udział w wydarzeniach modowych, konferencjach, warsztatach.
Kampania SiNSAY; fot. materiały prasowe
Jakie doświadczenie zdobyłaś podczas roku pracy w LPP?
Praca w LPP uczy uwzględniania konkurencyjności i potencjału sprzedażowego produktu w procesie projektowym. Widzę jak cały ten proces wygląda „od kuchni”. W teamie SiNSAY pracuje mnóstwo doświadczonych osób, które stanowią dla mnie solidne wsparcie. Wspominam pozytywnie takie historie, jak wyjazd do Londynu. Podczas tego projektu miałam okazję obserwować londyńską modę uliczną i analizować działania konkurencji. Patrząc na ostatni rok pracy w LPP widzę, że szybko się rozwijam i jeszcze dużo ciekawych wyzwań przede mną.
Jakie są stałe punkty dnia w zadaniach asystenta projektanta?
Jako asystent wspieram projektanta technicznie i merytorycznie, wspólnie rysujemy, wysyłamy dokumentację dla dostawców, komentujemy wykonane wzory, nanosimy poprawki, przygotowujemy się do spotkań zbierając inspiracje i analizując trendy, by później przedstawić swoje propozycje. Odpowiadam też za kontrolę prawidłowej realizacji wcześniej zaprojektowanych wzorów. Każdy dzień wygląda inaczej w zależności od tego, na jakim etapie tworzenia kolekcji jesteśmy.
Czy czujesz się już gotowa na to, aby samodzielnie projektować kolekcje bez wsparcia projektanta?
Obecnie sprawdzam się jako projektantka żakietów. Szukam inspiracji, projektuję i przedstawiam swoje pomysły reszcie zespołu. Odpowiedzialność jest zdecydowanie większa, od początku do końca prowadzę i kontroluję proces realizacji projektu, przedstawiając jego przebieg zespołowi. To olbrzymia satysfakcja, zobaczyć realizacje własnych projektów.
Jak wygląda
projektowanie w dwóch różnych estetykach, tej odpowiadającej duchowi SiNSAY
i zgodnej z wybraną przez siebie niszą?
Moim zdaniem to się nie wyklucza i obecnie udaje mi się te rzeczy łączyć. Prywatnie również projektuję dla młodego odbiorcy, ale proponuję konstrukcyjną, warstwową formę. Jako projektantka SiNSAY poznaję środowisko młodzieżowe, które czerpie wzorce z popkultury i w pierwszej kolejności uwzględniam oczekiwania klienta. To otwiera umysł projektanta i uczy praktycznego spojrzenia na projektowanie ubioru.
Aktualnie, ze względu na dynamiczny rozwój, firma LPP, właściciel marek RESERVED, Cropp, House, MOHITO i SiNSAY prowadzi intensywne rekrutacje na kluczowe stanowiska w działach przygotowania produktu. Poszukiwane są osoby chcące rozwijać się w branży modowej na stanowiskach projektantów, kupców, grafików i technologów odzieży. Dodatkowo oferujemy wsparcie relokacyjne dla kandydatów spoza regionu. Więcej o naszych rekrutacjach na www.reserved5plus.com/dolaczdonas