PL / EN
JAK PIELĘGNOWAĆ WŁOSY FARBOWANE? PRAWDY I MITY NA TEMAT KOLORYZACJI

JAK PIELĘGNOWAĆ WŁOSY FARBOWANE? PRAWDY I MITY NA TEMAT KOLORYZACJI

Farbujecie włosy? Koniecznie sprawdźcie co jest w tym temacie faktem, a co mitem oraz zapoznajcie się z pielęgnacyjnymi radami zaprzyjaźnionych ekspertów z salonu „U Fryzjerów”!  

Wymagają specjalnego traktowania, są wrażliwe, a często nie poświęcamy im wystarczająco dużo uwagi. Włosy farbowane - przedstawiamy Wam 5 faktów i 5 mitów na ich temat oraz porady odnośnie ich pielęgnacji. Poznajcie przepis na sukces według eksperów Salonu U Fryzjerów!

 

FAKTY:

 

1. Kobietom w ciąży trudniej rozjaśnia się włosy – wszystko z powodu zmian hormonalnych.

 

2. Jeśli kolor włosów wyszedł za ciemny, to nieco rozjaśnić pomoże go intensywny szampon przeciwłupieżowy.

 

3. Rude farby szybko się wypłukują. To prawda – na początku są bardzo wyraziste, ale – jako że nie jest to naturalny pigment, szybko traci na intensywności.

 

4. Kosmetyki do włosów farbowanych naprawdę sprawiają, że kolor dłużej się trzyma – zakwaszają włosy i zamykają łuski. Oczywiście ta zasada sprawdza się tylko w przypadku dobrych produktów.

 

5. Kolor szary po kilku myciach wypłukuje się do ładnego, chłodnego koloru – tak najczęściej jest, dlatego nie ma co się przejmować, jeśli blond wyszedł trochę zbyt popielaty.

 

MITY:

 

1. Szampon koloryzujący ze sklepu (tzw. szamponetka) jest delikatniejszy od farby. Nieprawda! Szampony są tak samo mocne jak farba, a często są bardziej kłopotliwe dla fryzjerów, bo ciężko zdjąć je z włosów.

 

2. Kobiety w ciąży nie powinny farbować włosów. Dzisiaj farby, przynajmniej te fryzjerskie, profesjonalne, są całkowicie bezpieczne.

 

3. Wiele osób myśli, że nakładanie balejażu mniej niszczy, a to nieprawda – ten typ koloryzacji jest znacznie bardziej obciążający dla włosów niż zwykłe farbowanie.

 

4. Wbrew powszechnej opinii, henna nie jest zdrowa dla włosów. Ma silne właściwości wysuszające, wypłukuje się na zielono (przy chłodnych kolorach), a zdjąć taką hennę z włosów i uratować kolor jest fryzjerowi niezwykle trudno. W wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe i trzeba czekać aż włosy całkowicie odrosną.

 

5. Przed koloryzacją lepiej jest nie myć włosów, wtedy farba lepiej chwyta. Wręcz przeciwnie – wtedy farba gorzej pokryje Wam włosy. Warto wstrzymać się przed myciem głowy 1-2 dni, ale tylko wtedy, kiedy włosy mają być rozjaśniane rozjaśniaczem.

 

PIELĘGNACJA

 

1. Przed farbowaniem. Przed farbowaniem warto postawić na nawilżanie włosów – prawidłowość jest taka, że im zdrowsze i bardziej odżywione włosy, tym lepiej wygląda kolor. Poza tym – zgodnie z tym, co pisaliśmy wyżej, mitem jest, że nieumyte włosy lepiej przyjmują farbę. Wręcz przeciwnie.

 

2. Podczas wizyty u fryzjera. Włosy należy odpowiednio traktować także podczas samej koloryzacji. Profesjonalny fryzjer używa dobrych, stosunkowo delikatnych farb, jednak warto dodatkowo się zabezpieczyć, gdyż każda koloryzacja jest w jakimś stopniu inwazyjna. Jak więc zadbać o włosy? Niedawno na rynku pojawił się Olaplex (wspominaliśmy Wam o nim w kontekście pielęgnacji blondów tutaj!). To produkt, który – dodany do farby – sprawia, że włosy się nie niszczą, a wręcz stają się bardziej odżywione. Sprawdza się także w przypadku rozjaśniania. Może być stosowany jako osobny zabieg rekonstruujący i właśnie jako dodatek do farby. Mamy więc dobrą informację - sen o koloryzacji bez szwanku dla włosów właśnie się ziścił!

 

3. Po koloryzacji. Zdarza się czasami, że kobiety narzekają, iż piękny kolor, który miały po wyjściu od fryzjera, nie za długo się utrzymał. Często jest to wina nieodpowiedniej pielęgnacji. Nie bez powodu powstały odpowiednie linie kosmetyków do włosów farbowanych. Pozwalają one podtrzymać piękny kolor. Równie ważne jest, żeby były to dobre jakościowo kosmetyki – drogeryjne szampony często zawierają tanie i bardzo agresywne środki myjące. Nie ma więc co się dziwić, jeśli po 2 tygodniach nasz piękny, chłodny blond, staje się żółty. Jeśli już jesteśmy przy blondach – im należy się szczególna troska. Wybierajcie dla nich szampony niebieskie lub srebrne – odpowiednio schłodzą kolor. Przy blondach, jak i zresztą przy wszystkich rodzajach włosów, ważne jest nawilżanie – szczególnie po farbowaniu. Zaprzyjaźnijcie się z maskami intensywnie odżywiającymi i nakładajcie je raz w tygodniu. Nie zapomnijcie także o codziennym stosowaniu odżywek. A jeśli używacie suszarki, lokówki czy prostownicy, zainwestujcie w produkt zabezpieczający przed wysoką temperaturą – włosy po koloryzacji są szczególnie wrażliwe na ciepło.

 

Na temat koloryzacji moglibyśmy pisać bez końca, jednak najważniejsze przy włosach farbowanych jest nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie. Poza tym pamiętajcie o profesjonalnych farbach (w dobrych salonach fryzjerskich nie powinien być to problem), kosmetykach przeznaczonych do włosów farbowanych, zabezpieczeniu w trakcie koloryzacji i ochronie przed działaniem wysokich temperatur. Et voilà! Piękne włosy gotowe!

video

VICTORIA BECKHAM JESIEŃ ZIMA 2020/21

tagi: Prawdy i mity | fakty i mity | włosy fakty i mity | włosy prawdy i mity | prawdy i mity na temat koloryzacji | fakty i mity na temat włosów farbowanych | pielęgnacja włosów farbowanych | jak pielęgnować włosy farbowane | pielęgnacja włosów | farbowanie włosów | kol |

podobne artykuły