PL / EN
JAK MARY QUANT ZMIENIŁA HISTORIĘ MODY?

JAK MARY QUANT ZMIENIŁA HISTORIĘ MODY?

Bernard Levin, pisarz mówił o niej „najwyższa kapłanka mody lat 60.”.

„Moda to narzędzie służące do dopełnienia życia poza domem. Ludzie bardziej cię lubią, nie zdając sobie sprawy, dlaczego, ponieważ zawsze reagujemy dobrze na osobę, której wygląd nam się podoba” – powiedziała Mary Quant, inicjatorka noszenia krótkich, kolorowych spódnic w latach 60. W tym duchu ubierały się m.in. Twiggy, kultowa modelka i Anna Wintour, obecna redaktor naczelna amerykańskiego Vogue’a. Zobaczcie, jak angielska projektantka zmieniła bieg mody!

MARY QUANT – ŻYCIE PROJEKTANTKI

Mary Quant urodziła się 11 lutego 1934 w Bleackheath w hrabstwie Kent. To brytyjska projektantka mody, postać popkultury, uważana za twórczynię mini-spódniczki promowanej przez Twiggy w latach 60.

Quant studiowała rysunek na Goldsmiths College of Art. W 1955 roku, otworzyła wraz z mężem butik „Bazaar" przy Kings Road w Londynie. Stworzony przez Quant (około 1958 roku) projekt spódniczki mini i wizerunek noszącej jej kobiety, spopularyzowany dzięki Twiggy, zapoczątkował kult szczupłej sylwetki, prowokacji i młodości. Model ten wzbudzał kontrowersje, do tego stopnia, że kierownictwo college'u Świętej Hildy na Uniwersytecie w Oksfordzie stwierdziło, że jest to ubiór dla prostytutek.

Innymi ważnymi projektami Quant są szorty, krótkie spodenki oraz płaszcz deszczowy z PCW, tworzywa wcześniej używanego głównie do produkcji cerat i wykładzin. Mary Quant wprowadziła także do linii wodoodporny tusz do rzęs.

Projektantka za wszelka cenę chciała tworzyć modę dostępną dla mas. Sama mawiała, iż w jej sklepach księżne mogą przebierać w ubraniach wraz ze stenotypistkami. I chociaż kolekcje przez nią projektowane nie należały do najtańszych, to i tak znacznie różniły się cenami od kolekcji tzw. wielkich kreatorów mody, jak Christian Dior czy Coco Chanel.

Mary Quant - kolorowe lata 60. w modzie

MARY QUANT – JAK ZMIENIŁA BIEG MODY?

„Zmiana wisiała w powietrzu, kiedy na scenę wpadła młoda i odważna angielska stylistka. Była to Mary Quant, dziewczyna, która nie chciała dorosnąć i która, nade wszystko nie zamierzała nosić dorosłych ubrań. Dała nam mini-spódniczkę, kolorowe skarpetki i botki oraz przekonanie, że młodym ludziom pod żadnym pozorem nie wolno wyglądać staro. Kiedy poproszono Mary Quant o wyjaśnienie znaczenia i celu mody, udzieliła jednoznacznej odpowiedzi – seks” – tak o projektantce powiedziała Mary Higgins Clark na łamach książki „Gdy moja śliczna śpi”.

Mary Quant podobnie, jak Coco Chanel, dała kobietom wolność w postaci mody, wspierała ich niezależność i emancypację, tak by mogły dorównać mężczyznom. Instrumentem pomocnym w tych założeniach była właśnie mini-spódnica, w której klientki wyglądały zmysłowo, ultra dziewczęco i jednocześnie budziły pożądanie płci męskiej. Quant nazywano także „rewolucjonistką młodych”, „nonkonformistką”, która zapoczątkowała nową modę w Londynie Modsów (czyli Modernists) oraz tzw. beatlemani. Jej kultowy projekt – mini-spódnica – umieszczono na znaczku Poczty Królewskiej, a samą projektantkę wyróżniono orderem Imperium Brytyjskiego, wręczonym przez królową Elżbietę w 1966 roku.

Mini-spódnica - ten kultowy element damskiej garderoby noszono z golfami, prostymi koszulkami czy swetrami zapinanymi na suwak. Występował głównie w kolorach, takich jak cytrynowa żółć, cyklamen, czerwień czy czerń. Był jaskrawy, plisowany, trapezowy lub gładki. Zyskał popularność m.in. dzięki Jackie Kennedy oraz Audrey Hepburn w filmie „Dwoje na drodze”.

Na liście wynalazków modowych Mary Quant znajdowały się także: kolorowe rajstopy pokryte wzorami oraz stokrotką, symbolizującą Dzieci Kwiaty, buty za kolana tzw. cuissards, noszone przez Jane Fondę w Barbelli" oraz czółenka z kwadratowym noskiem i paskiem z malowanej gumy. Projektantka stworzyła również płaszcze i sukienki z PVC, nosząc je z beretem i rękawiczkami. Poza modą, wypromowała krótkie, geometryczne uczesanie z grzywką zakrywającą brwi. Fryzurę wymyślił topowy londyński fryzjer, Vidal Sassoon.

Jedno z ulubionych powiedzeń Mary Quant brzmiało: „Modna kobieta nosi ubrania, a nie jest przez nie noszona”.

POLECAMY: 9 CIEKAWOSTEK, KTÓRYCH NIE WIECIE O GRACE KELLY, KSIĘŻNEJ MONAKO

W galerii zdjęć prezentujemy projekty brytyjskiej kreatorki, która wpłynęła na bieg mody – bo która z nas nie ma lub nigdy nie miała w swojej szafie przynajmniej jednej mini-spódnicy czy rajstop wynalezionych m.in. przez Mary Quant?

video

MMC - POKAZ JESIEŃ 2021

tagi: Mary Quant | Twiggy | historia mody | projektanci |

podobne artykuły