PL / EN
Jak funkcjonalnie zagospodarować poddasze? Pomysły, inspiracje

Jak funkcjonalnie zagospodarować poddasze? Pomysły, inspiracje

Dodatkowy pokój, składzik, a może pralnia?

Poddasze może służyć zarówno jako miejsce składowania nieużywanych rzeczy, jak i pokój, w którym przyjmujemy gości. Na poddaszu można robić pranie, czytać książki czy grać na gitarze. Jeżeli dobrze się zastanowić, to okazuje się, że kontekście aranżacji poddasza mamy nieograniczone możliwości. Poniżej podpowiadamy, jak można w łatwy sposób funkcjonalnie zagospodarować poddasze i tym samym maksymalnie wykorzystać domową przestrzeń.

Poddasze z reguły nie należy do najbardziej uczęszczanych miejsc w naszych domach. Pozostawione na uboczu, często żyje swoim własnym życiem, które tylko od czasu do czasu bywa zakłócane. Przynajmniej tak to zapewne funkcjonuje w większości przypadków. Poddasze można jednak z powodzeniem włączyć do obiegu domowego życia i nie trzeba do tego wyjątkowej kreatywności. Jak zagospodarować poddasze? Po odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu pomieszczenia można tu urządzić zarówno miejsce spotkań, kącik wyciszenia, jak i miejsce do wykonywania codziennych obowiązków, na przykład przez stworzenie pralni na poddaszu.

Jak przygotować poddasze?

Przed właściwym zagospodarowaniem poddasza należy je odpowiednio przygotować. Trzeba pamiętać, że przeznaczenie końcowe pomieszczenia będzie wymagało konkretnych prac –jeżeli będziemy chcieli urządzić tu pralnię, będziemy musieli oczywiście doprowadzić wodę. Z kolei przygotowanie poddasza pod zwykły strych nie będzie wymagało jakichś specjalistycznych prac.

Najważniejsze to ocenić możliwości oraz stan techniczny naszego poddasza. Każde  różni się pod względem wielkości czy układu, co może ograniczać nasze pole manewru. Niezależnie jednak od przeznaczenia pomieszczenia, należy je ocieplić, wykorzystując do tego na przykład wełnę mineralną, piankę poliuretanową czy folię termoizolacyjną. Pamiętać należy również o zabezpieczeniu poddasza przed wilgocią, dbając przy tym o odpowiednią jego wentylację. Podłogę można wyłożyć panelami lub deskami, nie zapominając o mocnym i stabilnym wejściu – z reguły jest to opuszczana drabina.

Dodatkowy pokój? Dlaczego nie!

Po ogólnym przygotowaniu poddasza można przejść do właściwego jego urządzania. Jak zagospodarować poddasze? Przede wszystkim można włączyć je w normalne domowe życie i urządzić tu normalny pokój. W zależności od wielkości poddasza, zaaranżować możemy niewielki salonik ze stolikiem kawowym i ekspresem, pokój dziecięcy (pewnego rodzaju zamiennik pokoju na drzewie) czy pokój z konkretnym przeznaczeniem (na przykład rodzaj biblioteczki czy po prostu ciche miejsce do czytania). Niepowtarzalny nastrój poddasza będzie odpowiedni dla wszystkich tych rozwiązań.

Poddasze jako przestrzeń dla składowania rzeczy

Klasycznym rozwiązaniem jest przeznaczenie poddasza na składowanie różnego rodzaju rzeczy, które akurat w danym momencie nie są nam potrzebne. Wydaje się, że nasz poddasza są w dużej mierze wykorzystywane właśnie w tym celu. Niestety, z reguły w domu brakuje takiego pojemnego schowka, gdzie można umieścić wszystkie rzeczy, które właściwie nie mają swojego stałego miejsca.

Poddasze spełniające rolę strychu wydaje się tutaj idealnym rozwiązaniem, przede wszystkim przez wzgląd na swoje względnie trudno dostępne położenie oraz sporą przestrzeń.

Zobacz także: Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym

Co można trzymać na poddaszu? Dosłownie wszystko. Przechowywać tu można między innymi nieużywany sprzęt RTV czy AGD, nieużywane ubrania, stare książki czy walizki, które cierpliwie czekają na wakacje. Dobrym przykładem są wszelkie sezonowe urządzenia, które trzeba przechować w odosobnionym, suchym miejscu przez okres zimowy, między innymi mobilne, demontowane po sezonie huśtawki, grille i tym podobne rzeczy.

Pralnia na poddaszu? Czy to dobry pomysł?

Poddasze można też oczywiście wykorzystać jako pralnię, jeśli rzecz jasna przestrzeń pozwala nam na umieszczenie tu pralki. W celu stworzenia pralni na poddaszu konieczne będzie oczywiście doprowadzenie tutaj wody, a także zagwarantowanie odpowiedniej wentylacji, aby w pomieszczeniu (które i tak z reguły uchodzi za dość ciepłe, przynajmniej poza zimą) nie pojawiła się pleśń. Dobry system wentylacji będzie również konieczny, jeśli obok pralni na poddaszu będziemy chcieli urządzić suszarnię. Pomysł ten jest niezwykle praktyczny i często rozwiązuje problem braku miejsca na rozłożenie w domu suszarki.

Zobacz także: Pralnia w domu – wady i zalety

Adaptacja poddasza pod pralnię ma niestety również kilka wad. Przede wszystkim należy brać pod uwagę, że kosz z praniem trzeba będzie za każdym razem wnosić po schodach na górę. Ponadto specyficzny, ścięty układ poddasza może stanowić pewne ograniczenia. Te ostatnie można jednak rozwiązać na przykład przez zakup czy samodzielną konstrukcję odpowiedniej zabudowy, która wypełni bardziej niedostępne miejsca.


Sky is the limit!

Można zażartować, że w przypadku poddasza w istocie tylko niebo nas ogranicza. Przestrzeń tą można zaaranżować w dowolny sposób. Podaliśmy kilka najpraktyczniejszych pomysłów, ale w zasadzie możliwości aranżacji tego pomieszczenia są nieograniczone. Jeśli jesteśmy amatorami tego czy innego instrumentu, możemy urządzić na poddaszu miejsce ćwiczeń. W przypadku, gdy posiadamy swoją biblioteczkę i szukamy cichego miejsca do czytania – odpowiednio zaaranżowane poddasze z wpadającym światłem naturalnym przez okna dachowe wydaje się być idealnym miejscem.

Słowem: poddasze może być tym pomieszczeniem, o którym zawsze marzyliśmy, a na który zawsze brakowało miejsca w domu.

 

fot. materiały prasowe

Artykuł sponsorowany

video

TOMASZ OSSOLIŃSKI WIOSNA 2022

tagi: wnętrza |

podobne artykuły