PL / EN
INTERNATIONAL FASHION SHOWCASE: POLSKA Z PRESTIŻOWYM WYRÓŻNIENIEM

INTERNATIONAL FASHION SHOWCASE: POLSKA Z PRESTIŻOWYM WYRÓŻNIENIEM

Moda to nie tylko biznes, ale też istotny element kultury. Polskie projekty docenił Londyn. Przeczytajcie!

W ramach szóstej dorocznej Międzynarodowej Wystawy Mody w Londynie, labirynt pokoi w Somerset House przejęło 26 krajów z 81 projektantami na czele. Prestiżowy portal The Business of Fashion wyróżnił pięć państw, które najmocniej zaznaczyły swoją obecność – wśród nich na drugim miejscu znalazła się Polska.

London Somerset House

fot. Somerset House/Instagram

MODA TO TEŻ KULTURA

Każde z pomieszczeń Somerset House to osobna mini-wystawa – błyskawiczna podróż do innego zakątka świata. Podczas gdy w siłę rosną antyglobalistyczne i nacjonalistyczne poglądy, atmosfera tego wydarzenia stanowczo im zaprzecza. Dziś, otwarta dla publiczności wystawa International Fashion Showcase stała się jednym z głównych punktów harmonogramu londyńskiego tygodnia mody.

Naszą ideą jest pokazanie punktów widzenia innych od tych, które widzimy na co dzień w mediach, mówi Sarah Mann, dyrektor Departamentu Architektury, Mody i Designu British Council. Często mówimy o modzie w kategoriach wymiany ekonomicznej, ale musimy pamiętać, że to także wymiana kulturowa. I to chcieliśmy podkreślić, podsumowuje.

London Somerset House

fot. Somerset House/Instagram

LOCAL/GLOBAL

Hasłem przyświecającym tegorocznej wystawie jest: Lokalne a globalne. Zwycięzcą okazały się Indie, zaskakując jury projektami inspirowanymi rodzimymi plemionami duszpasterskimi i ich rzemiosłem; łamiąc tym samym bollywoodzki stereotyp multikolorowej, pełnej przepychu hinduskiej mody.

Ku miłemu zaskoczeniu, na drugie wyróżnienie zasłużyła Polska. Myślę, że za sprawą historii naszego kraju, postkomunistycznego dziedzictwa, potrafimy zamienić to, co wydaje się odpadem, w realne zasoby, mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor artystyczny poznańskiej School of Form. Wszyscy designerzy, którzy wzięli udział w projekcie, skupili się na idei recyclingu i oparli swoje założenia na kiczu ery komunizmu w Polsce.

POLSKIE WASTE NOT

Rodzice obecnego pokolenia dorastali w czasach, kiedy w szkołach wciąż uczono szycia, czy robienia na drutach – i to oni przekazali swoim dzieciom wiele zręcznościowych umiejętności. Jeden z projektów Agaty Birek to peleryny w bloki kolorystyczne zrobione ze starych wełnianych koców; Jagoda Fryca wykorzystała skrawki materiałów do personalizacji tego, co jest nam wszystkim znane: zwykłych butów sportowych masowej produkcji. Chodzi o to, aby zwolnić odrobinę pędzący przemysł modowy i nie tylko kupować nowe, ale wykorzystywać i przetwarzać to, co już mamy, komentuje Jacobson-Cielecka.

AGATA BIREK

fot. Agata Birek/Instagram

ZOBACZ TEŻ: MARTA JAKUBOWSKI. POLSKA PROJEKTANTKA NA LONDON FASHION WEEK

JAGODA FRYCA

fot. Jagoda Fryca/Instagram

Agnieszka Jacobson-Cielecka oraz Wojciech Dziedzic zdobyli główną nagrodę w kategorii Kuratorzy Wystawy. Obok Indii i Polski, BoF wyróżnił także Koreę, Ukrainę i Zimbabwe. Gratulujemy!

Zobaczcie więcej zdjęć z Intenational Fashion Showcase!

video

VICTORIA BECKHAM JESIEŃ ZIMA 2020/21

tagi: INTERNATIONAL FASHION EXHIBITION | POLSKA | LONDON FASHION WEEK |

podobne artykuły