Logotyp serwisu lamode.info
252 projekty Karla Lagerfelda trafią na aukcję. To wyselekcjonowane haute couture spod szyldu Chanel

252 projekty Karla Lagerfelda trafią na aukcję. To wyselekcjonowane haute couture spod szyldu Chanel

Ubrania pochodzą z kolekcji Mouny Ayoub, słynnej postaci francuskiego show-biznesu. 

 

Spis treści

1. Haute couture Chanel na aukcji 

Mouna Ayoub to francuska bizneswomenka oraz była żona doradcy króla Fahda z Arabii Saudyjskiej. Po rozpadzie małżeństwa w 2000 roku wydała książkę La Vérité: autobigraphie, w której opisała swoje życie po zmianie wyznania na islam i zdradziła katastrofalne skutki związku z Saudyjczykiem.

Domy mody projektują ubrania głównie dla kobiet wyzwolonych, a w tym tych, którą lubią oraz mogą pokazywać swoje ciało. Choć sytuacja finansowa Ayoub pozwalała jej na kupno najdroższych projektów modowych, większość z nich mogła jedynie zawisnąć w szafie - według islamskiej religii, zamężnym kobietom nie wolno odsłaniać kończyn i dekoltu. Tak powstała ogromna kolekcja ubrań haute couture, w której znacząca część projektów nigdy nie była noszona. Ayoub przechowywała je w warunkach muzealnych, nie jako ubrania, lecz piękne obiekty do podziwiania.

W nadchodzącym tygodniu część jej kolekcji trafi na aukcję. Na pytanie, dlaczego zdecydowała się wystawić przedmioty na sprzedaż, odpowiada:

Z dwóch powodów: Po pierwsze, już na mnie nie pasują. W przypadku krótkich sukienek musisz być młoda i ładna, a ten czas niestety minął i nigdy ich nie nosiłam. Po drugie, chcę dać je młodemu pokoleniu, które nie znało Karla i nie miało szansy na posiadanie jakichkolwiek elementów haute couture. […] Bardzo trudno było mi zdecydować, z którymi ubraniami się rozstać, zwłaszcza, że kocham je wszystkie. Ale aby sprzedaż zakończyła się sukcesem, musiałam wybrać najlepsze egzemplarze. [cyt. Artykuł WWD]

Przeczytaj też: NAJDROŻSZY ZEGAREK ANDY’EGO WARHOLA NA AUKCJI. CHRISTIE'S WYCENIA GO NA OGROMNĄ KWOTĘ 

Haute couture Chanel na aukcji 

Aukcja organizowana przez Maurice Auction odbędzie się 20 listopada o 18:30 w Pavillon Gabriel w Paryżu. Zainteresowani będą mogli kupić 252 projekty od Chanel, wśród których znajdzie się m.in. wieczorowy haftowany płaszcz. Przedział jego ceny szacuje się na 150 000-200 000 euro. Ayoub planuje przekazać część dochodów z aukcji na rzecz Fondation des Femmes, organizacji broniącej prawa kobiet. 

Choć na aukcji pojawią się aż 252 projekty Chanel, Ayoub nie wystawia na sprzedaż swojej całej garderoby. W jej kolekcji pozostanie ponad 2000 (!) ubrań haute couture, a w tym projekty od Chanel, Diora, Schiaparelli czy Fendi. Choć można uznać to za zakupoholizm, biznesmenka tłumaczy powiększanie kolekcji miłością do rękodzieła i piękna.

„Powtarzając słowa Lagerfelda, Ayoub mówi, że jest szczęśliwa, mogąc nagradzać oddaną, żmudną pracę szwaczek i krawców oraz wspierać branżę, która tworzy miejsca pracy i, jej zdaniem, sztukę. Ayoub złożyła swoje pierwsze zamówienie w 1990 roku po odkryciu projektów Chanel couture Lagerfelda w Vogue i nigdy nie przestała” - czytamy na WWD.

Zobacz również: KULTOWE DZIEŁO CLAUDE'A MONETA NA SPRZEDAŻ. JESZCZE NIGDY NIE BYŁO WYSTAWIANE PUBLICZNIE

Zdjęcie główne: Instagram @maurice_auction

tagi: aukcje | Karl Lagerfeld | Chanel |

podobne artykuły