Logotyp serwisu lamode.info
HISTORIA ZAMKA BŁYSKAWICZNEGO

HISTORIA ZAMKA BŁYSKAWICZNEGO

24. kwietnia obchodziliśmy 132 rocznicę urodzin osoby, bez której moda nie byłaby taką, jaką znamy ją obecnie, bowiem Gideon Sundback dał jej swój najlepszy wynalazek – zamek błyskawiczny. Dowiedz się więcej!

Za rok będziemy obchodzić 100 rocznicę wynalezienia jednego z najpopularniejszych rozwiązań w obecnym świecie mody. Mowa o zamku błyskawicznym, którego ojciec, amerykański inżynier szwedzkiego pochodzenia, Gideon Sundback obchodziłby dziś swoje święto. Urodził się, bowiem 24 kwietnia 1880 roku, a zmarł 21.06.1954 roku.

 

Przeznaczenie zamka jest bardzo proste i zapewne wszystkim znane, bo jego zadaniem jest łączenie fragmentów materiału. W powszechnym wykorzystaniu używa się go zamiast guzików. Początkowo miał być on zapięciem butów, ale nie sprawdził się w tej roli, więc został wykorzystany w kombinezonach lotniczych i rozporkach. Obecnie trudno wyobrazić sobie bluzę czy kurtkę bez suwaka, ponieważ na stałe zagościł w modzie codziennej. Najprostszy zamek składa się z dwóch rzędów plastikowych lub metalowych ząbków, które zazębiają się, dzięki ustawieniu, które umożliwia, przy zaciągnięciu suwaka, by wchodziły w wolne miejsca drugiego rzędu.

 

Na pomysł zamka błyskawicznego, jako pierwszy wpadł Elias Howe w 1851 roku, który wymyślił również maszynę do szycia. Pracę nad suwakiem jednak wstrzymał gdyż maszyna osiągała coraz większy sukces. Historia suwaka toczyła się dalej, bo już w 1893 roku w Chicago, Amerykanin Whitcomb L. Judson wypuścił na rynek tz. haczykowy zamykacz i otwieracz butów, który okrzyknięty został zamkiem suwakowym, ale był niestety niepraktyczny i wciąż się zacinał. Dopiero wraz z nadejściem 1913 roku Gideon Sundback stworzył pierwowzór nowoczesnego zamka błyskawicznego, który znany jest nam obecnie. Amerykanin udoskonalił zawodne rozwiązanie, które wykorzystywało system haczyków i oczek. W 1917 roku zamek oficjalnie zostaje opatentowany.

tagi: Gideon Sundback | Elias Howe | Whitcomb L. Judson | historia mody |

podobne artykuły